Szałwia

SzałwiaSzałwia lekarska to zioło o bardzo szerokim zastosowaniu. Ma właściwości lecznicze, zdrowotne, ale zastosowanie swoje znajduje również w kosmetyce. O tym, jak pozytywnie wpływa na wiele schorzeń może świadczyć jej łacińska nazwa, wywodząca się od słowa salvus, co w tłumaczeniu oznacza zdrowie.

 

Szałwia znana była już tysiące lat temu, bowiem w starożytności używano jej w celach leczniczych, a także podczas różnego rodzaju obrzędów. Stosowana jest do dziś, a szałwię zakupimy w każdej aptece, a nawet w większych sklepach.

 

Główne właściwości szałwii oraz jej zastosowanie:

  • liść szałwii ma działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, dlatego dobrze sprawdzi się do przygotowania płukanki jamy ustnej zarówno przy problemach z dziąsłami, aftami czy też do płukania gardła przy anginie, zapaleniu krtani lub innej infekcji,
  • napar z szałwii zmniejsza nadpotliwość, redukując przy tym dyskomfort zwiększonej potliwości dłoni,
  • picie naparu pomaga przy wzdęciach i uczuciu „ciężkości żołądka”, zmniejszając nadmierną fermentację jelitową,
  • szałwia sprawdzi się też przy nieżytach żołądka i jelit, polecana jest podczas zatrucia pokarmowego, biegunki, zaburzeniach trawiennych i osłabieniu układu trawiennego, dodatkowo napar zwiększa wydzielanie żółci i wzmacnia żołądek,
  • wewnętrznie napar z liści szałwii pomaga też przy nieżytach górnych dróg oddechowych, nieżycie oskrzeli, schorzeniach płuc,
  • napar można pić również podczas bolesnych miesiączek i samym zaburzeniu miesiączkowania – napar pobudza miesiączkowanie, gdy jest ono zbyt skąpe,
  • zewnętrznie szałwia działa ściągająco i antyseptycznie, pomaga też przy owrzodzeniach, problemach skórnych, oparzeniach, skaleczeniach, redukcji blizn, wysypkach alergicznych, odmrożeniach, czy też pokrzywce,
  • szałwia ma również działanie kojące nerwy, uspokajające i tonizujące,
  • napar działa moczopędnie, pomaga przy niedostatecznym wydalaniu moczu oraz przy problemach dróg moczowych,
  • napar z szałwii stosowany na włosy zmniejsza ich wypadanie i redukuje łupież,
  • picie naparu przed posiłkiem wzmacnia apetyt,
  • nasiadówka pomaga zwalczać problemy zewnętrznych narządów płciowych (świąd, zapalenia, infekcje), jest ona polecana przy problemach z hemoroidami.

 

Po zaprezentowaniu właściwości jakie wykazuje szałwia, przedstawiamy jak zioło wykorzystać w praktyce.

Przedstawiamy kilka przepisów na zastosowanie szałwii lekarskiej:

Płukanka jamy ustnej i gardła

Płukankę z szałwii wykonuje się bardzo prosto i szybko. Zapewne używając szałwii będziemy korzystać z tej dostępnej w torebkach. Możemy umieścić 2 torebki w szklance i zalać wrzącą wodą. Następnie odstawiamy zioła do naciągnięcia – pod przykryciem. Po kilkudziesięciu minutach, gdy temperatura naparu jest odpowiednia możemy płukać jamę ustną lub gardło. Płukanka polecana jest przy różnego rodzaju problemach jamy ustnej, bólu gardła, zapaleniu krtani, migdałków itd.

 

Kąpiel z wywarem z szałwii

3-4 łyżki stołowe ziół zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około kwadrans, po tym czasie wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel taką (minimum 10 minut) możemy stosować kilka razy w tygodniu przy problemach skórnych lub reumatycznych.

 

Ziołowy kompres z szałwii

Szałwię możemy również stosować jako kompres na skórę. W tym celu ziele zalewamy stosunkową małą ilością wrzącej wody, aby powstała gęsta „papka”. Taką mieszankę przykładamy w miejsce występowania zmian skórnych (zmiany bakteryjne, owrzodzenia, odmrożenia itd.)

 

Tonik do twarzy

W przypadku, gdy w naszej domowej kosmetyczce zabraknie delikatnego toniku, możemy przygotować go na bazie wywaru z szałwii. W tym celu jedną torebkę ziela szałwii zalewamy wrzącą wodą i czekamy aż przestygnie. Następnie nasączając płatek kosmetyczny możemy przemywać twarz.

 

Uwaga!

Nadmiar szałwii w postaci kwiatów, liści czy też olejku eterycznego może być toksyczny dla układu nerwowego. Szałwia jest bowiem dwa razy bardziej toksyczna niż piołun. Przestrzegajmy zawsze dawek, szczególnie podczas przyjmowania szałwii na użytek wewnętrzny.

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam szałwię! 🙂 Zawsze kiedy mocno boli mnie gardło, albo dopiero co zaczyna mnie „łaskotać” zaparzam szklankę z silnym wywarem. To sobie stygnie a ja później płuczę sobie co pare godzin 🙂 Do tego jeszcze dobra dobra tabletka do ssania np. ostatnio brałam takie dobre malinowo miodowe ulgard-u. Bardzo fajnie i szybko działa takie połączenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here