Domowe sposoby na odmrożenia

Domowe sposoby na odmrożeniaOdmrożenia, czyli uszkodzenia ciała powstają pod wpływem kontaktu z niską temperaturą. Najbardziej narażone miejsca to między innymi okolice stóp, dłoni, nosa oraz uszu. Jest to spowodowane tym, że są to miejsca najbardziej narażone na działanie mrozu, jak również na wilgoć. W artykule przedstawiamy domowe sposoby na odmrożenie.

 

Istnieje kilka stopni odmrożenia. Im niższy stopień, tym mniej dotkliwe są jego skutki. Wyróżniamy kilka stopni odmrożenia, a te najbardziej nam znane podczas zimy to odmrożenie pierwszego stopnia, które cechuje się zaburzeniem krążenia, zaczerwienieniem i delikatnym obrzękiem. W kolejnym stopniu (II) pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym. Kolejne stopnie doprowadzają już do martwicy skóry, a nawet amputacji odmrożonej części ciała.

Domowe sposoby na odmrożenie z powodzeniem możemy zastosować na pierwszy stopnień. W przypadku odmrożeń wyższego stopnia zachęcamy do wizyty u lekarza.

 

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z odmrożeniem?

Podstawowa informacja dla nas to pojawiający się brak czucia w miejscu, gdzie narażeni byliśmy na kontaktem z zimnem. Innym sposobem jest test polegający na naciśnięciu palcem w miejscu odmrożenia (zaczerwienienia). Skóra w tym miejscu zrobi się dużo jaśniejsza, po czym będzie wracać do koloru zaczerwienienia. Jeżeli trwa to dłużej niż 2-3 sekundy, można mówić o odmrożeniu.

 

Profilaktyka

Pamiętajmy, aby chronić się przed zimnem zakładając odpowiednie obuwie i odpowiednie ubranie. Musi być ono ciepłe oraz dobrze odprowadzać pot, bowiem gromadząca się wilgoć może powodować odmrożenia.
Jeżeli doszło do przemoczenia należy zadbać, aby jak najszybciej wymienić strój na suchy. Unikajmy również zimnego wiatru.

 

Domowe sposoby na odmrożenia:

Przedstawiamy kilka domowych sposobów na odmrożenia. W łagodnych przypadkach samo zdjęcie wilgotnego i zimnego ubrania, czy też obuwia oraz przejście do ciepłego pomieszczenia rozwiążę nasz problem. Zdajemy sobie sprawę też, że czasami odmrożenie jest bardziej dotkliwe i należy zastosować kilka sposobów, aby szybciej uporać się z tym problemem.

 

Woda

Najprostsza metoda to polewanie miejsca występowania odmrożenia ciepłą wodą przez kilka do kilkunastu minut. Pozwoli to na przywrócenie odpowiedniej temperatury ciała oraz zwiększy przepływ krwi i poprawi krążenie. Pamiętajmy, aby zacząć oblewanie miejsca od wody chłodnej i dopiero po kilkudziesięciu sekundach cyklicznie zwiększać temperaturę wody na wyższą. Nie zaczynajmy polewania od gorącej wody.

 

Kąpiel z dodatkiem ziół

Domowy sposób na odmrożenia to również przygotowanie kąpieli z dodatkiem ziół, które będą miały działanie regenerujące naskórek. W tym celu należy przygotować około 20 gram kwiatów rumianku, 20 gram kwiatów lipy i około 80 gram ziela przywrotnika. Zioła te wsypujemy do garnka, zalewamy około 500 ml wody i gotujemy przez 5-10 minut na małym ogniu. Następnie przecedzamy i wlewamy do wanny. Kąpiel taka doskonale zmniejsza zaczerwienienia, poprawia wygląd skóry jak również zmniejsza widoczność blizn, zmarszczek oraz znamion. Jeżeli chcemy zastosować wywar miejscowo, możemy użyć płatka kosmetycznego, który przykładamy w miejsce występowania odmrożenia. W przypadku braku ziół możemy zastosować kąpiel, np. z dodatkiem olejku nawilżającego lub oliwy z oliwek. Tak jak w przypadku polewania miejsca odmrożenia wodą, stopniowo zwiększajmy temperaturę wody używanej do kąpieli lub podczas zażywania prysznica.

 

Nagietek

Domowy sposób na odmrożenia to wywar z nagietka z dodatkiem oliwy z oliwek. W celu przygotowania wywaru wsypujemy kilka łyżek kwiatu nagietka (może być również świeży kwiat) i gotujemy przez około 30 minut. Następnie odcedzamy i mieszamy oliwę z oliwek z odrobiną wywaru. Nagietek jak i oliwa z oliwek pomoże w regeneracji skóry, poprawi jej wygląd i zmniejszy dolegliwości związane z odmrożeniem.

 

Seler

Pomocny w walce z odmrożeniami jest również seler i wywar z tego warzywa. Obieramy selera i myjemy, a następnie kroimy na drobne kawałki. Tak przygotowanego selera wkładamy do garnka i gotujemy przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut, aby powstał wywar. Wywarem możemy przemywać miejsca odmrożonych części ciała lub przygotowywać opatrunki z wywaru z selera.

 

Ciepła herbata

W przypadku odmrożenia możemy również pobudzić krążenie i ogrzać swój organizm od wewnątrz. W tym celu polecamy herbatę o właściwościach rozgrzewających. Działanie takie wykaże herbata malinowa lub herbata z dodatkiem przypraw takich jak imbir, cynamon, goździki. Do herbaty możemy również dodać odrobinę miodu lub plasterek cytryny. Herbata nie tylko rozgrzeje ale również dzięki zastosowaniu przypraw, miody czy też cytryny wzmocni nasz organizm przed potencjalną chorobą i skutkami wychłodzenia organizmu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here