Czym się kierować podczas zakupu mikrofonu

Szukasz mikrofonu do nagrywania swoich piosenek lub ćwiczeń w domu? A może czegoś do kameralnych koncertów, które odbywają się przy niezbyt głośnym akompaniamencie instrumentalnym? Jeżeli nieco interesujesz się światem muzyki, z pewnością wiesz, że dwa najpopularniejsze rodzaje mikrofonów to dynamiczny i pojemnościowy. Być może jednak mimo wszystko nie jesteś pewny, czym kierować się podczas zakupu tego sprzętu. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci podjąć dobrą decyzję.

Czym się kierować podczas zakupu mikrofonu

Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny?

Zastanawiasz się, czy w Twojej sytuacji lepszy będzie mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy? Najważniejsze jest to, jaki charakter ma muzyka, którą wykonujesz oraz co powinno dotrzeć do słuchaczy. Warto pamiętać, że mikrofony pojemnościowe są wykorzystywane głównie w warunkach izolowanych, na przykład studiach nagrań. Dzieje się tak, ponieważ są bardzo czułe nawet na ciche dźwięki. Nie oznacza to jednak, że nie można użyć ich na scenie – szczególnie, jeżeli zależy Ci na uzyskaniu subtelnych brzmień, a w pobliżu nie znajduje się perkusista. W tym przypadku, należy pamiętać o dodatkowym zasilaniu. Mikrofon dynamiczny jest nieco bardziej uniwersalny, więc sprawdzi się w każdych okolicznościach. Co prawda, nie wyłapuje on tak precyzyjnie dźwięków jak pojemnościowy, ale ma sporo innych zalet. Na przykład nie potrzebuje dodatkowego zasilania, ponieważ jest bezprzewodowy. Co więcej, wyróżnia się dużą odpornością na negatywne czynniki zewnętrze oraz wilgoć. Dobrze znosi nawet wysokie ciśnienie akustyczne.

Jak kupić dobry mikrofon dynamiczny?

Chciałbyś kupić dobry mikrofon dynamiczny i zastanawiasz się, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę? Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w nagrywaniu, lepiej sprawdzi się mikrofon o minimalnym efekcie zbliżeniowym. Dzięki temu, głos będzie doskonale słyszalny bez względu na jego odległość od ust. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, porównaj kilka różnych mikrofonów. Istotne jest to, aby sprzęt poprawnie eksponował brzmienie głosu, przy jednoczesnym zachowaniu ekspresji i czytelności. Te parametry są raczej indywidualne, dlatego każdy powinien osobiście przetestować mikrofon – można w tym celu skorzystać też z pomocy pracownika lub znajomego, który ma dobry słuch. Pamiętaj, że wszystkie mikrofony testowane są kilku różnych odległościach – z ustami tuż przy nich, w odstępie 4 cm, a następnie w odległości 20 cm. Wykonując taki test dowiesz się, jak zachowuje się mikrofon w warunkach scenicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here