GuaranaGuarana to roślina występująca w rejonach Amazonki. Jest to jeden z najsilniejszych naturalnych pobudzaczy, czyli jest doskonałą alternatywą dla osób ospałych, zmęczonych i potrzebujących dodać sobie dodatkowej energii.

 

Najpopularniejsza formą guarany są tabletki, kapsułki lub suplementy z dodatkiem wyciągu z guarany. Istnieje też mniej popularna forma, czyli guarana w proszku. Nie jest ona jednak łatwo przyswajalna, bowiem bardzo trudno rozpuszcza się w wodzie, a spożywając ją najlepiej zmieszać ją z jogurtem, kefirem lub przygotować koktajl, gdzie jednym ze składników będzie odrobina sproszkowanej guarany. Jeżeli jednak zdecydujemy się na spożycie guarany z samą wodą, warto bardzo dobrze wymieszać roztwór, wypić, a następnie dodatkowo przepłukać usta samą wodą. Guarana może osadzić nam się na zębach i pomiędzy nimi, co nie wygląda zbyt dobrze…

 

Być może cześć z Was zastanawia się jak wygląda guarana?
Guarana wraz ze swoimi owocami, przypomina wyglądem ciekawskiego stwora o czerwonym (lub pomarańczowym) kolorze skórki. Jeżeli owoc jest dojrzały, skórka ta pęka i ukazuje się nasiono do złudzenia przypominające oko. Owoce są w skupisku (po kilka do kilkunastu sztuk) i patrząc na nie mamy wrażenie bycia obserwowanym.
Jednak tą zabawną roślinę możemy spotkać daleko od nas, czyli w Brazylii, gdzie jest bardzo popularna.

Poniżej zdjęcie guarany oraz guarany w proszku:

Guarana w proszku oraz owoce
Powyższe zdjęcie pochodzi ze strony thechangenow.com

 

Właściwości guarany:

Najważniejszym składnikiem Guarany jest kofeina i fakt, że ta roślina zawiera jej około 2 razy więcej niż ziarno kawowca. Stąd jej ogromna popularność przy znoszeniu zmęczenia fizycznego i psychicznego. Oprócz kofeiny zawiera jeszcze dwa związki z tej samej grupy czyli teobrominę i teofilinę.

W Ameryce Łacińskiej zdobyła ogromne uznanie i sproszkowany wyciąg z nasion piją tubylcy jako środek rozgrzewający, który uśmierza ból, pobudza do życia oraz znacznie zmniejsza uczucie pragnienia i głodu.
Poza efektem pobudzenia to również tą ostatnią właściwością zainteresował się cywilizowany świat, od lat zmagający się z otyłością i coraz większą populacją ludzi odchudzających się. Guarana jest bowiem składnikiem wielu preparatów pomagających zgubić zbędne kilogramy, dzięki temu że działa termogenicznie i przyspiesza przemianę materii.

Związki kofeiny i jej pochodnych w znaczący sposób pobudzają do życia nie tylko zmęczony umysł ale i inne komórki. Mobilizują organizm do szybszej przemiany materii i w naturalny sposób obniżają uczucie łaknienia.
Kofeina w naszym organizmie zwiększa wyrzut adrenaliny, dopaminy ale również serotoniny. Ostatni hormon to daje nam poczucie szczęścia. Guarana robi to znacznie efektywniej niż tradycyjna kawa, a działanie to utrzymuje się dużo dłużej niż po filiżance espresso. Również działanie pobudzające utrzymuje się o wiele dłużej niż w przypadku filiżanki kawy.

Guarana jest też doskonałym środkiem dla osób uczących się. Ten kwaśny smak powinny polubić osoby, które mają przed sobą do przyswojenia dużo wiedzy lub ciężką umysłową pracę do wykonania. Guarana utrzyma ich na długo w dobrej kondycji, ułatwi zapamiętywanie, utrzyma koncentrację a co najważniejsze jest łagodniejsza dla żołądka niż tradycyjna kawa. Niektóre osoby, które regularnie spożywają kawę (szczególnie na czczo) mogą z czasem odczuwać problemy żołądkowe.

W przypadku osób z niskim ciśnieniem guarana jest polecana na bóle głowy. Działa wspomagająco również dla osób w stanach nerwicowych, gdyż wspomaga nasz układ nerwowy. Przy objawach depresji, po przebytych chorobach, kiedy chcemy szybko i sprawnie wrócić do wykonywania obowiązków, a organizm jest rozleniwiony lub zmęczony również pomocna okaże się guarana.

 

Przeciwbakteryjne działanie guarany
Wyciąg z nasion guarany zmieszany z alkoholem wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Pokonuje bakterie z grupy Escherichia Coli, Pseudomonas fluorescens – te tlenowe szczepy bakterii są niebezpieczne, w zdrowym i silnym organizmie najczęściej powodują zatrucie pokarmowe, jednak przy obniżonej odporności mogą zrobić duże spustoszenie. My jednak nie polecamy mieszania guarany z alkoholem. Efekt może być bardzo podobny do mieszania napojów energetycznych z wysokoprocentowymi trunkami, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. W dalekich zakątkach Ameryki Południowej możemy jednak spotkać się z nalewką z guarany.

Po preparaty z guarany nie powinny sięgać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące. Powinny również unikać guarany osoby, które leczą się na nadciśnienie i z arytmią serca. Przedawkowanie preparatu może się objawić bezsennością, zbyt dużym wzrostem ciśnienia tętniczego i nadmiernym kołataniem serca.

 

Ciekawostka dla Panów
Ciekawostką i nadzieją dla panów borykających się z problemem erekcji, są najnowsze badania wykazujące, że kofeina działa pozytywnie na rozluźnienie tętnic ślimakowatych prącia oraz mięśni gładkich ciał jamistych, a to znaczy, że ułatwia swobodny przepływ krwi do tych miejsc, powodując lepszą erekcję. Skoro guarana ma tej kofeiny tak dużo, jej preparaty mogą pomóc w miłosnych igraszkach.

 

Kilka słów od nas:
Być może większość z Was zastanawia się, czy warto zakupić guaranę. Na pewno pomoże ona osobom z niskim ciśnieniem oraz tym, którzy wiecznie są ospali. Pamiętajmy jednak, że nie warto żyć ciągle na bardzo wysokich obrotach rezygnując z odpowiedniej higieny naszego organizmu. Powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu oraz regeneracji, a dopiero wtedy stosować guaranę.

 

Guarana w proszku nie należy również do grupy najtańszych preparatów, jednak jednorazowy zakup starczy na bardzo długo, bowiem do przygotowania koktajlu nie potrzebujemy dużej porcji guarany.

Jako ciekawostkę można podać, że istnieje wiele napojów energetycznych na bazie guarany, które podobnie jak nasze polskie „energetyki” zakupimy w puszkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here