Facebook

Bombki na choinkę

Polub nas na Facebooku:

BombkiCzas świąt to również okres kiedy w sklepach mnożą się bożonarodzeniowe ozdoby. Do wyboru mamy dziesiątki, jak nie setki wzorów, bombek, światełek i innych dekoracji. Nic jednak nie da nam większej satysfakcji jak własnoręcznie zrobiona ozdoba, która zawiśnie na naszej choince.

 

 

W artykule przedstawimy dwie propozycje, które są bardzo proste do wykonania. Jest to również okazja, aby taką ozdobę wykonać razem z dziećmi i miło spędzić czas w gronie najbliższych.

 

 

Do wykonania dekoracji potrzebne nam będą tylko:

  • krochmal (przepis na krochmal znajdziecie w naszym inny artykule – jak zrobić krochmal), alternatywnie możemy kupić krochmal w sklepie jednak my oczywiście wolimy zastosować domowe sposoby na przygotowanie krochmalu,
  • mulina lub grube nici,
  • balony.

Pamiętajmy, aby przy wykonywaniu ozdób choinkowych zrobić krochmal z większą ilością mąki. Ozdoby muszą być sztywne, dlatego krochmal musi posiadać bardziej gęstą konsystencję.

1. Na początek nadmuchujemy balon do rozmiaru bombki, którą chcemy otrzymać i zawiązujemy, aby nie uciekało z niego powietrze. Balon możemy nasmarować tłustym kremem, aby na koniec łatwiej było go odkleić od bombki (nie jest to jednak konieczne).

Bombki - materiały

 

2. Kolejny krok to namoczenie nici w krochmalu i obwiązanie balonu według własnego uznania. Ważne jest jednak, aby nici się przecinały, dzięki czemu utworzą zwartą strukturę. Pamiętajmy też, aby dosyć mocno obwiązać balon – wtedy bombka będzie miała lepszą strukturę i będzie posiadała regularny kształt.
Wskazówka
Po obwiązaniu nićmi balonika możemy nałożyć dodatkową warstwę krochmalu, wtedy bombka będzie sztywniejsza. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju krochmalu i jego gęstości.

Bombki - nawijanie nici


Bombki - dodatkowy krochmal

 

3. Tak przygotowaną bombkę odstawiamy do wyschnięcia na kilka do kilkunastu godzin. Ważne jest, aby zawiesić gdzieś balonik, aby krochmal miał szansę zastygnąć z każdej strony bombki. Jeżeli tego nie zrobimy, to w miejscu zetknięcia się balonika z powierzchnią bombka nie będzie sztywna.

4. Po całkowitym zaschnięciu krochmalu należy przedziurawić balon i delikatnie wyjąć go ze środka ozdoby. Bombka jest gotowa!

Bombki - efekt końcowy

 

Prezentujemy jeszcze jedną propozycję, którą możemy wykonać przy pomocy krochmalu i nici. W naszym przypadku jest to bożonarodzeniowa gwiazda. Przygotowanie jej jest proste – w kartonie lub styropianie wbijamy szpilki lub wykałaczki, które będą naszym „rusztowaniem” dla ozdoby. Następnie nawijamy nici wcześniej nasączone krochmalem. Po kilkunastu godzinach, kiedy krochmal wyschnie wyjmujemy wykałaczki i w rezultacie otrzymujemy sztywną gwiazdę, którą możemy powiesić na drzwi, choinkę lub w innym miejscu.

 

Gwiazdka - szablon

 

Gwiazdka - krochmal

Udostępnij post

Opublikuj komentarz