skrzypce

Skrzypce to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych instrumentów. Choć wielu nauczycieli zaznacza, że naukę gry należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, często decydują się na nią również osoby dorosłe. Wyjątkowy dźwięk tego instrumentu sprawia, że podjęcie takiej aktywności dla wielu jest marzeniem. Niezależnie od wieku, w jakim poszukuje się pierwszego instrumentu, natrafić można na bardzo zróżnicowaną ofertę modeli. Na co zwrócić uwagę, aby dokonać korzystnego wyboru?

skrzypce

Jak dobrać rozmiar skrzypiec?

Różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami dotyczą m.in. rozmiaru. Warto wiedzieć o tym, że 4/4 to wielkość skrzypiec dedykowana dorosłym. Zwykle proponuje się je również młodzieży powyżej 12. roku życia. Zależy to jednak przede wszystkim od wzrostu. Mniejsze modele, o wielkości oznaczonej 3/4 to częsty wybór wśród dzieci w wieku 9 – 11 lat. Rozmiar 1/2 proponowany jest pociechom ok. 6 – 8 roku życia. Odnaleźć można również o wiele mniejsze egzemplarze. Nie są one jednak aż tak często spotykane. Należy pamiętać, że odniesienie do wieku to jedynie wskazówki. Istotne jest właściwe dopasowanie skrzypiec do wzrostu i budowy ciała. Jak tego dokonać?

Polecanym sposobem jest „przymierzenie” się do instrumentu. W tym celu, należy położyć skrzypce na lewym ramieniu i przytrzymać je podbródkiem. Dla własnego komfortu, warto wyposażyć się w tzw. ramiączko lub przyczepioną, małą poduszkę. Jeśli możliwe jest bezproblemowe złapanie za główkę instrumentu lewą dłonią, a ręka pozostaje wyprostowana lub nieznacznie ugięta, dane skrzypce posiadają właściwą wielkość.

Na co należy zwrócić uwagę?

Poszczególne instrumenty znacznie różnią się cenowo, choć w oczach początkującego mogą być do siebie bardzo podobne. Poszukując właściwego modelu, warto skonsultować się z osobami o większym doświadczeniu. Korzystną opcją z pewnością będzie zakup modeli oferowanych przez znanych i cenionych producentów. Jakie akcesoria będą potrzebne początkującej osobie?

Warto upewnić się, że w zestawie z instrumentem pojawia się również odpowiednio dopasowany smyczek. Oprócz niego, należy wyposażyć się w podbródek, który często jest dołączony i ramiączko lub żeberko, które zwykle kupuje się osobno. Do smyczka potrzebna będzie też kalafonia, którą należy regularnie nacierać włosie. Dla bezpieczeństwa i wygody skrzypce muszą być też wyposażone w futerał. Najlepiej, jeśli będzie dopasowany do danego modelu. Odpowiednio dobrany instrument z pewnością sprawi, że nauka gry będzie przyjemna i pozwoli spełnić marzenia osobom w różnym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here