elektronarzędzia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest zainteresowane tematyką DIY, a więc robieniem wszystkiego własnoręcznie, bez pomocy profesjonalistów. Z racji tego, wiele osób posiada w domu narzędzia, a czasem ich kolekcja nie ogranicza się tylko do tych podstawowych, jak śrubokręty i młotki. Niezależnie, czy ktoś jest weteranem z własnym warsztatem w garażu, czy jedynie początkującym hobbystą, pielęgnacja narzędzi jest ważna w każdym przypadku. Jak więc dobrze zadbać o swoje przybory?

elektronarzędzia

Elektronarzędzia i ich pielęgnacja

Nie ma wątpliwości co do tego, jak wielki skok techniczny zapewniło udostępnienie prądu do prawie każdego zakątku Ziemi. Elektronarzędzia są używane codziennie na wielką skalę, ale również w garażu każdego z nas. Piła łańcuchowa, szlifierka, wiertarka – wszystkie są niezwykle pomocne. Czyszczenie i odpowiednie przechowywanie ich nie jest trudnym przedsięwzięciem, a pomaga zachować im żywotność na długie lata.

1.      Przechowywanie elektronarzędzi

Zacznijmy od tego, jak przechowywać elektronarzędzia. Świetnym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w dołączonych skrzynkach. Niestety, część z nich ich nie posiada, a do tego często kupujemy narzędzia z drugiej ręki i rzadko można liczyć na oryginalne opakowanie. Najlepiej wtedy dokupić odpowiednie skrzynki, bo są one po to, aby narzędzia mogły pozostać poza zasięgiem kurzu i wilgoci. Oczywiście jest też aspekt tego, że mając pudełko i korzystając z niego, zmniejszamy prawdopodobieństwo, że przypadkowo uszkodzimy sprzęt mechanicznie poprzez nieodpowiednie jego odstawienie.

2.      Czyszczenie elektronarzędzi

Przejdźmy do czyszczenia elektronarzędzi. Jeśli dbamy o sprawność narzędzi, warto czyścić je po każdym użyciu, co pozwoli uniknąć niechcianych zanieczyszczeń, które po nagromadzeniu mogą spowodować awarię sprzętu.

Powinniśmy skupić się głównie na doczyszczeniu:

  • kratek wentylacyjnych, na których gromadzi się kurz – najlepiej zastosować szczoteczkę o miękkim włosiu,
  • zabrudzeń, które z czasem są coraz trudniejsze do usunięcia – plamy oleju, smaru i żywicy,
  • elementów pokrytych pyłem, który z łatwością może spowodować trwałe uszkodzenia, jeśli nie będziemy uważni.

Nieelektryczne narzędzia – pielęgnacja

Dokładnie tak, jak z elektronarzędziami, musimy tutaj zadbać o dwa główne czynniki – przechowywanie i czyszczenie. Wszystko to po to, aby narzędzia posłużyły przez długie lata.

1.      Przechowywanie nieelektrycznych narzędzi

Niezależnie, czy narzędzie jest w głównej mierze drewniane, czy metalowe, wilgoć wpływa na nie niekorzystnie. Warto więc znaleźć miejsce suche, w którym zachodzi mała szansa na pojawienie się jakiegokolwiek płynu. Pomocne są nakładki na ostrza, co sprawia, że narzędzia wzajemnie się nie uszkadzają. Można trzymać je w specjalnie dostosowanych skrzynkach, bądź w szafkach i szufladach. Nie tylko zapewni im to czyste i suche warunki, ale też pozwoli na ich łatwe odnalezienie.

2.      Czyszczenie nieelektrycznych narzędzi

Jeśli chodzi o czyszczenie, to zależnie od tego, co jest przyczyną zabrudzenia, można używać myjek ciśnieniowych, szmatek bądź rozpuszczalników na bazie alkoholu. Bardzo ważnym jest dbanie o brak rdzy na narzędziach, gdyż obniża to ich wartość i efektywność, a do tego może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Aby temu zapobiec, powinniśmy stosować środki antykorozyjne na nasze najbardziej narażone na wilgoć sprzęty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here