Rybiki cukrowe w domu

Trudno żyć w symbiozie z irytującymi szkodnikami, które powodują zniszczenia, choć prawie ich nie widać. Poniżej kilka porad, jak pozbyć się z domu rybików cukrowych oraz jak zapobiegać ich zagnieżdżaniu.

Rybiki cukrowe w domu

Czym są rybiki cukrowe?

Obecne w wielu domach szkodniki, które potrafią wyrządzić wiele zniszczeń, mimo iż mają jedynie od 7 do 10 mm to rybiki cukrowe, bezskrzydłowe owady (zwane też srebrzykami, ze względu na chitynowy, srebrny pancerz). 

Ich ulubionym środowiskiem do życia są wilgotne, ciepłe i ciemne miejsca w mieszkaniach. Owady te rozmnażają się bardzo szybko i mają zdolność dostosowania się do warunków środowiskowych – potrafią przetrwać bez jedzenia nawet rok. Nie lubią niskich temperatur i poniżej 17 stopni Celsjusza niechętnie wychodzą ze swoich kryjówek lub nie rozwijają się wcale. 

Niestety mimo małych rozmiarów i niezbyt wygórowanych potrzeb, jeśli chodzi o pożywienie, potrafią uszkodzić książki (mają zdolność trawienia celulozy), tkaniny, zwłaszcza len, jedwab i bawełnę, czy też tapetę. Rybiki cukrowe nie stanowią zagrożenia dla człowieka, choć świadomość, że się w naszych domach zagnieździły, jest wyjątkowo nieprzyjemna i irytująca.

Skąd biorą się rybiki cukrowe w naszych domach?

Jak już wspomnieliśmy, rybiki cukrowe lubią ciepło i wilgoć, przyciągają je też wszelkiego rodzaju pozostałości po jedzeniu (zwłaszcza, jeśli w składzie znajduje się cukier i skrobia), ale także pleśń, grzyby w przewodach wentylacyjnych, czy też klej w miejscach, gdzie odwarstwiła się tapeta. Jeśli nie dbamy o prawidłową wentylację, jakość powietrza, posiadamy ciemne i rzadko wietrzone pomieszczenia, zapominamy o regularnym sprzątaniu kuchni i spiżarni to sami zapraszamy rybiki cukrowe do naszych domów.

Jak skutecznie pozbyć się rybików cukrowych?

Jeśli zależy Wam na mieszkaniu wolnym od rybików cukrowych, musicie pamiętać, że zachowanie czystości w całym domu oraz dbanie o prawidłową wentylację, często okazuje się kluczowe. Pomieszczenia powinny być suche, wietrzone oraz regularnie sprzątane. Zalecenia te dotyczą nie tylko rybików, ale również innych niechcianych gości, takich jak mole spożywcze.

Jeśli rybiki już się w Waszych wnętrzach zadomowiły, warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci, zarówno elektryczne, jak i wykonane samodzielnie. Bardzo dobrze sprawdzają się małe woreczki z solą rozłożone w różnych miejscach mieszkania, zwłaszcza w tych najbardziej zawilgoconych, czyli najatrakcyjniejszych dla rybików. Dobrym rozwiązaniem jest też żel krzemionkowy, który rozłożony w małych paczkach, skutecznie odstraszy rybiki. 

Niestety, preparat ten jest toksyczny i nie powinien być używany, jeśli w domu są się małe dzieci i zwierzęta. Znacznie bezpieczniejsze jest wykorzystanie mieszanki z kwasu borowego lub boraksu oraz cukru. Cukier przyciągnie rybiki, a dodane składniki zadziałają owadobójczo. Na rynku dostępne są również gotowe preparaty do zwalczania tego typu insektów, niemniej zawsze należy sprawdzić ich toksyczność i wpływ na dzieci oraz zwierzęta.

Materiał przygotowany przez portal Relist.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here