Woda z sodą

Metodę stosuje się w taki sam sposób jak roztwór wody z solą. W tym przypadku zamiast soli używamy jednak sody oczyszczonej. Proponujemy łyżeczkę na szklankę wody. Płukankę stosujemy 1-3 razy dziennie.

 

Woda utleniona

Bardzo dobrym środkiem dezynfekującym i leczącym afty jest woda utleniona. Sama – nie rozcieńczona w wodzie może być zbyt drażniąca, dlatego polecamy do ponad połowy szklanki wody wlać 1 łyżkę stołową wody utlenionej i od razu po przygotowaniu roztworu płukać nim jamę ustną przez kilkanaście sekund.

 

Zioła – szałwia

Liście szałwii posiadają szereg właściwości, a w przypadku aft można wyróżnić bakteriobójcze oraz grzybobójcze działanie. Ponadto szałwia działa ściągająco i przeciwzapalnie. Do wykonania płukania jamy ustnej szałwią wystarczy jedna lub dwie torebki szałwii, które zalewamy wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem do przestygnięcia. Następnie płuczemy jamę ustną kilka razy dziennie. Dzięki swoim właściwościom szałwię możemy stosować również jako domowe sposób na ból gardła.

 

Torebka czarnej herbaty

Inną z metod jest użycie torebki po czarnej herbacie. Zamiast wyrzucać torebkę, możemy odcisnąć ją i przyłożyć na wewnętrzną stronę ust w miejscu występowania afty na 1-2 minuty. Po tym krótkim zabiegu torebkę wyrzucamy (nie używamy jej do ponownego wykonania zabiegu)!

 

Fiolet Gencjana

Fiolet Gencjana to roztwór, który zakupimy w aptece. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, dezynfekującym oraz bakteriobójczym doskonale sprawdzi się w walce z aftami.
Roztwór wodny stosowany w ramach dezynfekcji wykazuje właściwości antyseptyczne i osuszające. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym. Fiolet Gencjana możemy stosować miejscowo, mocząc patyczek kosmetyczny lub wacik, a następnie przykładając w miejsce występowania afty. Nie jest to w 100% domowy sposób, bowiem opiera się on na aptecznym środku. Jest on jednak bardzo tani, skuteczny oraz nie zawiera wielu składników w składzie, dlatego postanowiliśmy zaprezentować go w artykule.

 

Wskazówka!

Metody te możemy stosować łącznie. Nie ma przeciwwskazań, aby płukać jamę ustną kilkoma roztworami jednocześnie czy też podczas płukania spożywać w ciągu dnia wodę z cytryną. Przyspieszy to na pewno gojenie się aft i ran. Pamiętajmy też, że jeżeli afty występują u nas często i mimo cyklicznego radzenia sobie z tą dolegliwością wracają, warto skontaktować się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania mające za zadanie znalezienie głównej przyczyny powstawania aft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here