Jak zorganizować swój wolny czas i poświęcić go dziecku?

Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, wszystko zmienia się o 180 stopni. Musimy przeorganizować całe nasze życie i oddzielić życie zawodowe od życia prywatnego. Nie wystarczy już wrócić z pracy i zając się swoimi obowiązkami – dochodzi tu opieka nad dzieckiem, któremu musimy poświęcić jak najwięcej czasu. Jak więc wygospodarować wolny czas i odnaleźć równowagę między życiem zawodowym i życiem prywatnym?

Wstańmy wcześniej

Dla dziecka ważna jest każda chwila spędzona z rodzicami, dlatego możemy wygospodarować ją w każdym momencie dnia, nawet rano. W tym celu możemy wstać nieco wcześniej, niż zwykle i spędzić chwile z naszym maluchem, wprawiając go w dobry nastrój na cały dzień.

Świetnym pomysłem będzie przygotowanie dla dziecka śniadania i zjedzenie go wspólnie przy stole – ten czas możemy poświęcić na rozmowę, żarty czy rozwiązać nurtujące malucha sprawy. W ten sposób pogłębiamy relacje z naszym dzieckiem i sprawiamy, że więź między nami jest jeszcze silniejsza.

Przygotujmy posiłki na kilka dni

Zazwyczaj po powrocie z pracy zabieramy się za przyrządzanie obiadu, podczas gdy nasze dziecko bawi się w swoim pokoju lub nudzi. Aby przygotować dwa dania, musimy spędzić w kuchni nie mało czasu, który tak naprawdę moglibyśmy przeznaczyć na zabawę lub rozmowę z dzieckiem.

W takiej sytuacji lepiej zaplanować przygotowanie posiłku na kilka dni: wystarczy ugotować duży garnek zupy, a na drugie danie przyrządzić coś, co nasze dziecko zje ze smakiem kilka dni z rzędu. W ten sposób po powrocie z pracy wystarczy jedynie podgrzać jedzenie, a zyskany czas poświęcić dla własnego dziecka.

Po posiłku dobrym pomysłem jest wybranie się całą rodziną na spacer, jeśli jednak pogoda nie dopisuje, zaplanujmy wspólne zabawy. Szykując jedzenie na kilka dni, możemy zorganizować wspólne gotowanie, by także w tej sytuacji zyskać nieco kontaktu z maluchem. Dzieci chętnie nam pomogą i poczują się szczęśliwe, gdy pozwolimy im wykonać pewne czynności samodzielnie. W czasie gotowania możemy cały czas rozmawiać z dziećmi i podtrzymywać wesołą atmosferę.

A może krótki urlop?

Jeśli tylko mamy taką możliwość – weźmy sobie w pracy raz na jakiś czas dzień wolnego i przeznaczmy go wyłącznie dla dziecka. Rano przygotujmy smaczne śniadanie, odprowadźmy do przedszkola lub szkoły, gdy dziecka nie ma w domu mamy też przy okazji chwilę dla siebie na relaks, czy wykonanie zaległych obowiązków.

Następnie możemy odebrać dziecko i po wspólnym obiedzie zaplanować liczne rozrywki w domu lub poza nim, jedno jest pewne – maluch, po całym dniu spędzonym z rodzicami, będzie szczęśliwy i zadowolony. Damy mu tym samym poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że zawsze może na nas liczyć.

Zrezygnujmy ze zbędnej elektroniki

Nie ma co ukrywać, że każdy z nas lubi uciekać w tak zwane czasopochłaniacze: telewizję, komputery oraz smartfony.

Ma to jednak pewne konsekwencje:

  • Gdy dziecko samodzielnie bawi się w swoim pokoju, czy odrabia lekcje, uznajemy, że mamy święty spokój i możemy oddać się własnym rozrywkom. Zastanówmy się jednak, czy faktycznie warto tracić czas na tego rodzaju czynności – na komputer czy telewizor lepiej pozwolić sobie w momencie, gdy maluch idzie już spać.
  • Ponadto, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż dzieci uwielbiają nas naśladować – jeśli więc zauważą, że przesiadujemy w internecie lub oglądamy długo telewizję, zaczną chcieć tego samego. Na nic zdadzą się argumenty w stylu „mama może, ponieważ jest starsza”, dzieci są sprytniejsze, niż nam się wydaje i z pewnością wykorzystają to przeciwko nam.
  • Musimy znaleźć umiar w korzystaniu z tego rodzaju urządzeń i nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko będzie nas prosiło o zabawę lub rozmowę, podczas gdy my siedzimy z nosem w komputerze.

Pomóżmy dzieciom w nauce

Niemal każdego dnia maluch zobowiązany jest do odrobienia zadań domowych, które miał zadane w przedszkolu lub szkole. Chcąc spędzać z nim jak najwięcej czasu, możemy czynnie przyłączyć się do odrabiania lekcji i to nie tylko wtedy, gdy nas o to prosi.

Ustalmy, że każdego dnia o konkretnej godzinie zasiadamy nad podręcznikami i planujemy zadania na najbliższy czas – pomóżmy dziecku uporać się ze wszystkimi zadaniami, lecz nie róbmy nic za niego. Maluch musi uczyć się logicznego myślenia i samodzielności, a wykonując wszystkie zadania za niego, nie poprawimy jego sytuacji, a wręcz mu zaszkodzimy.

Ważne, aby dziecko wiedziało, że ma w nas wsparcie i na ile tylko możemy, na tyle postaramy się mu pomóc.

Weekendy rezerwujmy dla rodziny

Zdarza się, że niestety praca nie pozwala nam w ciągu tygodnia spędzać zbyt wiele czasu wolnego z dzieckiem, niekiedy nawet przynosimy papiery do domu i musimy odmówić maluchowi zabawy czy rozmowy. W takiej sytuacji są jeszcze weekendy, które z pewnością musimy poświęcić swoim dzieciom.

Pomysłów na spędzenie weekendu jest naprawdę wiele: wspólny wyjazd, wyjście na spacer, do kina, Sali zabaw, czy też zorganizowanie wspólnego czasu w domu. Jedno jest pewne – obojętnie jakie rozrywki wybierzemy, dziecko będzie szczęśliwe, że spędza czas po prostu z nami. Weekend to czas odpoczynku, gdzie skupiamy się wyłącznie na rodzinie, a prace zostawiamy daleko w tyle, zadbajmy więc o to, by 100% wolnego czasu poświęcić dla maluchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here