Czarne mydło

Czarne mydłoCo to jest czarne mydło, jakie ma właściwości i dlaczego warto je stosować? Czarne mydło – savon noir, jest kosmetykiem roślinnym, dlatego jest dobrze tolerowanym środkiem nawet przez osoby z wrażliwą cerą. Wytwarzane jest z oliwek i najczęściej pochodzi z Maroka. Najważniejszymi cechami czarnego mydła jest fakt, że te najlepsze są w 100% naturalne, a przy tym wytwarzane z ogromną starannością (bardzo często ręcznie).

 

Czy w ogóle ktoś z Was zastanawiał się nad tym, aby pielęgnować swoją skórę kosmetykiem o „czarnym” kolorze? Po przeczytaniu tego artykułu i zapoznaniu się z właściwościami czarnego mydła mamy nadzieję, że część z Was zmieni zdanie i chętnie dokona zakupu czarnego mydła w celu przetestowania jego właściwości. Czarne mydło nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a my polecamy je przede wszystkim osobom o wrażliwej cerze.

 

Skąd w ogóle wzięła się nazwa czarne mydło?
Savon Noir, czyli po francusku czarne mydło, jak wspomnieliśmy wcześniej pochodzi z Maroka. Wytwarzane jest z czarnych oliwek i stąd jego nazwa, choć kolor gotowego mydła nie jest aż tak ciemny i ma barwę od ciemnej zieleni do ciemnego brązu w zależności od rodzaju użytych oliwek.

Ma też dość dziwną konsystencję w porównaniu z bardziej tradycyjnymi środkami do mycia skóry. Przypomina nam swoją strukturą gumę, przez co czarne mydło bardziej jest podobne do środków do stylizacji włosów, niż do mycia ciała. Możemy też spotkać się z produktem o konsystencji galaretki, co jest całkowicie naturalne.

Czarne mydło powinniśmy nabierać je suchą dłonią i nakładać na zwilżoną skórę, wtedy lepiej się rozprowadzi.

 

Dlaczego czarne mydło wykazuje pozytywne działanie?
Dzięki maksymalnej możliwej dawce oliwy z oliwek w czarnym mydle, jego używanie powoduje działanie peelingujące. Czarne mydło mocno dotleni zmęczoną skórę i będzie ją skutecznie oczyszczać z toksyn i łoju. W oleju z oliwki mamy duże stężenie witaminy E (czasami nazywaną „witaminą młodości”), która nawilża i działa przeciwzmarszczkowo. To ważne, gdyż idealnie nadaje się do mycia cery trądzikowej. Systematycznie stosowane zmniejsza widoczność porów, likwiduje część nieestetycznych zaskórniaków. Przyspiesza regenerację naskórka, zwłaszcza dzięki swoim złuszczającym właściwościom. Ogólnie działanie czarnego mydła możemy porównać do efektów z użyciem peelingów enzymatycznych. Jednak w tym przypadku czarne mydło nadaje się do każdego rodzaju skóry i jest dobrze tolerowane nawet przez wymagające cery wrażliwe. Tylko osoby uczulone na oliwki powinny ostrożnie wypróbować ten produkt, jednak taki rodzaj alergii występuje bardzo rzadko.

W składzie czarnego mydła znajdziemy też wiele kwasów nienasyconych takich jak oleinowy, linolowy czy linolenowy. Nie ma tam żadnych barwników, konserwantów czy SLS, jednak czasem dla wzmocnienia dobroczynnego działania jest dodawany olej arganowy, olejek eukaliptusowy czy olej laurowy. Jedynie wodorotlenek potasu może brzmieć chemicznie, jednak dodawany jest w celu mydlenia się pasty. Pachnie intensywnie oliwą z oliwek jednak nie zostawia tego zapachu na skórze. Czasami też możemy spotkać wersje z innymi dodatkami, które w składzie są również naturalne, a nadają czarnemu mydłu dodatkowego zapachu lub właściwości.

Najlepszy efekt uzyskamy jeśli czarne mydło dokładnie rozprowadzimy na mokrej skórze i pozostawimy na kilka minut. Dla wzmocnienia efektu możemy użyć specjalnych rękawic do mycia ciała, które posiadają efekt delikatnego peelingu. Poczujemy się wtedy jak w tradycyjnym SPA na rytuale Hammam. Na sam koniec mydło spłukujemy ciepłą wodą. Nasza skóra odzyska blask, będzie świeża i bardziej gotowa na korzystanie z dobrodziejstw balsamów czy kremów, których składniki szybciej wnikną, dzięki pozbyciu się martwego naskórka.

Gdzie jeszcze możemy wykorzystać czarne mydło?

Rozrobione pędzlem na skórze wspaniale zastąpi nam piankę do golenia oraz zmniejszy podrażnienia. Dobrze też zmiękczy zarost i lekko nawilży cerę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here