Na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy zasilającej

Dzisiaj listwy zasilające można zakupić niemalże wszędzie. Warto mieć świadomość, że poszczególne rodzaje znacząco różnią się od siebie, stąd też takie różnice w cenach. Najtańsze wcale nie chronią urządzeń, które są do nich podpięte. Tak naprawdę działają one jak przedłużacze. Przycisk umożliwiający wyłączenie wszystkich podpiętych sprzętów jest w zasadzie tylko dla wygody. Jak zatem wybrać odpowiedni system ochrony antyprzepięciowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy zasilającej

Listwy zasilające z bezpiecznikami

Listwy zasilające na dobre wyparły tradycyjne przedłużacze. Na rynku dostępnych jest sporo typów tych urządzeń, a żeby wybrać odpowiedni, warto rozeznać się w temacie. Listwy z układem warystorów, posiadające kilkustopniowe zabezpieczenie zapewniają odpowiednią ochronę. Innymi wytycznymi, mającymi wpływ na ochronę są wbudowane filtry. Najpopularniejsze jest filtr przeciwprzepięciowy, czyli chroniący przed skokami napięcia np. podczas burzy. Równie ważna jest absorpcja energii. Im więcej dżuli tym lepiej. Czas reakcji wyraża czas, po jakim listwa odcina prąd. Maksymalny prąd impulsu wyrażany w kA powinien być w miarę wysoki, podobnie jak maksymalne obciążenie dla listwy, które jest mierzone w watach. Dobrej jakości listwy antyprzepięciowe posiadają napięcie progowe zwarcia 330–750 V. Jeśli wybrany przez nas model spełnia wszystkie powyższe kryteria, to możemy być pewni, że stawiamy na profesjonalną ochronę.

Listwa antyprzepięciowa – jaką kupić?

Oprócz detali technicznych listwy antyprzepięciowych zwracamy uwagę także na jej praktyczność. Istotna jest m.in. ilość gniazd. Na rynku przeważnie spotykamy listy na 4-6 gniazd. Jeśli zależy nam na 10 lub 12 gniazdach, to również nie powinniśmy mieć problemu z ich zakupem. Należy jednak mieć na uwadze, że podłączenie zbyt wielu urządzeń może nie jest korzystne i może doprowadzić do wyłączenia listwy. Istotnym detalem jest również długość przewodu zasilającego. Listwa przeważnie ma pełnić też funkcję przedłużacza, dlatego też kable o długości 1 m nie są tak chętnie kupowane. Zawsze zwracajmy uwagę na to, by obciążenie listwy nie było większe niż moc podłączonych sprzętów. Niektóre systemy ochrony antyprzepięciowej są odporne na wilgoć i zachlapanie, co jest szczególnie ważne, jeśli umieszczamy je w łazience czy w kuchni. Listwy zasilające posiadające możliwość zamontowania pod biurkiem lub na ścianie sprawdzą się niemalże w każdym pomieszczeniu. Cześć takich przedłużaczy można ukryć w meblach. Coraz większą popularnością cieszą się również wpuszczane listwy zasilające, które można wyciągać w razie potrzeby i chować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here