Udrażnianie rur - domowe sposoby

Udrażnianie rur - domowe sposobyZatkane rury są częstym problemem, zwłaszcza w kuchni. Przyczyną jest głównie pokarm, który w małych ilościach gromadzi się zmniejszając przepływ wody. Dzięki stosowaniu domowych sposób jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować problem i uniknąć korzystania z firm udrażniających rury.

Zacznijmy od profilaktyki. Przede wszystkim kawałki pokarmu wyrzucajmy do kosza. To samo róbmy z fusami po herbacie, gdyż o nich często zapominamy. Starajmy się również przynajmniej raz w tygodniu wykonać jedną z poniższych porad.

 

Gorąca woda – profilaktyka

Jeżeli jeszcze nie doszło do zatkania rury, duży garnek gorącej wody powinien pomóc w profilaktyce i zapobiec zatorom. Do gorącej wody możemy dodać odrobinę proszku lub sody oczyszczonej.

 

Czyszczenie odpływu kanalizacyjnego, syfonu

Zanim zastosujemy jakąś metodę, która ma za zadanie udrożnić rury sprawdźmy, czy najwięcej pokarmu nie zalega w syfonie. Bardzo często na dole syfonu jest specjalny otwór (kolanko), który możemy odkręcić i usunąć resztki pożywienia. W większości przypadków ta metoda jest w pełni skuteczna i rozwiąże nasz problem. Przed odkręceniem użyjmy miski w celu ochrony naszych mebli, na których osadzony jest zlew, bowiem w syfonie może znajdować się woda.

 

Soda i ocet

Do zatkanej rury wsypujemy pół szklanki lub szklankę sody oczyszczonej. Następnie wlewamy ocet i przykrywamy odpływ. Zachowajmy tutaj ostrożność, bowiem soda z octem zacznie bulgotać i może wypłynąć na zewnątrz (podobnie jak w przypadku popularnych „kretów”). Po około 15-30 minutach w otwór wlewamy obficie około 2 litrów wrzątku. Po takim zabiegu zator powinien ustąpić.
W celu przygotowania bardziej skutecznego roztworu możemy dodatkowo zmieszać sodę z solą i taką mieszankę wsypać do rury. Dodatkowo możemy podgrzać ocet, aby był gorący – nie doprowadzajmy jednak do wrzenia.
Polecamy otworzyć okna oraz cały zabieg wykonywać, kiedy w pomieszczeniach przebywa jak najmniej osób.

 

Przepychaczka

Możemy użyć zwykłej gumowej przepychaczk. Pamiętajmy jednak, aby zatkać wszystkie otwory. W większości zlewów poza odpływem posiadamy otwór przelewowy, który w przypadku wysokiego stanu wody, ma za zadanie odprowadzać płyn, aby nie doszło do przelania się wody na zewnętrz. Jeżeli w naszym zlewie posiadamy 2 komory, zatkajmy zarówno odpływ przelewowy jak również drugi odpływ w zlewie. Dopiero wtedy użyjmy przepychaczki. Zatykając wszystkie otwory działanie będzie bardziej skuteczne.

 

Sprężyna, spirala kanalizacyjna

Jedną z metod jest użycie sprężyny lub spirali kanalizacyjnej. Jest to metalowa sprężyna zakończona rączką służącą do obracania urządzenia. Ma ona długość od kilku do kilkunastu metrów i bardzo często metoda ta jest bardzo skuteczna. W celu użycia spirali rozkręcamy syfon tak, abyśmy mieli dostęp bezpośrednio do rury. Następnie wkładamy sprężynę do rury i kręcimy zakończeniem jednocześnie wpychając spiralę do środka. Jeżeli napotkamy opór możemy delikatnie poruszyć sprężyną do przodu i do tyłu. Na koniec wyciągamy sprężynę. Istnieje duża szansa, że na końcu naszej spirali znajdzie się zanieczyszczenie, które blokowało naszą rurę kanalizacyjną.

 

Podczas stosowania każdej metody zakładajmy grube gumowe rękawiczki w celu ochrony dłoni. Pamiętajmy również o ochronie oczu i oparach występujących podczas udrażniania rur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here