Karmy dla kota

Każdy właściciel kota chce jak najlepiej dla swojego mruczącego przyjaciela. Dba o jego wygodę, poświęca czas na zabawę, pilnuje regularnych wizyt u weterynarza, stara się, aby kot jadł wszystko, co najlepsze. Tylko co jest najlepsze dla kota? Czy karma kupiona w markecie spełni wszystkie potrzeby kota? A może resztki z obiadu? Aby dowiedzieć się, czym żywić czworonoga, trzeba dowiedzieć się, jakie ma potrzeby i co zapewni mu zdrowie i długie życie.

Karmy dla kota

Kot – zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Kot to drapieżnik. Jeżeli żyje na wolności, żywi się tym, co upoluje. Najczęściej są to myszy, inne drobne gryzonie, a nawet owady. Owoce czy warzywa nie są tym, co zainteresuje dzikiego kota. Koty domowe, mimo że na co dzień żyją z człowiekiem, mają podobne potrzeby. Ich układ pokarmowy jest przystosowany do tego, aby wszystkie potrzebne substancje, czyli głównie białko i tłuszcze pozyskiwane były z mięsa. Jelita kota są krótkie, przystosowane do szybkiego trawienia pokarmu, a kocie zęby dostosowane są do odcinania kawałów mięsa. Kot nie żuje pokarmu, tylko od razu połyka odgryziony kawałek. Koci żołądek nie jest również przystosowany do zjadania tego, co je człowiek, czyli doprawionych czy smażonych pokarmów. Resztki ze stołu mogą wywołać poważne kłopoty ze zdrowiem. Podstawą żywienia kota powinno być mięso, a inne składniki mogą zajmować tylko mały procent zawartości karmy. Karma słabej jakości mają za podstawę swojego składu składniki roślinne, a występujące białko to produkt pochodzenia roślinnego, jest nieodpowiednie dla kotów. Dlatego należy unikać karm, w których na pierwszym miejscu są zboża i rośliny. Są najtańsze, ale nie warto oszczędzać na zdrowiu naszego pupila. Źle dobrana karma może spowodować poważne problemy ze zdrowiem.

Karma dla kota – jaka będzie najlepsza?

Jak już wspomniano, karmy dla kota powinny opierać się głównie na mięsie. Niestety, wielu producentów zapomina o tym i produkuje karmę, w której głównym składnikiem jest zboże i produkty pochodzenia roślinnego. Karma o słabej zawartości dostarcza głównie węglowodany, które są dla kota nie mają dużego znaczenia. Mogą powodować otyłość i inne choroby. Jakie składniki powinna zawierać karma dobrej jakości?

  • Mięso, najlepsze będzie wołowe, jagnięcina lub drób. Zawartość mięsa powinna stanowić kilkadziesiąt procent karmy, oczywiście im więcej, tym lepiej. Dobra karma powinna mieć szczegółowo opisany skład, bo często okazuje się, że zawarte w kamie mięso to tylko skóry, wnętrzności i kości, o małej wartości odżywczej.
  • Podroby – to bardzo ważny składnik kociej diety. Dostarczają niezbędne substancje odżywcze, witaminy, minerały, a także łatwo przyswajalne białko. Dobre podroby dla kota to serca, wątroby i żołądki. Oczywiście nie mogą w pełni zastąpić mięsa, ale są dobrym i zdrowym dodatkiem.
  • Zboża i składniki pochodzenia roślinnego powinny stanowić tylko mały procent zawartości. Najlepsze karmy nie mają wcale takich dodatków.
  • W kociej karmie powinna znaleźć się tauryna, składnik niezbędny dla każdego mruczka. Jest to aminokwas, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowe, poprawia krzepnięcie krwi oraz zapobiega chorobom serca, poprawia również koci wzrok.
  • Karma musi mieć smak, który zaakceptuje nasz kot. Koty, podobnie jak ludzie, mają swój gust i nie zawsze wszystko im smakuje. Warto podsunąć mruczkowi kilka dobrych karm, aby wybrał tą, którą będzie zajadał z apetytem.
  • Karma musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb kota. Potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem i kondycją. Inne żywienie trzeba zapewnić dla kociaka, inne dla kota po sterylizacji, kotki w ciąży , a jeszcze inne dla kociego seniora. Wybierając karmę dla kota, należy również wziąć pod uwagę stan zdrowia kota, w przypadku chorób i alergii polecane są karmy lecznicze.

Mokra czy sucha? Jak karma będzie lepsza?

Każdy kot jest inny, każdy ma inne preferencje żywieniowe. Jeden wybierze surowe mięso, inny karmę z puszki, a jeszcze inny suchą karmę. Oczywiście, nie można żywić kota tylko jednym rodzajem karmy, najlepiej połączyć kamę mokrą z sucha, a czasami wzbogacić dietę kota kawałkiem surowego mięsa. Dzięki temu kot będzie miał zapewnione wszystkie składniki odżywcze, będzie zdrowy i pełen energii. Koty mało piją, więc warto podawać im dobrej jakości mokrą karmę, która zawiera płyny. Oprócz tego należy zapewnić ciągły dostęp do świeżej wody, dzięki temu kot nie odwodni się. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może doprowadzić do problemów z nerkami czy pęcherzem. Karma sucha jest bardzo wygodną metodą karmienia, wiele kotów uwielbia suche chrupki o mięsnym składzie. Jest idealna, kiedy kot przez wiele godzin zostaje sam w mieszkaniu, można wsypać ją do miseczki, a kot pochrupie, gdy będzie miał na to ochotę.

Koty mają swoje potrzeby żywieniowa, warto o nie zadbać, dzięki temu mruczek będzie zdrowy, szczęśliwy, będzie miał gładką, błyszczącą sierść. Złe odżywianie może być przyczyna wielu chorób, otyłości i braku energii. A przecież nic tak nie cieszy właściciela, jak piękny, zadbany kot, który ma moc siły i energii do zabawy i codziennych pieszczot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here