suwmiarka traserska

Wyznaczanie linii na powierzchni obrabianych materiałów, czyli trasowanie, to jedna z podstawowych czynności wstępnych poprzedzających rozpoczęcie prac polegających na cięciu materiału, nawiercaniu w nim otworów czy jego frezowaniu. Profesjonalnym narzędziem dedykowanym wyznaczaniu linii jest suwmiarka traserska, ewentualnie zwykła linijka lub kątomierz, cyrkiel traserski, a także rysik z utwardzanym ostrzem lub marker.

suwmiarka traserska

Narzędzia do odmierzania

Do odmierzania odcinków z dokładnością do dziesiątej milimetra, a także do precyzyjnego wyznaczania punktów pod przyszłe otwory powszechnie wykosztuje się suwmiarki traserskie. W sprzedaży znajdziemy wiele wersji takich przyrządów, od najprostszych modeli mających formę metalowej linijki z dokładną, wykonaną metodą laserową podziałką, po przymiary z dedykowanym, hartowanym rysikiem, który pozwala na wyznaczanie linii w materiałach twardych – w metalu, ceramice czy szkle. Oczywiście suwmiarka traserska to zaledwie jedno z wielu narzędzi wykorzystywanych do wyznaczania linii na materiałach przeznaczonych do dalszej obróbki. Sprzętem dedykowanym trasowaniu są również specjalne kątowniki do trasowania równoległego oraz cyrkle traserskie przeznaczone do zaznaczania obwodów czy rysowania okręgów o pożądanej średnicy.

Narzędzia do rysowania

Jeśli suwmiarka traserska w sposób fabryczny nie została wyposażona w wymienny rysik, na ogół wykonany z niezwykle twardego materiału, dedykowany wyznaczaniu linii na takich materiałach jak metal, szkło czy ceramika, zawsze możemy zaopatrzyć się w osobny znacznik. Taki rysik ma często formę długopisu lub automatycznego ołówka i jest sprzętem niezwykle wygodnym w stosowaniu. Alternatywnym rozwiązaniem są czarne, białe lub kolorowe markery. Warto jednak pamiętać, że stosowanie markerów wiąże się z ryzykiem przypadkowego zabrudzenia suwmiarki traserskiej, co z czasem może utrudnić korzystanie z umieszczonej na niej skali. Przy wyznaczaniu linii w drewnie litym i materiałach drewnopodobnych, zamiast markerów można stosować zwykłe ołówki. Wówczas ryzyko przypadkowego zabrudzenia metalowego przymiaru jest minimalne, a nawet jeśli do tego dojdzie, to usunięcie śladu od ołówka nie stanowi najmniejszego problemem.

Podstawowy zestaw narzędzi do wyznaczania linii na różnorodnych materiałach powinien składać się z profesjonalnej suwmiarki traserskiej, ewentualnie kątownika i cyrkla, a także z narzędzi do rysowania – rysika (znacznika traserskiego), twardego ołówka lub markera. Jeśli chcesz ograniczyć zestaw narzędzi do minimum, możesz zamówić przymiar z hartowanym rysikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here