Folia aluminiowa - zastosowanie

Folia aluminiowa - zastosowanieChyba w większości kuchni szperając po szufladach znajdziemy folię aluminiową. Większość z nas używa jej do przechowywana żywności. Zawijamy nią kanapki, przechowujemy w niej produkty w lodówce… Szczelnie owinięte nie przechodzą innymi zapachami, nie rozsiewają swoich lub po prostu nie wysychają. Chętnie też pieczemy w niej mięso lub używamy podczas grilla. Duszone czy pieczone w niej produkty są bardziej soczyste, gdyż smacznie przygotują się we własnym sosie.

 
 

Błyszcząca i matowa strona folii

Czasem zastanawia nas dlaczego folia ma jedną stronę błyszczącą, a po drugiej stronie jest ona matowa. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Ta bardziej błyszcząca odbija ciepło (izoluje je). Podczas pieczenia powinniśmy świecącą stroną owinąć produkt (matowa strona jest na zewnętrz), wtedy zatrzymujemy więcej ciepła w środku, a przez to pieczemy szybciej i oszczędzamy energię.

W przypadku, gdy chcemy utrzymać temperaturę gotowego już produktu na dłużej, robimy to zupełnie odwrotnie. Matowa strona powinna być wewnątrz, zaś błyszcząca na zewnątrz.

 

Inne zastosowania folii aluminiowej
Oczywiście wiele osób uważa, że aluminium nie jest zdrowe. Mówi się, że podczas kontaktu foli aluminiowej z żywnością uwalniają się związki szkodliwe dla naszego zdrowia.
Jednak nawet dla tych którzy niechętnie używają tego produktu do kontaktu z jedzeniem znajdzie wiele ciekawych i pożytecznych zastosowań, o których być może nie słyszeliście.

 

Malowanie pomieszczeń

Folia aluminiowa rewelacyjnie sprawdzi się przy malowaniu i zabezpieczeniu elementów przed zabrudzeniem. Idealnie owiniemy nią klamki, gałeczki od szafek czy inne nieregularne w kształtach przedmioty, których nie chcemy ubrudzić.

Nie ma potrzeby zakupu dodatkowych pojemników podczas każdorazowego malowania i użycia innego koloru. Możemy ją wykorzystać do wyłożenia naczynia na które wylewamy farbę, posłuży nam dłużej, unikniemy zmieszania się resztek jednego koloru farby z innym. Wystarczy po zakończonej pracy zwinąć folię i wyrzucić.

 

Malowanie włosów

Z pomocy foli aluminiowej korzystają fryzjerzy, wie to każda kobieta, która robiła choć raz pasemka na włosach. Posmarowane farbą pasmo włosów, szybciej przyjmuje kolor
i pozwala farbie rozjaśnić lub przyciemnić tylko te włosy które zostanę w nią zawinięte.

 

Czyszczenie naczyń i rdzy

Kiedy zwiniemy kawałek foli z kulkę możemy doczyścić wiele powierzchni mocno zabrudzonych czy przypalonych np. ruszt grilla, zabrudzony od gazu czajnik, czy szklane naczynie żaroodporne. Z folii aluminiowej w domowy sposób utworzymy „druciak”, który czasami jest potrzebny do dokładnego wyczyszczenia naczyń, a którego po prostu nie mamy pod ręką.
Tak przygotowany „druciak” pomoże nam również przy usuwaniu rdzy. Możemy nim delikatnie potrzeć zardzewiałe powierzchnie.

 

Czyszczenie biżuterii

Wykładając folią aluminiową miseczkę, dodając wody i układając na spodzie biżuterię srebrną, po kilkunastu minutach ułatwimy sobie doczyszczenie jej do stanu idealnie błyszczącego.

 

Naostrzenie noża lub nożyczek

Złożonych kilka kawałeczków foli możemy użyć do naostrzenia nożyczek lub noża. Wystarczy kilka razy przeciąć nożyczkami tak przygotowaną folię lub ciąć ją nożem. W przypadku noża jednak lepiej sprawdzi się ostrzenie w sposób ostrzenia jednego noża o drugi.

 

Prasowanie

Kiedy mamy dużo prasowania lub ubrania są uszyte z trudno prasującego się materiału, wystarczy, że złożoną folię aluminiową (świecącą stroną do góry) podłożymy pod pokrowiec na desce do prasowania. Ciepło będzie odbijane przez co znacząco skrócimy czas prasowania. Wadą tego rozwiązania jest dość szybkie zużywanie się foli, ale zawsze możemy wymienić ją na nowy kawałek i cieszymy się zaoszczędzonym czasem. Możemy również dokonać małej inwestycji i zakupić pokrowiec, który strukturą i kolorem przypomina folię aluminiową.

 

Domowy lejek

Czasami potrzebujemy lejka, aby przelać ciecz do butelki. W sytuacji gdy nie mamy pod ręką lejka, możemy go stworzyć samodzielnie z folii aluminiowej formując odpowiedni kształt.

 

Ognisko – przygotowanie potraw

Z folii aluminiowej możemy również przygotować kociołek na ognisko. W tym celu folię aluminiową formujemy w kształcie miseczki, którą możemy umieścić bardzo blisko ogniska. W środku umieszczamy produkty, które chcemy przygotować. Pamiętajmy aby błyszcząca strona była na zewnątrz.

Inne wykorzystanie folii aluminiowej podczas ogniska to oczywiście pieczone ziemniaki. Zawijamy je dokładnie w folię aluminiową i wkładamy w żar. Tak przygotowanie będą naprawdę smaczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here