Domowe sposoby na hemoroidy i żylaki odbytu

Domowe sposoby na hemoroidy i żylaki odbytuHemoroidy nazywane są inaczej żylakami odbytu, bowiem są to żylaki występujące w tej części naszego ciała. W skrócie o hemoroidach możemy powiedzieć, że są to guzki krwawnicze (naturalnie występują one w okolicach odbytu u każdej osoby – nawet osoby zdrowej), które są przerośnięte.

 

Do grupy osób narażonych na występowanie hemoroidów należą głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia – kierowcy, taksówkarze, pracownicy biurowi. Inną grupą są kobiety w ciąży, jednak w tym przypadku istnieje duża szansa, iż po urodzeniu dziecka choroba ta całkowicie się cofnie.

 

Brak prowadzenia zdrowego trybu życia, brak ruchu, nadwaga, nieprawidłowe odżywianie, ostre przyprawy, alkohol mogą zwiększać ryzyko powstawania hemoroidów. Warto również unikać tzw. „siedzenia na zimnym”.
Jeżeli odczuwamy dyskomfort, proponujemy wizytę u lekarza proktologa, bowiem domowe sposoby mogą być niewystarczające i mogą one sprawdzać się tylko w początkowym stadium choroby.

 

Profilaktyka

Jeżeli już znamy główne przyczyny występowania żylaków odbytu warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby nie doprowadzić do ich powstawania lub nasilenia się choroby. Przede wszystkim dbajmy o higienę intymną. Jeżeli wiemy, że problem hemoroidów nie jest nam obcy, stosujmy delikatny i bezzapachowy papier toaletowy, aby nie powodować dodatkowych podrażnień. Po wizycie w toalecie możemy również skorzystać z prysznica, aby wymyć okolice odbytu. W tym celu również stosujmy naturalne mydła lub żele.
W przypadku profilaktyki ważna jest również dieta. Zaparcia nie sprzyjają leczeniu hemoroidów, dlatego zadbajmy o dietę bogatą w błonnik. Domowe sposoby na zaparcia opisaliśmy w innym artykule.

 

Jakie domowe sposoby na hemoroidy są znane i jak je zwalczyć przedstawiamy poniżej:

 

Nasiadówki z kory dębu

Bardzo popularna metoda naszych babć i dziadków to nasiadówka z kory dębu. W tym celu gotujemy korę dębu przez około 5-10 minut w garnku i odstawiamy do przestygnięcia. Gdy temperatura będzie umożliwiała swobodne zanurzenie okolic odbytu w wywarze z kory dębu (temperatura poniżej 40 stopni), przez 10 do 15 minut proponujemy siedzenie w takiej mieszance.
Zioła, które możemy stosować do przygotowania nasiadówki to również rumianek, nagietek lub wyciąg z oczaru wirginijskiego. Rumianek i nagietek wykazuje działanie gojące rany i skaleczenia. Korę dębu możemy nabyć w sklepach ziołowych lub w aptece.

 

Herbata stosowana miejscowo

Innym sposobem, jest przyłożenie w miejsce występowania żylaków torebki z przyrządzonej uprzednio czarnej herbaty. Pozytywne działanie zawdzięczamy występującej w herbacie taninie, która ma działanie ściągające. Dodatkowo tanina wykazuje właściwości przeciwzapalne, hamuje drobne krwawienia oraz likwiduje obrzęk.

Alternatywną formą dla wyżej przedstawionych sposobów może być dosyć obfite nasączenie płatka kosmetycznego i przyłożenie w okolicach odbytu na kilka do kilkunastu minut.

 

Cebula

Tani, a zarazem domowy sposób to okłady z rozgotowanej cebuli. W tym celu obieramy cebulę, kroimy ją na mniejsze kawałki i gotujemy, aby stała się ona całkowicie rozgotowana. Gdy jej temperatura będzie odpowiednia (ciepła, lecz taka, aby nie doszło do poparzenia) przykładamy w okolicach odbytu.

 

Zimna i ciepła woda

Podczas brania prysznica możemy skierować strumień ciepłej i zimnej wody stosowany naprzemiennie przez około pół minuty zmieniając temperaturę co kilka sekund. Metoda ta ma na celu zwiększenie ukrwienia. Jeżeli nie chcemy kierować strumienia bezpośrednio w okolice odbytu możemy tą samą metodę wykorzystać polewając okolice ud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here