Jarmuż

JarmużNa talerzu niewielu Polaków można znaleźć jarmuż. Jednak coraz więcej jest jego zwolenników, którzy doceniają jego walory zdrowotne ale również smakowe. Jarmuż jest bowiem składnikiem wielu koktajli, sałatek i innych dań. Ciekawostką jest też fakt, że jarmuż w świeżej postaci możemy zebrać również zimą, kiedy nie jest ona bardzo sroga oraz to, że jarmuż jedzono już w średniowieczu. Ciężko znaleźć przyczynę, dla której jarmuż zniknął z naszych stołów na długie lata by ponownie stać się rośliną niekiedy określaną nawet jako „super-food”.

 

Jarmuż występuje w kilku postaciach – jego liście mogą być płaskie, lekko czerwone, jednak najbardziej popularny jest jarmuż o lekko pokarbowanej strukturze. Trudno uwierzyć, że te zielone liście są inną odmianą kapusty ogrodowej.

Warto włączyć jarmuż do diety szczególnie zimą, kiedy to na naszych stołach mamy znacznie mniejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców. Jarmuż posiada bowiem bardzo dużo cennych składników, a tak jak wspomnieliśmy wcześniej – świeży jarmuż występuje także w porze zimowej.

 

Dlaczego warto jeść jarmuż?

Istotne w spożywaniu jarmużu jest to, że jarmuż jest warzywem lekkostrawnym i zawiera wiele cennych składników.
Ma bardzo mało kalorii więc spodoba się wszystkim dbającym o linię.

 

Jego niepodważalną wartością jest zawartość wapnia na dużym poziomie. Ma dobre proporcje między wapniem i fosforem, co rewelacyjnie wpływa na ćwiczone mięśnie i układ szkieletowo-kostny, a to z kolei jest korzystne dla osób uprawiających sporty. Regularnie spożywając jarmuż, ograniczymy też wystąpienie osteoporozy.

W związku z duża ilością wapnia, jarmuż jest polecany w dietach wegańskich, gdzie w diecie tej eliminujemy również produkty mleczne.

Inna roślina, która posiada dużą ilość wapnia to np. szpinak.

 

Witamina A, którą również znajdziemy w zielonych liściach wpłynie na naszą urodę, poprawi stan skóry, włosów i paznokci. Zapobiegniemy pogarszaniu się stanu naszego wzroku, gdyż witamina A dobrze wpływa na oczy.
W jarmużu możemy znaleźć również luteinę, która pozytywnie działa na widzenie. Luteina jest składnikiem wielu suplementów diety na poprawę wzroku i widzenia, a jedząc jarmuż mamy okazję przyswoić jego najbardziej naturalną formę.

Witamina K pomoże w prawidłowym krzepnięciu krwi i ogólnie korzystnie wpłynie na układ krwionośny, a także pomoże w regulacji gospodarki wapniowej.
Pamiętajmy jednak, że mając jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi (szczególnie osoby przyjmujące leki na krzepliwość), musimy skonsultować włączenie jarmużu do diety z lekarzem. Związane jest to z dużą ilością witaminy K w jarmużu.

 

Jarmuż wykazuje też działanie antybakteryjne, a właściwości odpowiadające za zapobieganie namnażaniu bakterii wywołujących wrzody żołądka, zawdzięczamy między innymi chlorofilowi.

 

W jarmużu, jak w każdej zielonej roślinie jest mnóstwo antyoksydantów, „wymiatających” wolne rodniki. To znaczy, że spożywając jarmuż dbamy o swoją urodę i zapobiegamy starzeniu się skóry.
W jarmużu znajdziemy flawonoidy i karotenoidy. Te składniki mają duży wpływ na poprawienie naszej odporności. Zapobiegają też powstawaniu nowotworów.

Przeciwnowotworowo działa też zawarty w jarmużu sulforafan, który znajdziemy też w innych kapustnych roślinach, np. w brukselce. Istnieją badania, które potwierdzają skuteczność sulforafanu, dlatego jest to kolejny argument za tym, aby jarmuż spożywać.

Dzięki zawartości witaminy C, jarmuż umożliwi nam przyswojenie żelaza, które również ma w składzie. To żelazo pochodzenie roślinnego, jednak już niewielka porcja jarmużu dostarczy nam około 20% zapotrzebowania dziennego na ten cenny składnik zapobiegający anemii.

Jarmuż ma mało kalorii i jest bardzo bogaty w błonnik, co wpłynie na poprawę wypróżniania się u osób mających problemy z zaparciami. Poprawi też przemianę materii. Jest odżywczy i smaczny. Ma wyrazisty smak, lekko pikantny i gorzkawy – jednak zbierając liście tuż po pierwszych przymrozkach pozbędziemy się tej charakterystycznych goryczki.

Wiele osób zastanawia się co można zrobić z jarmużu. W internecie pojawia się coraz więcej przepisów. Najpopularniejsze są koktajle, jarmużowe chipsy, czy po prostu sałatka z jarmużu. W skrócie, można powiedzieć, że jarmuż można jeść w taki sam sposób jak każdą inną „zieleninę”, czyli jeść surowy, dusić, gotować na parze oraz lekko podsmażać lub piec.
My przedstawiamy trzy proste i szybkie propozycje.

 

Koktajl z dodatkiem jarmużu

Najpopularniejszy jest oczywiście koktajl ze świeżych liści zwany smoothie. Najlepiej smakuje w towarzystwie mango, kawałka ananasa oraz łyżeczki soku z cytryny. Wystarczy wszystko zmiksować w blenderze. W lato możemy pokusić się o wersję na zimno dodając do koktajlu kawałki lodu.

Na pewno możemy dodawać odrobinę jarmużu do innych koktajli. Listek na pewno nie zmieni znacząco smaku koktajlu, a na pewno podniesie jego walory odżywcze.

 

Chipsy z jarmużu

Jarmuż można też blanszować, gotować, a nawet piec. Prostą przekąską jest pozbawienie łodyg z liści, posypanie morską solą lub inną ulubioną przyprawą i ułożenie na papierze do pieczenia. Po krótkim czasie pieczenia mamy pyszne i zdrowe chipsy jarmużowe.

 

Sałatka z jarmużu

Inną propozycją jest sałatka z jarmużu, gdzie liście możemy wykorzystywać w taki sam sposób jak te z sałaty. Odrobinę pomidora lub ogórka oraz oliwki łączymy z kawałkami liści jarmużu, zaś całość skrapiamy oliwą z oliwek. Bardzo dobrze jarmuż komponuje się z pestkami słonecznika uprzednio podprażonymi na patelni. Polecamy spróbować jarmuż z takim właśnie dodatkiem.

 

Uwaga
Jedną z wad jarmużu jest zawartość szczawianów, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych szczawianowych (kamica szczawianowa).
Inny problem to zmniejszenie wchłaniania jodu, więc jeżeli chcemy spożywać zwiększoną ilość jarmużu warto zadbać również o prawidłową zawartość jodu w pożywieniu.

Pamiętajmy jednak, że umiarkowane jedzenie tej rośliny nie powinno przynieść negatywnych skutków, dlatego jeszcze raz zachęcamy do włączenia do diety tej wspaniałej rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here