Facebook

Korzystasz z różnych narzędzi? A wiesz, jak je odpowiednio pielęgnować po skończonej pracy?

Polub nas na Facebooku:

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest zainteresowane tematyką DIY, a więc robieniem wszystkiego własnoręcznie, bez pomocy profesjonalistów. Z racji tego, wiele osób posiada w domu narzędzia, a czasem ich kolekcja nie ogranicza się tylko do tych podstawowych, jak śrubokręty i młotki. Niezależnie, czy ktoś jest weteranem z własnym warsztatem w garażu, czy jedynie początkującym hobbystą, pielęgnacja narzędzi jest ważna w każdym przypadku. Jak więc dobrze zadbać o swoje przybory?

elektronarzędzia

Elektronarzędzia i ich pielęgnacja

Nie ma wątpliwości co do tego, jak wielki skok techniczny zapewniło udostępnienie prądu do prawie każdego zakątku Ziemi. Elektronarzędzia są używane codziennie na wielką skalę, ale również w garażu każdego z nas. Piła łańcuchowa, szlifierka, wiertarka – wszystkie są niezwykle pomocne. Czyszczenie i odpowiednie przechowywanie ich nie jest trudnym przedsięwzięciem, a pomaga zachować im żywotność na długie lata.

1.      Przechowywanie elektronarzędzi

Zacznijmy od tego, jak przechowywać elektronarzędzia. Świetnym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w dołączonych skrzynkach. Niestety, część z nich ich nie posiada, a do tego często kupujemy narzędzia z drugiej ręki i rzadko można liczyć na oryginalne opakowanie. Najlepiej wtedy dokupić odpowiednie skrzynki, bo są one po to, aby narzędzia mogły pozostać poza zasięgiem kurzu i wilgoci. Oczywiście jest też aspekt tego, że mając pudełko i korzystając z niego, zmniejszamy prawdopodobieństwo, że przypadkowo uszkodzimy sprzęt mechanicznie poprzez nieodpowiednie jego odstawienie.

2.      Czyszczenie elektronarzędzi

Przejdźmy do czyszczenia elektronarzędzi. Jeśli dbamy o sprawność narzędzi, warto czyścić je po każdym użyciu, co pozwoli uniknąć niechcianych zanieczyszczeń, które po nagromadzeniu mogą spowodować awarię sprzętu.

Powinniśmy skupić się głównie na doczyszczeniu:

  • kratek wentylacyjnych, na których gromadzi się kurz – najlepiej zastosować szczoteczkę o miękkim włosiu,
  • zabrudzeń, które z czasem są coraz trudniejsze do usunięcia – plamy oleju, smaru i żywicy,
  • elementów pokrytych pyłem, który z łatwością może spowodować trwałe uszkodzenia, jeśli nie będziemy uważni.

Nieelektryczne narzędzia – pielęgnacja

Dokładnie tak, jak z elektronarzędziami, musimy tutaj zadbać o dwa główne czynniki – przechowywanie i czyszczenie. Wszystko to po to, aby narzędzia posłużyły przez długie lata.

1.      Przechowywanie nieelektrycznych narzędzi

Niezależnie, czy narzędzie jest w głównej mierze drewniane, czy metalowe, wilgoć wpływa na nie niekorzystnie. Warto więc znaleźć miejsce suche, w którym zachodzi mała szansa na pojawienie się jakiegokolwiek płynu. Pomocne są nakładki na ostrza, co sprawia, że narzędzia wzajemnie się nie uszkadzają. Można trzymać je w specjalnie dostosowanych skrzynkach, bądź w szafkach i szufladach. Nie tylko zapewni im to czyste i suche warunki, ale też pozwoli na ich łatwe odnalezienie.

2.      Czyszczenie nieelektrycznych narzędzi

Jeśli chodzi o czyszczenie, to zależnie od tego, co jest przyczyną zabrudzenia, można używać myjek ciśnieniowych, szmatek bądź rozpuszczalników na bazie alkoholu. Bardzo ważnym jest dbanie o brak rdzy na narzędziach, gdyż obniża to ich wartość i efektywność, a do tego może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Aby temu zapobiec, powinniśmy stosować środki antykorozyjne na nasze najbardziej narażone na wilgoć sprzęty.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz