Soda oczyszczona

Soda oczyszczonaBiały proszek znany od dawna to wodorowęglan sodu. Rozpuści się w wodzie, najlepiej ciepłej. W smaku soda oczyszczona jest lekko słonawa i delikatnie kwaśna.

 

Soda oczyszczona ma bardzo dużo ciekawych zastosowań, jednak najczęściej używana jest w kuchni. Prawdziwą moc sody oczyszczonej odkryjemy też w innych odsłonach, przy usuwaniu wielu problemów w całym gospodarstwie domowym jak i przy zabiegach pielęgnacyjnych.
Nie wszyscy wiedzą, że soda oczyszczona znajdzie zastosowanie w kosmetyce, podczas sprzątania, jako domowy sposób na neutralizowanie brzydkich zapachów, a nawet do prania białych ubrań lub usuwania z nich tłustych plam.

 

Pieczenie i gotowanie

Soda oczyszczona – najpopularniejsza w kuchni poprzez wykorzystanie jej do pieczenia. Pięknie spulchnia nasze cista i inne wyroby. Użyta do marynaty mięsa, spowoduje, iż będzie kruche i soczyste. Wystarczy natrzeć je na kilka godzin, a przed obróbką cieplną opukać. W podobny sposób możemy użyć jej do przyrządzania ryb.
Jeśli nie lubimy roznoszącego się po całym domu zapachu gotującego się kalafiora wystarczy nasypać małą łyżeczkę do wody – znacząco zneutralizuje jego woń oraz zachowa piękny biały kolor warzywa.

Soda oczyszczona dobrze sprawdzi się również w przypadku zaschniętych pozostałości jedzenia lub przypalonej potrawy w garnku. Tutaj wystarczy rozpuścić łyżkę stołową sody na około litr wody, a następnie na wolnym ogniu gotować roztwór. Po takim zabiegu resztki jedzenia usuną się z naczynia o wiele łatwiej.
Jeżeli nie chcemy gotować roztworu lub mamy więcej czasu, możemy po prostu zalać naczynie wodą z sodą oraz dodatkiem płynu do mycia naczyń i pozostawić naczynie na całą noc.

 

Czyszczenie szyb i luster

Jeżeli pod ręką nie mamy płynu do szyb, możemy przygotować roztwór sody oczyszczonej z wodą, która dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami. Następnie okna przecieramy szmatką zwilżoną samą wodą i przecieramy do sucha. Efekt będzie dokładnie taki sam jak po zastosowaniu sklepowych środków do czyszczenia okien.

 

Osad na naczyniach

Sodą oczyszczoną usuniemy osady na filiżankach, dzbankach, kubkach po herbacie czy kawie lub innych naczyniach. Wystarczy posypać zabrudzone miejsce lub osad – sodą oczyszczoną i następnie lekko poszorować gąbką. Naczynia będą lśniące i bez żadnych zabrudzeń. Jeżeli osad jest wyjątkowo uciążliwy, możemy rozpuścić odrobinę sody i zalać wodą brudne naczynie. Po kilkunastu minutach przecieramy naczynie gąbką.

 

Brzydki zapach

Jeśli mamy pojemniki po żywności, które przeszły zbyt mocnym zapachem, którego chcemy się pozbyć – mieszamy sodę z kilkoma kroplami octu i płynu do mycia, nacieramy naczynia i w zależności od intensywności aromatu zostawiamy na godzinę lub na całą noc. Na koniec płuczemy intensywnie i odstawiamy na kilka godzin. Teraz już możemy używać bezwonnych pojemników jak nowych.

Jeśli przygotowaliśmy potrawy z użyciem drobno krojonej cebuli czy czosnku i nasze dłonie wciąż wydzielają nieprzyjemny zapach, wystarczy umyć je sodą, aby trwale pozbyć się tej nieprzyjemnej woni.

Również tą metodą przemyjmy deski do krojenia. Deski ze sztucznego tworzywa możemy też namoczyć na kilka godzin lub rozsypać sodę oczyszczoną i delikatnie zwilżyć deskę.
Soda oczyszczona znajdzie też zastosowanie, jeżeli chcemy odświeżyć nasze obuwie, które już wydziela przykre zapachy. Wystarczy wsypać dużą ilość sody oczyszczonej na całą noc, rano wysypać i dokładnie wytrzepać, a pozostałości wciągnąć odkurzaczem.

 

Czyszczenie lodówki

Na podobnej zasadzie możemy pozbyć się woni z lodówki. Do miseczki z letnią wodą wsypujemy sodę i mieszamy, aż się rozpuści. Następnie wstawiamy do lodówki i cieszymy się czystym powietrzem w chłodziarce.

Możemy również przygotować pojemnik z sodą bez dodatku wody, który zostawiamy w lodówce.

Przed przygotowaniem naturalnego pochłaniacza zapachów w lodówce proponujemy jednak dokładne umycie lodówki, aby nie tylko neutralizować brzydki zapach ale całkowicie się go pozbyć. W tym celu możemy przygotować roztwór wody z sodą, którą dokładnie myjemy całą lodówkę. Do wymycia lodówki dobrze nada się również ocet. Nie bójmy się jego intensywnego zapachu, bowiem po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach woń octu całkowicie wyparuje.

