Facebook

Czym powinny wyróżniać się dobre buty biegowe?

Polub nas na Facebooku:

Ładna pogoda sprzyja uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych aktywności są biegi, ale wymagają one dobrego i dopasowanego sprzętu. Najważniejsze oczywiście są buty biegowe, którymi nie mogą być zwykłe tenisówki czy trampki. Dobry sprzęt powinien posiadać kilka podstawowych elementów. Czym powinny wyróżniać się dobre buty do biegania?

buty biegowe

Buty w zależności od rodzaju nawierzchni

Najważniejsza w doborze butów jest nawierzchnia, po której najczęściej odbywają się biegi. Najpopularniejsze trasy biegaczy przebiegają po asfalcie i nieutwardzonych terenach blisko przyrody. Buty biegowe powinny wyróżniać się odpowiednio wysoką podeszwą, która będzie amortyzować stopę. Im lepiej będzie ustabilizowana, tym mniejsza szansa na kontuzję. Długotrwały trening naraża też stopę na przemęczenie od ciągłego obciążenia – przy amortyzacji nie odczuwa ona tak bardzo nierówności i przeszkód.

Wyższa podeszwa butów biegowych wskazana jest przy twardych nawierzchniach. Należy do nich asfalt, kostka brukowa czy twardy beton. Odrobinę niższa powinna być w przypadku terenów naturalnych, takich jak ścieżki leśne czy górskie. Bardzo przydaje się też w wypadku grząskiego i nierównego terenu, gdzie bardziej od amortyzacji liczy się elastyczność i wygoda stopy. Warto wtedy zadbać o odpowiednie profilowanie podeszwy.

Buty w zależności od wagi

Nie bez znaczenia jest również waga biegacza, który często zaczyna biegać po to, aby spalić parę kilogramów. W przypadku zdecydowanej nadwagi amortyzacja musi być znacznie większa niż u szczupłego zawodnika. Buty biegowe odciążają przez to stawy oraz kręgosłup, przez co nie odczuwa się bóli po treningu. Im waga jest mniejsza, tym mniejsze oddziaływanie na podłoże, przez co podeszwa może się trochę skrócić – zwłaszcza przy naturalnej nawierzchni.

Odpowiednia wygoda

W butach ma być nam przede wszystkim wygodnie. Bardzo ważne w przypadku biegów są okolice śródstopia, bardzo narażone na ewentualne kontuzje i niewygodę. Bardzo popularne są buty z tak zwanych niskim offsetem, który jest różnicą wysokości pomiędzy piętą a palcami. Bieg niekierunkowany jest wtedy na odbijanie się z pięty co pasuje wielu biegaczom. Warto próbować różnych rozwiązań z wieloma wariantami offsetów.

Bardzo ważny jest rozmiar butów biegowych, które najlepiej mierzyć w sklepie. Nie poleca się ich kupować w Internecie, bo często są wtedy albo za duże, albo za małe. W tym drugim przypadku dochodzi do częstych obtarć, które uniemożliwiają dalsze bieganie. Zbyt duże buty z kolei powodują dyskomfort i ma się nieustanne poczucie, że obuwie zaraz ucieknie ze stopy.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz