Poradnik dotyczący zakupu domu

Kiedy marzysz o własnym domu, często zastanawiasz się co zrobić, aby kupić dom, czy lepiej będzie uczynić to na rynku wtórnym, czy raczej zdecydować się na dom u dewelopera. Mimo, że to ogromny wydatek, każdy z nas marzy o własnym domu z ogródkiem, gdzie będzie mógł codziennie wracać po pracy i żyć w nim ze swoją rodziną. Zakup domu jest z pewnością związany z wieloma kwestiami prawnymi i administracyjnymi, dlatego zanim wybierzemy i kupimy konkretny dom, zastanówmy się na co warto zwrócić uwagę.

Poradnik dotyczący zakupu domu

Jak szukać oferty na zakup domu? Jaką działkę wybrać? Czy lokalizacja nowego domu ma znaczenie? Na początku nie potrafimy racjonalnie i szybko odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania, dlatego decyzja o kupnie domu powinna być rozważna i przemyślana.

Sprawdź formę prawną domu i działki

Jeżeli decydujesz się na zakup domu z rynku wtórnego, najważniejszą kwestią jest sprawdzenie faktycznej formy prawnej, aby ani działka ani wybrany dom nie był zadłużony i posiadał najlepiej jednego właściciela. Jeżeli decydujemy się na zakup domu z większą liczbą właścicieli musimy wiedzieć, że wszyscy właściciele będą zobowiązani do wizyty u notariusza, aby zgodzić się na sprzedaż domu. Zanim kupimy dom powinniśmy sprawdzić stan faktyczny księgi wieczystej, dokumentu w którym znajduje się aktualny stan prawny i finansowy nieruchomości.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Nie zależnie od tego czy decydujesz się na zakup domu z rynku wtórnego czy prosto od dewelopera, warto w urzędzie gminy bądź miasta sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się czy nie ma w sąsiedztwie żadnych planowych inwestycji przemysłowych, co mogłoby zakłócać nasz spokój, jeżeli planujemy zakup domku z dala od miejskiego zgiełku. Wybierając Józefów dom na sprzedaż powinniśmy sprawdzić nie tylko ofertę dewelopera, zapewniającego nas o bliskiej lokalizacji z lasem i doskonałym komforcie rekreacyjnym i wypoczynkowym. Warto w urzędzie zapytać o aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, szczególnie gdy w pobliżu znajduje się jeszcze wiele niezagospodarowanych terenów zielonych. W takim planie zagospodarowania znajdziemy podział na działki leśne, siedliskowe, inwestycyjne, rolne oraz działki budowlane. Jeżeli znajdziemy w okolicy dużo działek inwestycyjnych, powinniśmy się w niedalekiej przyszłości spodziewać, że w okolicy powstaną zakłady przemysłowe, które są dość uciążliwe dla otoczenia.

Dom z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Przeglądając oferty domów na sprzedaż, z pewnością natkniesz się na domy z rynku wtórnego oraz domy prosto od dewelopera. Obie opcje sprzedaży nieruchomości są bardzo korzystne, jednak podlegają zupełnie innym procedurą w momencie ich zakupu. W przypadku zakupu domu od dewelopera, musimy wnikliwie przyjrzeć się samemu deweloperowi, czy jego firma jest wypłacalna czy zakup domu dojdzie do bezpiecznej realizacji. W przypadku zakupu domu z rynku wtórnego, najważniejszy jest dla nas wyciąg z księgi wieczystej oraz sprawdzenie czy nieruchomość ma jednego właściciela i czy nie ciąży na niej żadna hipoteka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here