 

Soda w łazience

Soda oczyszczona idealnie nadaje się do dbania o czystość naszej łazienki.
W niewielkiej ilości wody rozrabiamy ją, tworząc gęstą papkę. Za pomocą starej szczoteczki do zębów nakładamy na pociemniałe fugi lub okolice prysznica dotknięte pleśnią. Najlepiej jeśli na chwilę zostawimy taką miksturę. Na koniec szorujemy, i przemywamy wodą. Finalnie mamy odświeżone jasne fugi czy zakamarki prysznica.
Tak przygotowaną papką z dodatkiem octu domyjemy również kabinę prysznicową dotkniętą brzydkimi kropkami po zakamienionej wodzie. Jeśli nie chcemy porysować szkła, rozpuszczamy sodę oczyszczoną dodajemy ocet i takim roztworem na miękkiej stronie gąbki delikatnie czyścimy wszelkie osady. Roztwór taki dobrze radzi sobie również z pozostałościami z mydła, szamponów lub żeli myjących.

Namoczoną ściereczką posypaną sodą oczyszczoną doczyścimy też srebro, sztućce, oraz armaturę.

 

Usuwanie plam

Soda oczyszczona to również doskonały wybielacz naszych ubrań. Ten naturalnie wybielający środek pomoże nam zwalczyć plamy z ubrań, a szczególnie z potu. Wystarczy natrzeć wilgotną tkaninę proszkiem i chwilę potrzeć, następnie uprać w płynie do prania.

Nasze firanki również odzyskają piękną biel, kiedy dosypiemy do prania 2-3 łyżeczki sody. Możemy również namoczyć firanki w roztworze wody z sodą na całą noc, a następnie wyprać.

Soda pomoże również w przypadku tłustych plam na tkaninach. Jeżeli na naszych ubraniach pojawiła się plama tłuszczu, przygotowujemy bardzo gęstą papkę z sody oczyszczonej, nacieramy i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie spłukujemy dokładnie proszek i zapieramy.

 

Sprzątanie dywanów i tkanin

Jeśli mamy brudną wycieraczkę, dywanik łazienkowy lub dywan w pokoju, posypujemy je suchym proszkiem sody, równomiernie rozcieramy, a następnego dnia odkurzamy lub trzepiemy. Wycieraczka oraz dywany będą odświeżone, znikną z nich drobne plamy, a dodatkowo dywany będą bardziej miękkie.

Jeżeli jest lato, a za oknem panuje dobra pogoda, możemy przygotować delikatny roztwór sody oczyszczonej z wodą i spryskać nim dywany lub meble (siedziska, sofy, fotele itd.), które są wykonane z naturalnego materiału. Pamiętajmy jednak, że gdy zbyt obficie spryskamy tkaninę, może dojść do jej przemoczenia oraz pozostałości w postaci plam.

 

Soda zimą

Zimą bezpiecznie dla naszych butów rozpuścimy zamarznięte schody i ścieżki przed domem. Tutaj jednak warto zaopatrzyć się w sodę z innego źródła niż sklep spożywczy, gdyż małe opakowanie sody nie wystarczy, a finalna cena będzie o wiele wyższa niż soda zakupiona w większej ilości.

 

Soda na chwasty

Latem pozbędziemy się chwastów na kostce lub chodniku posypując kępki niechcianej trawy czy mchu sodą.

 

Kosmetyka

Soda oczyszczona ma również zastosowanie w pielęgnacji urody, jest dodawana między innymi do past do zębów. Dlatego też, jeżeli w domu zabrakło nam pasty, a pod ręką mamy sodę oczyszczoną możemy użyć jej bezpośrednio na szczoteczce zamiast wspomnianej pasty. Dodatkowo po kilku zastosowaniach zauważymy pozbycie się przebarwień z kawy, herbaty, a nasze zęby będą bielsze.
W podobny sposób możemy wykorzystać sodę do przygotowania roztworu do płukania gardła oraz ust. Tutaj również rozjaśnimy zęby, a dodatkowo pozbędziemy się przykrego zapachu.
Roztwór taki dobrze nada się również do czyszczenia aparatów na zęby lub protez.
Jeżeli jednak zauważyliśmy, że podczas stosowania sody zęby stały się nadwrażliwe, od razu zrezygnujmy z tej metody.

W przypadku problemów skórnych możemy przygotować delikatny roztwór wody z sodą. Roztworem przemywamy twarz. Możemy też przygotować gęstą papkę, a miejsca dotknięte zmianami trądzikowymi, lekko pomasować i zostawić na około 15 minut. Następnie spłukać, przy czym należy uważać na okolice oczu, gdyż dostanie się tam roztworu może mocno szczypać.

Przy nadmiernej potliwości stóp, zalecane są kąpiele w roztworze z sody oczyszczonej. Aby efekt utrzymał się dłużej trzeba to zrobić kilkukrotnie, możemy też przecierać takim roztworem inne uciążliwe miejsca jak dłonie, czy pachy. Pamiętajmy, aby naskórek nie był uszkodzony, bo będzie to mało przyjemnie.

Dodana niewielka ilość do szamponu pięknie wygładzi nam włosy i pomoże zwalczyć łupież. W przypadku intensywnego łupieżu możemy umyć włosy i skórę głowy samą sodą, a następnie obficie spłukać. Zabieg powtarzany kilkukrotnie doskonale rozwiąże problem.

W przypadku poparzeń słonecznych przygotujmy roztwór wody z sodą i spryskajmy miejsca dotknięte zbyt intensywnym opalaniem. Mieszanka taka doskonale złagodzi pieczenie.

 

Wskazówka
Jak sprawdzić czy soda oczyszczona jest dobrej jakości i świeża? Wystarczy prosty eksperyment, dodajemy kilka kropel octu lub cytryny. Ta najlepsza będzie mocno bulgotać jakby miała wybuchnąć.

Życzymy miłego eksperymentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here