Czystek

CzystekRosnący czystek nazywany różą skalną możemy spotkać dzikorosnący w krajach śródziemnomorskich i na Kaukazie. Roślina ta była znana już kilka tysięcy lat temu, a w Polsce zyskuje coraz większą popularność i aktualnie jest hodowana również u nas. Czystek znajdziemy w większych aptekach, w sklepach zielarskich oraz w niektórych herbaciarniach.

 

Czystek kojarzy nam się z o oczyszczaniem i może jest to pierwsza myśl, jaka nasuwa się nam po przeczytaniu tego słowa… Tak, to prawda – regularne picie naparu z czystka pomaga oczyścić organizm. Dzięki związkom polifenolowym, czystek usuwa aktywne formy tlenu – czyli wolne rodniki. Dodatkowo wzmacnia nas witaminą E i C. Skoncentrowany wyciąg z czystka wykazuje nawet działanie zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów grypy. Regularne picie naparu z róży skalnej pomaga i przyspiesza rozpuszczanie skrzepów krwi.
Najważniejsze jednak jest jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Czystek poprawia pracę układu pokarmowego, a nawet dociera do jelit. W dzisiejszym stresującym i siedzącym trybie życia, u mało kogo pracują one prawidłowo.
Ważne jest również przeciwmiażdżycowe działanie czystka – zmniejsza on ilość cholesterolu i blokuje jego odkładanie.

Kiedy czystek upora się w naszym organizmie z porządkami, od razu zauważymy poprawę wyglądu cery – skóra trądzikowa znacznie się poprawia.

Dzięki tak wielu właściwościom regularne picie czystka sprawi, że organizm będzie działał dużo sprawniej, a jak wiemy, zdrowy i oczyszczony organizm, to również zwiększona odporność na infekcje zakażenia i choroby, ale też ogólny stan organizmu – w tym samopoczucie, czy odczuwanie zmęczenia.

 

Czystek – metale ciężkie

Również palacze powinni zainteresować się naparem z czystka. Czystek pomoże usunąć substancje smoliste i metale ciężkie nagromadzone w organizmie po latach palenia. Również osoby przebywające w zanieczyszczonym środowisku powinny włączyć do swojej diety tej dobroczynny napar. Jest to też dobra wiadomość dla mieszkańców dużych miast, gdzie normy spalin potrafią być znacznie przekroczone. Czystek wiąże metale ciężkie, a poprzez moczopędne działanie wydala je z organizmu.

 

Czystek – kleszcze i komary

Odkryto, iż u osób spożywających czystek ciało zmienia zapach, mimo iż dla naszego zmysłu węchu jest to raczej niewyczuwalnie. Zapachu tego jednak nie znoszą między innymi kleszcze. Przy wzmożonej ich ilości i nieprzyjemnymi konsekwencjami boreliozy, jest to bardzo cenna właściwość i powinna zachęcić do zaprzyjaźnienia się z naparem z czystka.
Czystek odstrasza również komary i jest to dobry domowy sposób dla osób, których krew „smakuje” tym nieznośnym owadom.
Poza samym spożywaniem, naparem z czystka możemy się również spryskać, a w przypadku spacerów z naszym czworonogiem możemy spryskać również jego i ochronić naszego pupila przed kleszczami.
Jeżeli chcemy przygotować napar odstraszający owady warto przygotować bardzo mocny i intensywny napar, wsypując dużą ilość ziół w stosunku do ilości wody.

 

Jak przygotować i pić czystek?

Zakupiony nasz „perfekcyjny pan” czystek, zalewamy wrzątkiem i gotujemy ok. 10 minut nie dopuszczając do wrzenia. Po odcedzeniu napar jest gotowy do spożycia. Możemy go również przygotować w mniej skomplikowany sposób. Zioła zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem. Po kilku/kilkunastu minutach cenne substancje zostaną uwolnione.
Jeżeli nie bardzo przypadł nam do gustu smak czystka, do herbatki możemy dodać miodu, kilka kropel cytryny i cieszyć się, że nasz organizm już po miesiącu wyraźnie odczuje działanie zioła. Istotne jest, aby pić w miarę możliwości świeżo przygotowany napar. Po trzech miesiącach takiej kuracji efekt utrzymuje się dłużej.

 

Czystek stosowany zewnętrznie

Podczas przygotowania naparu możemy wykorzystać go również do stosowania zewnętrznego. W przygotowanym naparze moczymy wacik kosmetyczny i przecieramy skórę twarzy.
Czystek dobrze też sprawdzi się w przypadku wirusa opryszczki. W tym celu przygotowujemy mocno skoncentrowany napar, zalewając dużą ilość ziół małą ilością wody. Wacik moczymy i przykładamy w miejsce objęte zmianami.

 

Uwaga
U niektórych osób na początku stosowania kuracji występują zmiany skórne, a wręcz możemy spodziewać się znacznego pogorszenia się wyglądu cery. Sytuacja taka może wystąpić nawet u tych, które w ogóle nie zmagają się ze skórnymi problemami.
U większości jednak po kilku/kilkunastu dniach problemy te zanikają, a cera wraca do naturalnego wyglądu i prawidłowej pracy. Zapewne jest to spowodowane oczyszczającym działaniem zioła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here