Niemiły zapach stóp

Niemiły zapach stópPrzykry zapach stóp występuje bardzo często w przypadku nadmiernej potliwości. Szczególnie latem, gdy jest ciepło lub zimą, gdy obuwie jest grubsze i mniej przewiewne możemy zmagać się z problemem nieprzyjemnego zapachu stóp.

 

Dzięki kilku domowym sposobom będziemy mogli całkowicie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, co bezpośrednio wpłynie również na nasz komfort. Niemiły zapach jest bardzo często przyczyną skrępowania, a może też pośrednio wpływać na relacje z innymi. Pokażemy zatem jak pozbyć się zapachu stóp. Mamy nadzieję, że po zastosowaniu domowych sposobów nigdy nie zdarzy się usłyszeć kolokwialnego i grubiańskiego stwierdzenia „masz śmierdzące stopy”.

 

Przyczyna problemu

Przed zastosowaniem domowych i naturalnych metod w walce z przykrym zapachem stóp, trzeba zastanowić się skąd bierze się ten problem. Główną przyczyną są bakterie, które poprzez pot, wilgoć i ciepło posiadają doskonałe środowisko do namnażania się. Pot stanowi również pożywkę dla bakterii. Dlatego, aby wyeliminować problem należy przestrzegać kilku zasad, a przede wszystkim zadbać o czystość stóp. Nie stawiajmy dezodorantów na 1 miejscu, bowiem mogą one tylko maskować przykry zapach, nie rozwiązując głównego problemu.

 

Kilka prostych rad

Zanim przejdziemy do właściwych wskazówek, pragniemy przedstawić kilka prostych rad, które dla niektórych mogą wydawać się wręcz oczywiste i banalne:
– zmieniajmy skarpetki każdego dnia lub częściej (jeżeli problem z nadpotliwością jest mocno uciążliwy)
– wybierajmy skarpetki, pończochy lub rajstopy z naturalnego i przewiewnego materiału
– dobierajmy obuwie właściwe dla danej pory roku. W lato korzystajmy z obuwia z dziurkami, siateczką lub odkrytą częścią stopy, aby zapewnić przewiew. Starajmy się, aby w naszej szafie znalazła się mniejsza ilość obuwia, jednak było to obuwie lepszej jakości. Obecnie nawet grubsze zimowe obuwie może posiadać odpowiednie warstwy i systemy, które zapewniają wyższy komfort naszym stopom. Jeżeli to możliwe, np. w pracy możemy zapewnić sobie buty na zmianę, które będzie znacznie bardziej przewiewne i luźne.

 

Zbyt długie paznokcie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że miejsce, w którym gromadzą się dziesiątki bakterii w obrębie naszej stopy są paznokcie. Musimy zadbać o to, aby były one zawsze odpowiedniej długości. Przycinajmy paznokcie, a jeżeli już decydujemy się z pewnych względów na odrobinę dłuższe paznokcie (np. wrastający paznokieć) zaopatrzmy się w szczoteczkę, którą będziemy dokładnie czyścić miejsca w obrębie paznokci, a w szczególności miejsce od dolnej strony paznokcia. U wielu osób zastosowanie tylko tego jednego sposobu rozwiązuje problem przykrego zapachu stóp. Nawet gdy paznokcie są krótsze, nie zaszkodzi abyśmy podczas pielęgnacji stóp użyli szczoteczki w tych właśnie miejscach.

 

Peeling stóp

Peelingi mają na celu złuszczenie naskórka i to on może być przyczyną powstawania niechcianego zapachu stóp. W celu wykonania peelingu możemy użyć soli lub cukru, gdyż stopy mają grubszą skórę i nie musimy tutaj martwić się, iż peeling będzie zbyt mocny.
Wykonanie peelingu:
Do soli/cukru dodajemy odrobinę wody, aby konsystencja była gęsta, ale jednocześnie można było rozprowadzić peeling w łatwy sposób w obrębie stopy. Warto również dodać kilka kropli olejku eterycznego, o działaniach przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybicznych. Polecamy olejek z drzewa herbacianego lub olejek eukaliptusowy. Stopy peelingujemy przez kilka minut (pamiętajmy o przestrzeniach pomiędzy palcami), a na koniec spłukujemy chłodną wodą.

Wskazówka!
Zamiast peelingu możemy zastosować popularny pumeks. Jednak przy użyciu pumeksu pamiętajmy o odpowiednio częstej wymianie jego na nowy, bowiem może stać się on siedliskiem bakterii i grzybów.

 

Moczenie stóp w szałwii

Jednym ze sposobów na zmniejszenie nadmiernej potliwości stóp jest przygotowanie naparu z szałwii, który wlewamy do miski z wodą i w takim naparze moczymy nogi przez kilkanaście minut. Szałwia ma bowiem właściwości przeciwpotowe, a co za tym idzie zmniejszy przykry zapach ze stóp.

 

Ocet jabłkowy oraz czosnek

Ocet posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Aby pokonać przykry zapach przygotowujemy roztwór wody oraz octu – polecamy proporcje 1:1 lub 1:2. Alternatywnie możemy dodać 2 rozgniecione ząbki czosnku i w takim roztworze moczymy nogi przez 15 do 20 minut. Czosnek nie jest elementem obowiązkowym – wspomoże nas w walce z bakteriami i grzybicą, jednak będzie powodował specyficzny i ostry zapach typowy dla czosnku. Jeżeli zdecydujemy się na ten dodatkowy krok, po zabiegu proponujemy wymyć stopy, aby pozbyć się tego zapachu.
Do wykonania zabiegu polecamy ocet jabłkowy.

 

Mydło

Aktualnie w sklepach posiadamy całą gamę różnego rodzaju mydeł. W przypadku walki z nadmierną potliwością i nieprzyjemnym zapachem polecamy specjalne mydła przeciwbakteryjne, siarkowe lub przeciwpotowe zamiast zwykłego mydła do codziennego stosowania. Pamiętajmy o dokładnym myciu przestrzeni pomiędzy palcami.

 

Odpowiednie wysuszenie stóp

Po każdym myciu stóp zadbajmy o to, aby były odpowiednio suche zanim założymy obuwie lub skarpetki. Po raz kolejny przypominamy o miejscach pomiędzy palcami, bowiem bardzo często w tym właśnie miejscu pozostawiamy wilgoć, która może powodować późniejsze powstawanie przykrego zapachu.

 

Uwaga!

Polecamy wybrać kilka metod, które najbardziej przypadły Wam do gustu, niemniej jednak odpowiednie obcinanie paznokci oraz moczenie stóp w wodzie z octem, jak również regularne peelingi (użycie pumeksu) powinny całkowicie zniwelować problem. Pamiętajmy jednak, że jeżeli posiadamy obuwie, które posiada już nieprzyjemny zapach, należy zastosować kilka domowych sposobów na usunięcie zapachu obuwia, aby również pozbyć się tego problemu, bowiem bakterie lub grzyby mogły zadomowić się w naszych butach przez co problem z przykrym zapachem stóp może powracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here