Facebook

Rozliczając PIT 37 online czy tradycyjnie dopilnuj wszystkiego!

Polub nas na Facebooku:

Każdego roku tysiące Polaków staje przed wyzwaniem aby przygotować swoje coroczne rozliczenie PIT 37 na podstawie którego będzie można dopiąć wszelkie kwestie podatkowe. Na szczęście w dzisiejszych czasach dzięki uruchomionej stosunkowo niedawno usłudze Twój e-PIT jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Szczególnie starsze osoby mogą pamiętać jak jeszcze chociażby kilkanaście lat temu trzeba było się natrudzić by takie zeznanie przygotować. Pomijając już bardzo istotny fakt, że musieliśmy je przygotować samodzielnie (obecnie przygotowuje je za nas właściwy dla naszego zamieszkania Urząd Skarbowy) to często trzeba było też poszczególne rubryki skrzętnie i ręcznie wypełniać za pomocą długopisu.

Twój e-PIT

Wydaje się jednak, że wciąż dla bardzo wielu Polaków przyzwyczajenia są aż tak silne, że obawiają się oni by rozliczyć swój PIT 37 online. Doświadczają tego szczególnie osoby młode, które na przykład pierwszy raz w życiu spotykają się z szeroko rozumianymi zeznaniami podatkowymi. Trudno co prawda w tej chwili szukać przyczyn takiego stanu rzeczy, lecz można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że chociażby pośrednim winowajcą jest tu system edukacji. Niby wprowadzono w szkolnictwie tę tematykę, lecz widać wyraźnie, że jest ona niewystarczająco omawiana.

Nie wchodząc jednak w zbyt mocną edukacyjną polemikę wróćmy jeszcze do naszego głównego tematu, którym jest rozliczenie PIT 37 czy też tradycyjnie. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nawet pomimo tego, że coraz więcej możemy w tym aspekcie załatwić przez Internet to wciąż mamy możliwość składania deklaracji papierowych. Takie rozwiązanie zostało zachowane szczególnie dla ludzi, którzy w tym temacie poruszają się dosyć biegle i nie mają z rozliczeniami żadnych problemów. Kolejną sprawą, którą musimy przypilnować jest dokładne przeanalizowanie i ujęcie wszystkich naszych dochodów z minionego roku.

PIT 37 online

Pamiętajmy, że co prawda Urząd Skarbowy zbiera wpływające do niego PITy z różnych miejsc (na przykład od naszych pracodawców), lecz siłą rzeczy nie ma możliwości dopilnować wszystkiego. Z tego też powodu w usłudze Twój e-PIT znaleźć możemy chociażby rubrykę „dochody z innych źródeł”. W praktyce wpisać tu należy na przykład dochód ze zrealizowanej sprzedaży z której według prawa także się niestety musimy rozliczyć. Sprzedając więc jakąkolwiek rzecz czy to prywatnie na gotówkę czy też za pomocą specjalistycznych serwisów aukcyjnych z prawnego punktu widzenia wzbogacamy się więc i należny podatek trzeba będzie państwu z tego tytułu odprowadzić.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz