Organizujemy wycieczkę w góry z małym dzieckiem

Coraz więcej rodziców decyduje się na wycieczki górskie z małymi dziećmi. To doskonały sposób na spędzanie razem czasu na świeżym powietrzu. Jeśli tylko właściwie przygotujemy się do takiej wycieczki, wrażenia z wyjazdu będą bardzo pozytywne. Zobacz, jak zorganizować wycieczkę w góry z małym dzieckiem.

Organizujemy wycieczkę w góry z małym dzieckiem

Odpowiedni nocleg dla rodziny z małym dzieckiem

Decydując się na wycieczkę z małym dzieckiem na więcej niż jeden dzień, warto w pierwszej kolejności poszukać odpowiedniego noclegu. Pamiętajmy, że wybierając zakwaterowanie również dla niemowlaka lub dwu trzy latka, musimy przed potwierdzeniem rezerwacji sprawdzić kilka kwestii:

  • czy hotel dysponuje łóżeczkami dla niemowląt
  • czy jest hotelowa restauracja, a w niej dziecięce menu
  • czy są jakieś atrakcje dla dzieci, jak plac zabaw czy bajkolandia
  • czy możemy wypożyczyć wanienkę
  • czy w pokoju znajdziemy czajnik bezprzewodowy, by szybko przygotować wodę na mleko.

Warto również poczytać opinie o hotelu, sprawdzić, czy ma dobre wpisy, czy w hotelu jest czysto, czy jedzenie jest smaczne i czy na pewno warunki będą sprzyjały wypoczynkowi z małym dzieckiem.

Jak spakować niemowlę w góry

Kolejną bardzo ważną kwestią przed wyjazdem z dzieckiem w góry jest spakowanie jego walizki. Wbrew pozorom, nie jest to wcale prosta czynność, ponieważ dziecko w górach może potrzebować naprawdę sporo rzeczy. 

Pakowanie zaczynamy od przygotowania odpowiedniej garderoby
i obuwia. Nie możemy zapomnieć by spakować:

  • bieliznę – sprawdzą się body z długim i krótkim rękawem, dla starszych dzieci podkoszulki na grubszych ramiączkach, a w chłodniejszych miesiącach również z długim rękawem oraz bielizna termoaktywna
  • letnie ubranka – koszulki i spodenki lub getry sprawdzą się na pewno dużo lepiej niż sukienki czy spódniczki, dziecku będzie znacznie wygodniej.
    W górach zawsze ubieramy się na cebulkę, dlatego przyda się kilka warstw odzieży.
  • ciepłe ubranka – planując wyjazd w góry nawet w czasie upalnego lata nie możemy zapomnieć o cieplejszych ubrankach, jak rozpinane sweterki lub bluzy, spodnie z długimi nogawkami, apaszki pod szyje i cienkie czapeczki.
    W górach pogoda może bardzo szybko się zmienić, a my nie możemy dopuścić do wychłodzenia dziecka, dlatego w plecaku zawsze zabieramy ze sobą cieplejszą garderobę.
  • kurtka przeciwdeszczową z kapturem – w górach raz świeci słońce
    a chwilę potem może już zacząć kropić deszcz i wówczas również musimy być przygotowani, dlatego odzież przeciwdeszczową również zawsze mamy pod ręką.
  • wygodne obuwie sportowe – oprócz letnich sandałków, w góry zabieramy zawsze dziecięce obuwie sportowe z antypoślizgową podeszwą, które zapewni wygodę i bezpieczeństwo. W przypadku niemowląt również pamiętamy o zabezpieczeniu stópek i gdy tylko zaczyna się robić chłodniej zakładamy maluchowi ciepłe skarpetki.

Planowanie wyjścia w góry zacznij od sprawdzenia pogody

Gdy już dotrzemy na miejsce, odpoczniemy po podróży i zapragniemy wybrać się na szlak, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić pogodę. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio przygotować się do wyprawy i lepiejspakować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do plecaka.

W górach pogoda potrafi płatać figle i zmieniać się jak w kalejdoskopie. Na szczytach jest zazwyczaj dużo chłodniej niż w dolinach, a wiatry potrafią miejscami bardzo mocno wiać. Trzeba się więc zawsze ubrać odpowiednio do prognozowanej pogody.

Właściwie zaplanowana trasa wycieczki

Każda wycieczka w góry, nawet ta najprostsza i najkrótsza powinna się wiązać z dokładnym zaplanowaniem trasy. Zwłaszcza, jeśli na wycieczce będzie nam towarzyszyło małe dziecko, przed wyjściem w góry zawsze wcześniej należy sprawdzić:

  • poziom trudności szlaku
  • długość trasy 
  • planowany czas przejścia danego szlaku, oczywiście w obie strony
  • czy na drodze wycieczki znajduje się schronisko.

Każdą trasę należy zawsze dopasować do swoich możliwości i kondycji fizycznej oraz zaplanować w taki sposób, by pokonywanie szlaku było przyjemnością a nie męczarnią. Pamiętajmy, że inaczej pokonuje się trasę samemu, a inaczej z małym dzieckiem, które już chodzi i inaczej
z niemowlęciem w nosidełku.

