4 najmodniejsze style projektowania łazienki

Modna łazienka w 2022 roku to wnętrze, w którym podstawą jest wygoda i relaks. Pandemia wywarła swój wpływ również na wnętrza — obecnie większą wagę niż kiedykolwiek przykładamy do komfortu psychicznego i możliwości odprężenia w domowym zaciszu. Łazienkowe trendy 2022 stanowią wyraz tęsknoty za poczuciem bezpieczeństwa i naturą, ale także okazjami ku temu, by poczuć się wyjątkowo.

4 najmodniejsze style projektowania łazienki

Modna łazienka w stylu eko

Kontakt z przyrodą koi zmysły, cieszy oko i sprzyja dobremu samopoczuciu. Dlatego można zauważyć wyraźny powrót stylu eko, który obecnie przenika również do łazienek. Modna łazienka to idealne miejsce na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy ceramika, ale także tekstylia — lniane tkaniny, jutowe lub konopne sznury, zasłonki i dywaniki.

Nieodłącznym elementem najnowszych trendów w urządzaniu łazienki są także rośliny doniczkowe. Chcąc je wprowadzić do tego wnętrz, należy jednak pamiętać, by umieszczać je w pomieszczeniach z oknami oraz dobierać takie gatunki, które lubią wysoką wilgotność powietrza oraz ciepło. Są to przede wszystkim skrzydłokwiaty, większość paproci, zielistki, bluszcz czy klasyczne epipremnum. Łazienkę bez okna można przyozdobić wysokiej jakości sztucznymi kwiatami lub pnączami.

Marmur na pierwszym miejscu

W 2022 roku można zauważyć wyraźny powrót marmuru — zarówno naturalnego, jak i naśladujących go modnych płytek do łazienki pokrytych charakterystycznymi wzorami. Choć bywa on umieszczany we wnętrzach w różnym stylu, pociągnął on za sobą renesans estetyki glamour. Doskonale łączą się w niej najmodniejsze elementy tego sezonu — naturalny, szlachetny kamień, złote akcenty, materiały najwyższej jakości oraz biel i czerń łączona z nasyconymi, bogatymi barwami.

W stylu tym doskonale odnajdują się modne, okazałe lustra do łazienki, które mają nie tylko pełnić funkcję użytkową, ale i zdobić wnętrze, doświetlając je oraz optycznie powiększając.

Industrialnie i… przytulnie

Choć styl industrialny, zwany także loftowym, rozwija się sukcesywnie od lat sześćdziesiątych XX wieku, obecnie można zaobserwować jego wyjątkową popularność. Estetyka ta wyróżnia się oszczędnością form oraz pewną szorstkością, która przejawia się w wykorzystaniu takich materiałów jak stal, kamień, cegła, a nawet beton. Modne kafelki do łazienki w stylu industrialnym mogą tworzyć efekt nagich murów lub surowych, kamiennych powierzchni. Jak wobec tego zaaranżować loftową łazienkę, by ostateczny efekt sprzyjał odprężeniu i dawał wrażenie ciepła?

Tym, co wyróżnia ten styl, jest możliwość tworzenia udanych aranżacji polegających na łączeniu elementów industrialnych z tymi, które nawiązują do estetyki skandynawskiej, eko lub japońskiej. Oznacza to, że surowość metalu, betonu i cegły może być z powodzeniem przełamana obecnością drewna, roślin czy naturalnych tkanin. Dobrze, jeśli różne faktury o materiały będą ze sobą kontrastować, dzięki czemu wnętrze nie będzie zbyt „zimne” i nudne. Przykładowo, w modnej łazience z prysznicem świetnie sprawdzi się połączenie szkła oddzielającego kabinę od reszty pomieszczenia, płytek naśladujących kamień, metalowych mebli oraz drewnianych desek na suficie, imitujących elementy konstrukcyjne.

Łazienka w stylu skandynawskim — praktyczna i pełna światła

Styl skandynawski (scandi) od lat króluje we wnętrzach na całym świecie. Pozwala on bowiem na urządzenie bardzo funkcjonalnego, a przy tym eleganckiego pomieszczenia również tym osobom, które nie dysponują bardzo dużym budżetem. Koszty remontu łazienki i zakupu odpowiednich elementów wystroju są tu zazwyczaj niższe niż w przypadku innych, nowoczesnych aranżacji.

W skandynawskiej aranżacji łazienki dominuje zazwyczaj biel lub delikatne pastele połączone z wyrazistymi akcentami czerni i innych wyrazistych kolorów. Oprócz klasycznych płytek mocnym trendem w łazienkach w tym stylu jest także obecność elementów z naturalnego drewna lub takich, które je imitują.

Charakterystyczna jest także prostota form. Modne kafelki do małej łazienki w stylu scandi są zazwyczaj jasne, gładkie i pozbawione wzorów. Jednocześnie często spotykanym połączeniem są monochromatyczne ściany oraz podłoga pokryta geometrycznymi, kontrastowymi deseniami, dzięki którym cała aranżacja jest bardziej wyrazista.

Wspólną cechą najnowszych łazienkowych trendów jest połączenie subtelnej elegancji, prostoty form oraz naturalności. Nawet kojarzony z luksusem styl glamour bardziej niż kiedykolwiek stawia na oszczędne formy i szlachetne materiały połączone z subtelną dekoracją. To sprawia, że doskonale sprawdzają się nie tylko w obszernych pokojach kąpielowych rodem z magazynów wnętrzarskich, ale i niewielkich łazienkach w blokach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here