Domowe sposoby na rdzę

Domowe sposoby na rdzęCzasami może się zdarzyć, że na naszych akcesoriach lub innych domowych narzędziach pojawi się rdza. Nie trzeba od razu wyrzucać przedmiotu i rezygnować z usunięcia rdzy. Niektórzy również zastanawiają się, czy po użyciu silnych chemicznych odrdzewiaczy można nadal używać przedmiotu, jako narzędzie kuchenne…

 

Dlatego jeżeli zastanawiacie się jak usunąć rdzę, to z pomocą przychodzą domowe sposoby, które wykorzystują tylko naturalne metody. Sposób jednak proponujemy dobrać samemu, w zależności od elementu, jego trwałości, wykonania, jak również przeznaczenia

 

Ocet

Ocet bardzo dobrze sprawdza się w przypadku usuwania rdzy. Wystarczy zanurzyć zardzewiały element na kilka do kilkunastu godzin (w zależności od stopnia korozji), a rdza widocznie się zmniejszy.
Do octu możemy dodać również kilka łyżeczek soli, aby efekt działania był lepszy.

 

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona była powszechnie używana, gdy nie były dostępne artykuły sanitarne na tak szeroką skalę jak dziś. Poza wieloma innymi zastosowaniami, soda oczyszczona doskonale działa na rdzę. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z odrobiną wody – tak, aby powstała gęsta pasta. Następnie pastę nakładamy na gąbkę lub szmatkę i używamy do czyszczenia skorodowanych miejsc.

 

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy stosujemy w podobny sposób jak sodę oczyszczoną. Jeżeli powierzchnia nie jest mocno skorodowana zamiast kwasku cytrynowego możemy użyć soku z cytryny.

 

Rdza na chromowanych materiałach

Rdzę na chromowanych materiałach możemy usunąć w bardzo ciekawy sposób, bowiem nie korzystamy tutaj z żadnych substancji, proszków lub innych preparatów. Do wykonania zabiegu wystarczy tylko woda oraz folia aluminiowa zwinięta w małą kostkę, którą będziemy czyścić chromowany materiał pokryty rdzą. Na rdzę nakładamy odrobinę wody i okrężnymi ruchami przy użyciu folii szorujemy korozję. Na koniec przecieramy do sucha.

 

Usunięcie plam z rdzy na ubraniach

W celu usunięcia plam z rdzy z ubrań doskonale sprawdzi się wspomniany wyżej kwasek cytrynowy lub proszek do pieczenia. Plamę lekko zwilżamy i posypujemy plamę delikatnie wcierając. Następnie pozostawiamy na pewien czas, spłukujemy i pierzemy.
Inną metodą jest również użycie soku z cytryny z odrobiną wody. Roztworem takim polewamy plamę, następnie zasypujemy solą i po kilkudziesięciu minutach dokładnie płuczemy.
Pamiętajmy, że jeżeli stosujemy tą metodę na bardzo delikatne tkaniny, mogą one ulec zniszczeniu.

 

Usunięcie rdzy z przedmiotów niestosowanych w kuchni

Jeżeli mamy do czynienia z rdzą na przedmiotach, których nie używamy w kuchni, a korozja jest bardziej intensywna możemy pokusić się o użycie odrobiny chemicznych środków, jednak nie będą to typowe odrdzewiacze. W tym celu nabywamy proszek do czyszczenia, który mieszamy z wodą – tak, aby uzyskać konsystencję gęstej substancji. Następnie nakładamy na gąbkę i delikatnie szorujemy.

 

Papier ścierny lub druciana szczotka

Metoda typowo mechaniczna i polecana do przedmiotów, które nie wymagają estetyki, a ewentualne zarysowania powstałe przy usunięciu rdzy nie sprawiają problemu. Papierem ściernym lub drucianą szczotką dokładnie szorujemy przedmiot do całkowitego pozbycia się rdzy. Jeżeli chcemy odrobinę wypolerować przedmiot, możemy użyć na koniec papieru ściernego o cienkiej strukturze.

 

Uwaga!

Pamiętajmy, że stosowane tutaj metody mogą mieć wpływ na trwałość materiału. Jeżeli już zdecydujemy się na usunięcie rdzy poprzez użycie nie mechanicznych metod, proponujemy następnie dokładnie spłukać materiał, który był czyszczony z korozji, a finalnie wytrzeć go dokładnie do sucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here