To ważne, by zwrócić uwagę na to, czy po drodze nie natkniemy się na dodatkowe utrudnienia w postaci dużych kamieni, łańcuchów i drabinek. Nie wszystkie będziemy przecież w stanie pokonać z małym towarzyszem. Droga powinna być raczej prosta i przypominać spacer a nie wspinaczkę.

Schronisko na trasie wycieczki jest bardzo dużą zaletą. Zawsze będzie można tam odpocząć, nakarmić malucha i przewinąć w łatwiejszych warunkach niż na szlaku.

Pamiętajmy także, by przed każdym wyjściem w góry poinformować swoich najbliższych, wybranych znajomych lub recepcję hotelu, w którym się zatrzymamy, o trasie wędrówki i planowanym czasie powrotu. Dobrze, gdy jest osoba, która zna zaplanowaną trasę i w razie potrzeby szybko wskaże miejsce, gdzie się znajdujemy.

Oczywiście zawsze dobrze mieć zapisany w komórce numer ratunkowy GOPR/TOPR  601 100 300 lub 985. Można także w razie potrzeby skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji Ratunek, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.

Chusty i nosidełka, niezastąpione na wycieczce w górach

Kiedy dziecko jeszcze samodzielnie nie siedzi, do dyspozycji mamy przednie nosidełka ergonomiczne, chusty albo specjalne trójkołowe wózki, których wzmocniona konstrukcja i dodatkowa amortyzacja pozwala wędrować z dziećmi nawet po bardziej kamienistych szlakach.

Zwłaszcza nosidełka i chusty do noszenia niemowląt w górach sprawdzają się doskonale. W przednim nosidle można nosić dzieci mniej więcej do wagi
10-12 kilogramów. Takie podróżowanie pozwala zachować wolne ręce, w pełni kontrolować co dzieje się z maluchem i zapewnia mu optymalną pozycję ciała.

Co jest lepszym wyborem chusta czy nosidełko? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz wieku dziecka. Najmniejsze dzieci, które nie potrafią jeszcze siedzieć najlepiej będą czuły się w wiązanych chustach, natomiast gdy dziecko zaczyna już siedzieć można spróbować wędrówek górskich w nosidełku.

Nosidełek mamy bardzo duży wybór, możemy wybrać nosidła miękkie lub usztywniane, a nawet posiadające stelaż i przypominające bardziej plecak turystyczny. W górach najlepiej sprawdzą się nosidła noszone na plecach, ponieważ łatwiej jest w nich pokonywać górskie szlaki, zwłaszcza dlatego, że ciężar przekierowany jest na plecy i możemy patrzeć pod nogi.

Oczywiście musimy pamiętać również o barierze wieku oraz rozwoju dziecka. Generalnym wyznacznikiem gotowości dziecka do przenoszenia
w nosidłach jest siła jego mięśni wzdłuż całego kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem szyi. Muszą być one na tyle rozwinięte, żeby móc utrzymać pewnie główkę, a później także umożliwić samodzielne siedzenie. Zwykle jako dolną granicę wieku dla nosideł turystycznych przyjmuje się więc ok. 6 miesięcy, ze wskazaniem raczej na 7-8 miesięcy.

Czego nie może zabraknąć na szlaku

Spakowanie plecaka na wycieczkę w góry z dzieckiem również musi być bardzo precyzyjne. Niczego nie może w nim zabraknąć, zwłaszcza, jeśli trasa wycieczki nie będzie najkrótsza.

W plecaku powinny znaleźć się zawsze:

  • dokumenty i pieniądze – dowód osobisty i papierowa karteczka
    z rozpisanym numerem alarmowym na TOPR/GOPR – 601 100 300 lub 985
  • naładowany telefon i dodatkowe źródło energii – power bank
  • mapa– nawet jeśli doskonale znamy szlak nie rezygnujemy z mapy
  • apteczka z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, opatrunkiem, plastrami, opaską elastyczną, opatrunkiem jałowym oraz z folią ratunkową NRC chroniąca przed wychłodzeniem
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym – w górach słońce potrafi grzać bardzo mocno, dlatego trzeba już przed wyjściem wysmarować malucha wysokim filtrem
  • ubranka na zmianę – każdy maluszek może się posiusiać lub ubrudzić
    i wtedy dodatkowa para odzieży na pewno się przyda
  • kurtka przeciwdeszczowa – najlepiej podpinana polarkiem, wtedy sprawdzi się zarówno gdy dziecku będzie zimno, jak i wtedy gdy zacznie padać deszcz
  • napoje – w przypadku niemowląt przyda się na pewno butelka z ciepłą wodą zapakowana w termos, by można było szybko przygotować mleko. Dla większych dzieci również zawsze zabieramy napoje, najlepiej wodę mineralną niegazowaną lub w chłodniejsze dni termos z ciepłą herbatą
  • jedzenie – idealne będą kanapki i tabliczka czekolady lub banany, które dodają energii, pobudzają i wzmacniają, nie warto zabierać ze sobą zbyt dużej ilości słodyczy, ponieważ dziecku będzie się chciało od razu pić
  • chusteczki nawilżane i pampersy – w przypadku niemowląt musimy mieć je zawsze przy sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here