zabudowa komina

Zastanawiasz się nad wyborem komina systemowego? To może być strzał w dziesiątkę! Sprawdź, czym charakteryzuje się taka konstrukcja i jak wybrać model dopasowany do osobistych potrzeb. Poznaj szczegółowe informacje.

zabudowa komina

Komin systemowy – o czym musisz pamiętać?

Najpierw zwróć uwagę, aby dostosować wybór komina do urządzenia grzewczego. Wiele zależy tu od rodzaju paliwa, specyfikacji urządzenia oraz jego konstrukcji. Ponadto sprawdź optymalną wysokość i średnicę komina. Ten pierwszy element musisz zestawić z wysokością budynku. Natomiast informację o średnicy znajdziesz na projekcie.

Na właściwy wybór składa się wiele detali technicznych. Dokładna analiza kryteriów pozwoli Ci sięgnąć po rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do potrzeb domowników. Jeżeli jednak nie wiesz, który komin systemowy https://systemykominowe-rauch.pl/ będzie kompatybilny z Twoim urządzeniem, możesz skontaktować się obsługą punktu sprzedaży. Wtedy na pewno uzyskasz wiele cennych rad.

Montaż kominu systemowego

Przede wszystkim rzuć okiem na projekt budynku. Znajdziesz tam miejsce wyznaczone na komin. Później możesz przygotować fundament, lecz pamiętaj o postępowaniu zgodnie z instrukcją montażu.

Bardzo istotnym elementem jest właściwa izolacja przeciwwilgociowa. Układaj ją z poziomu zera budynku. Wówczas ochronisz zbiornik na kondensat przed zabetonowaniem przy wylewaniu posadzki. Później możesz zamontować komin systemowy. Pustaki spajaj przy użyciu zaprawy cementowo-wapiennej. Natomiast ceramiczne elementy połącz kitem bądź kwasoodpornym silikonem.

Musisz również pamiętać, aby trójnik spalin znajdował się na odpowiedniej wysokości. Kolejnym aspektem jest termoizolacja. Jeżeli system tego wymaga, wykorzystaj wełnę mineralną oraz rurę szamotową. Alternatywnym rozwiązaniem będą pustaki perlitowe, które nie wymagają elementów izolacyjnych. Przy kominach, które potrzebują ocieplenia, zastosuj także obręcze dystansowe.

Komin systemowy – wykończenie

Podczas wykańczania systemu kominowego kluczowy aspekt stanowi właściwa dylatacja. System nie powinien być na stale połączony ze ścianą, jeśli ta wykonana jest z łatwopalnych materiałów. Wówczas należy pozostawić 5 cm odstępu.

W stropach może znajdować się otwór na komin. Jeżeli go nie ma, możesz zastosować takie same metody, jak przy ścianie. Natomiast element komina, który znajduje się ponad dachem najlepiej otynkować lub wykończyć przy pomocy płyt klinkierowych. Pamiętaj też o wzmocnieniu dodatkowym, jeżeli nad dachem będzie odcinek dłuższy niż wymiar przewidziany przez producenta. Wówczas najlepiej umieścić pręty w gwintowane w narożnych otworach pustaków. Na końcu zamontuj czapkę betonową. Proces ten nie jest trudny, lecz wymaga precyzji.

Aby komin systemowy sprostał Twoim oczekiwaniom, zwróć uwagę na szczelność elementów obróbki. Ponadto na rurach ceramicznych nie powinny pojawić się pęknięcia. Ostatnim ważnym punktem będzie wizyta mistrza kominiarskiego, który zatwierdzi instalację. Nie zapomnij o przygotowaniu łatwego dostępu do konstrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here