Krochmal - przepis

Krochmal - przepisKrochmal to roztwór, który powstaje po zmieszaniu wody ze skrobią roślinną. Jednym z najpopularniejszych przepisów na przygotowanie krochmalu jest ten z użyciem mąki ziemniaczanej.

 

Jeżeli chodzi o przepis na przygotowanie krochmalu to na pewno udostępnią nam go nasze babcie. Dawniej bowiem krochmal był wykorzystywany znacznie częściej niż teraz i na pewno każda starsza gospodyni zna przepis na krochmal.

W dzisiejszych czasach możemy kupić krochmal w sklepie, jednak warto znać ten przepis, ponieważ krochmal możemy zrobić bardzo szybko i łatwo w domowym zaciszu.
Dzięki zmianie proporcji składników możemy przygotować krochmal, który będzie dobrany do rodzaju tkaniny i zapewni odpowiednią sztywność materiału.

 

Do czego używany jest krochmal?

W domowych warunkach najczęściej używa się go do ubrań, pościeli, serwet, głównie w celu zabezpieczenia tkanin przed zgnieceniami. Nakrochmalona pościel również pozostaje świeża przez dłuższy czas. Dzięki sztywności i zabezpieczeniu warstwą krochmalu nie wchłania ona wilgoci (potu) oraz zmniejsza gromadzenie się nieczystości.
Krochmal może być również używany do usztywniania np. robótek szydełkowych lub innych prac ręcznych na bazie tkanin i różnego rodzaju ozdób. W tym przypadku sugerujemy przygotowanie bardziej stężonego roztworu z większą ilością mąki – ozdoby bowiem muszą być bardzo dobrze usztywnione.

 

Poniżej przedstawiamy przepis na krochmal:

1. Na początek do szklanki z wodą wsypujemy minimum 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Pamiętajmy, że im więcej mąki, tym krochmal będzie mocniejszy, a po użyciu tkanina będzie bardziej sztywna. 1-2 łyżki wystarczą do krochmalenia ubrań codziennego użytku, zaś kilka łyżek stołowych będzie odpowiednie do utrwalania np. ozdób robionych na szydełku. Podane tutaj proporcje dotyczą rozrobienia krochmalu na około litr wody.

Krochmal - produkty

 

2. Kolejny krok to dokładne wymieszanie mąki z wodą w szklance. Otrzymany roztwór wlewamy następnie do garnka z gotującą wodą.

Krochmal - mieszanie

 

3. W garnku gotujemy około litr wody. Kiedy woda będzie gorąca wlewamy wodę z rozrobioną mąką i mieszamy. Z upływem czasu roztwór zacznie gęstnieć. Pamiętajmy, aby roztwór cały czas mieszać aż do momentu zagotowania.

Krochmal - mieszanie i rozrabianie

 

4. Następnie zdejmujemy roztwór z ognia i wystudzamy.

Krochmal - mieszanie

 

Finalnie możemy już moczyć tkaniny w krochmalu, po czym poprzez odciśnięcie usuwamy nadmiar krochmalu. Chwilę po tym roztrzepujemy tkaninę. Tkaninę taką możemy z powodzeniem prasować.

 

Wskazówki:

  • możemy też przygotować krochmal, który nie będzie bardzo gęsty, dzięki temu z powodzeniem umieścimy go w butelce ze spryskiwaczem i będziemy używać go podczas prasowania.
  • sugerujemy przygotowanie krochmalu i dostosowanie gęstości i ilości mąki do własnych potrzeb. Niektórzy preferują bardziej sztywne ubrania, inni wolą mniejsza ilość krochmalu.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAloes
Następny artykułBombki na choinkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here