Ból głowy, sposoby na bolącą głowę

Ból głowyPrzyczyn bólu głowy może być bardzo wiele. Przemęczenie, zły sen, hałas, brak świeżego powietrza, stres, alergia, zmiany pogody to tylko niektóre z możliwych czynników. Jeżeli ból głowy występuje bardzo rzadko, możemy zastosować domowe sposoby do walki z nim. W przypadku silnego i częstego pojawiania się takich objawów, które dodatkowo połączone są z nudnościami, omdleniami i innymi niepokojącymi czynnikami warto skontaktować się z lekarzem.

 

Na początek jednak zastanówmy się, czy tryb życia jaki prowadzimy nie wpływa bezpośrednio na możliwość pojawienia się objawów. Jeżeli jesteśmy przepracowani, zdenerwowani lub nie dostarczamy odpowiednio dużo snu – nasz organizm może reagować bólem głowy. Warto wykluczyć również problemy z zatokami, układem trawiennym, jak również problemy z kręgosłupem.
Pamiętajmy, że przed sięgnięciem po tabletki przeciwbólowe warto zastosować szereg domowych sposobów, które w większości przypadków okażą się skuteczne i nie spowodują skutków ubocznych.

 

Relaks i napary ziołowe

Zacznijmy zatem od wprowadzenia naszego organizmu w stan relaksacji i odprężenia, bowiem ból głowy bardzo często ma podłoże w zbyt szybkim tempie życia. Jeżeli jesteśmy pewni, że ten problem nas nie dotyczy możemy spróbować ziołowych naparów. Pomocny będzie napar z melisy, lipy, rumianku oraz lawendy.
Możemy również skorzystać z ciepłej kąpieli, w tle włączając spokojną relaksacyjną muzykę.

 

Olejki eteryczne

Dobry domowy sposób na ból głowy to użycie olejku eterycznego. Pomocny w walce z bólem głowy będzie bez wątpienia olejek eteryczny z mięty pieprzowej. Kilka kropli umieszczamy na palcu i wmasowujemy w czoło. Należy być ostrożnym, aby olejek ten nie dostał się do oczu, bowiem spowoduje podrażnienia.

 

Masaż

Innym domowym sposobem na rozwiązanie problemu będzie masaż karku, czoła i okolic oczu. Pomoże on zwiększyć dopływ tlenu, rozluźnić mięśnie, zmniejszyć ich napięcie i poprawić krążenie krwi . Po wykonanym masażu możemy wykonać ciepły okład karku lub przyłożyć termofor w okolicy tylnej części szyi.

 

Ból zatok połączony z bólem głowy

Bardzo często ból głowy połączony jest z bólem zatok. O sposobach w walce z bólem zatok pisaliśmy w innych artykułach, które możesz znaleźć tutaj.

 

Dieta

Starajmy się jeść lekkostrawne i zdrowo. Nasze potrawy powinny być bogate w warzywa, chude mięso, ryby i owoce. Nie zapominajmy również o zdrowych tłuszczach oraz bakaliach.
Bardzo często przyczyną bólu głowy jest nadmierne spożycie kofeiny występującej w kawie oraz napojach energetycznych. Zrezygnujmy również z mocnej herbaty i alkoholu. Może powodować on ucisk na nerwy poprzez poszerzenie naczyń krwionośnych.
Inaczej sytuacja wygląda jeżeli cierpimy na niedociśnienie. W przypadku kiedy czujemy zmęczenie, chce nam się spać filiżanka „małej czarnej” może okazać się pomocna w walce z bólem głowy.

 

Świeże powietrze

Nie zapomnijmy o odpowiednim dotlenieniu organizmu. Starajmy się wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, zrezygnujmy również z klimatyzacji. Zarezerwujmy również odrobinę czasu na spokojny spacer. Często bowiem niedotleniony organizm reaguje bólem głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here