błonnik

Błonnik to bardzo ważny składnik odżywczy, który musi znaleźć się w każdej diecie w odpowiednich ilościach. Dlaczego jego znaczenie jest tak duże? W jakich produktach znajdziemy błonnik?

błonnik

Czym jest błonnik?

Błonnik jest składnikiem pożywienia roślinnego. Mimo że jest niestrawny przez enzymy ludzkiego żołądka, jest niezbędnym zarówno dla procesów trawienia, jak i dla utrzymania zdrowia mikroflory jelitowej. Błonnik stabilizuje metabolizm i pomaga schudnąć. Brak błonnika w diecie negatywnie wpływa na metabolizm i także przyczynia się do nadwagi. Poza tym brak błonnika w diecie często wiąże się z nadmiarem węglowodanów prostych (np. cukier, słodycze, pieczywo, biały ryż) – co podnosi poziom cukru we krwi. Regularne zmiany poziomu glukozy zaburzają mechanizmy produkcji hormonu insuliny – prowadząc do insulinooporności, a nawet cukrzycy. Obie te choroby charakteryzują się tym, że trudno jest człowiekowi zapanować nad głodem – co oznacza, że ​​schudnięcie jest prawie niemożliwe. Skutkami zbyt małej ilości błonnika w diecie są również zaparcia, zgaga i bóle brzucha. Z badań wynika, że ​​dzienne zapotrzebowanie człowieka na błonnik to 30 g – taka ilość pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu insuliny (która bezpośrednio wpływa na odchudzanie), cholesterolu i ciśnienia krwi.

Jak zwiększyć ilość błonnika w diecie?

Innymi słowy, zdrowa dieta musi być bogata w błonnik. Jednocześnie dla zdrowia i utraty wagi ważny jest nie tylko błonnik, ale także pokarmy roślinne, które go zawierają – w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych poza błonnikiem znajdziemy wiele witamin i składników odżywczych. Aby pokryć dzienne spożycie błonnika, dieta powinna zawierać odpowiednie produkty odżywcze, w tym m.in. warzywa i produkty pełnoziarniste. Przypomnijmy też, że ziemniaki, biały ryż i chleb zawierają małą ilość błonnika pokarmowego – a w mięsie, nabiale (mleko, twaróg, ser, masło) nie ma go wcale. Aby mieć pewność, że dieta dostarcza potrzebną ilość błonnika, możemy wybrać ofertę prezentowaną przez catering dietetyczny Będzin. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup suplementów, które zawierają błonnik. Większość suplementów z błonnikiem jest wytwarzanych z celulozy i linginy (które są gruboziarnistym i nierozpuszczalnym błonnikiem pokarmowym) lub z otrębów i łupin ziaren pszenicy (zawierają one zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny). Zalecana dawka to 1-2 łyżki (10-15 g) na szklankę wody. Taki napój można pić 1-3 razy dziennie. Przypomnijmy jednak, że suplementacja błonnikiem ma na celu jedynie uzupełnienie niedoboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here