Dieta na masę

Osoby uprawiające sport lub takie, których masa ciała znacząco odbiega od tej wyznaczanej przez wskaźnik BMI, próbują często przybrać kilka dodatkowych kilogramów w czym pomaga im dieta na masę. Jest to konieczne, aby osiągnąć oczekiwane efekty i zbudować wymarzoną sylwetkę. Jednak często słyszane sformułowanie, mówiące „jeść więcej”, wymaga doprecyzowania, jeśli rzeczywiście ma przynosić dobre efekty.

Dieta na masę

Dieta na masę źle rozumiana

Błędem popełnianym przez niektórych jest niezrozumienie hasła diety, służącej przybraniu dodatkowych kilogramów. Wielu ludzi wprowadza w tym celu drobne zmiany. Jednak samo spożycie większej ilości jedzenia nie zawsze oznacza większą ilość kilokalorii, które to są kluczowe w tego typu dietach. Jedząc, należy tak dobrać produkty, by ostatecznie na koniec dnia bilans kaloryczny był dodatni, a procentowy udział różnych składników pokarmowych – zachowany na odpowiednim poziomie.

Ogólne zasady diety na masę

Dieta na masę opiera się w głównej mierze na zwiększeniu kaloryczności spożywanych w ciągu dnia posiłków. Jeśli dostarczymy organizmowi więcej energii, niż rzeczywiście potrzebuje, część zostanie przetworzona na tkankę, zwiększając masę ciała. Każdy człowiek posiada inne zapotrzebowanie energetyczne, w zależności od wieku, wzrostu oraz poziomu aktywności fizycznej, jaką wykazuje. Tak samo nadmiar kalorii, powinien być ustalony indywidualnie, w oparciu o oczekiwane cele. Dodatni bilans musi być również zwiększany stopniowo, dzięki czemu łatwiej będzie przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia i trzymać się wyznaczonej diety. Wybierając produkty, dobrze jest sprawdzać skład i kupować te, które są jak najmniej przetworzone. Będą one zdrowsze, co przełoży się bezpośrednio na dobrostan organizmu i lepsze samopoczucie. Nie warto inwestować swoich pieniędzy i zdrowia na jedzenie typu fast-food. Pomimo wysokiej kaloryczności, nie zapewni nam ono odpowiedniego odżywienia organizmu i może przyczyniać się do wzrostu ryzyka chorób cywilizacyjnych. Skomponowanie diety na masę samemu może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego dobrze jest skorzystać z oferty cateringu dietetycznego.

Aktywność fizyczna, jako element konieczny

Przybierając na wadze, należy robić to w zdrowy sposób. Jeśli zależy nam na zgrabnej sylwetce, nie można zapomnieć o odpowiednim poziomie aktywności fizycznej, dzięki któremu zwiększona zostanie masa tkanki mięśniowej, a tkanka tłuszczowa może nawet ulec zredukowaniu. Minimalny czas spędzony na wykonywaniu ćwiczeń, zalecany przez WHO, to około 3,5 godziny tygodniowo, jednak osoby, które przechodzą na dietę na masę, mogą potrzebować więcej ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here