Dziko rosnące rośliny jadalneCzasami nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny jakie wokół siebie mijamy w przydomowych ogródkach czy parkach, nadają się do zjedzenia. Poniżej przedstawiamy 7 popularnych roślin, które swoimi kwiatami i liśćmi wspaniale urozmaicą sałatki, przyozdobią dania główne lub desery. Na pewno większość z Was będzie zaskoczona, a być może wiele osób wykorzysta wspomniane tutaj rośliny do zaskoczenia gości wykwintnymi daniami, w których użyte zostaną wspomniane w artykule rośliny.

 

 

Mniszek pospolity

Mniszek pospolity, nazywany błędnie mleczem jest dobrym przykładem jak roślina uznawana powszechnie za chwast, jest doskonałym dodatkiem do sałatek i innych dań, a przy tym ma właściwości lecznicze.
W przypadku mniszka pospolitego jadalne są praktycznie wszystkie jego części. Wczesne kwiaty nadają się do sałatek, można je również podsmażyć na patelni z solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami. Trzeba pamiętać, aby kwiaty najpierw dokładnie umyć i pozbyć się zielonych części. Liście, szczególnie te młode są również doskonałą baza lub dodatkiem do sałatek. Korzeń odpowiednio wysuszony nadaje się do przyrządzenia jako napar. Warto wspomnieć, że ma on właściwości dobroczynne dla układu trawiennego, poprawiając pracę wątroby.

 

Koniczyna biała

Ta niepozorna roślina, zachęcająca co poniektórych do poszukiwania szczęścia, też znakomicie nadaje się do sałatek. Kształt liści koniczyny jest bardzo wdzięczny, dlatego doda miłego akcentu każdej sałatce. Zachęcamy też do wykorzystania kwiatów. Roślina zawiera sporo białka i soli mineralnych, dlatego również nadaje się do przyrządzania na patelni. Korzenie należy gotować przed spożyciem.

Koniczynka

 

Aksamitka

Pomarańczowy aksamitki są popularne w ogrodach i na balkonach. Jedynie płatki kwiatów tej rośliny nadają się do spożycia. Sam kolor przypomina grejpfruta i właśnie do niego ma też podobny aromat. Płatki nadadzą cytrusowej nuty deserom, czy koktajlom. Warto wspomnieć – żółte lub pomarańczowe zabarwienie świadczy o wysokiej zawartości luteiny w tej roślinie, a ta z kolei pozytywnie wpływa a wzrok.

Aksamitka

 

Bratek ogrodowy

Kwiaty bratka są jadalne, a w niektórych ekskluzywnych restauracjach stały się bardzo modne jako ozdoba dań i deserów. Kwiaty bratka maja neutralny smak, zawierają przy tym sporą dawkę witaminy C i mikroelementów. My polecamy użyć ich do przyozdobienia drinków. Możemy również przyrządzić bardzo efektowne kostki lodu. Do każdej komórki pojemniczka do robienia kostek wrzucamy kwiat bratka, zalewamy woda i wkładamy do zamrażalnika. Zachwyt gości popijających drinka – gwarantowany.

Bratek

 

Stokrotka pospolita

Ten wdzięczny kwiat charakteryzuje się delikatnym owocowym aromatem z orzechową nutą. Niektórzy odnajdą w nim też miętowy zapach. Będzie to ciekawy dodatek do deserów, który może być wykorzystany, podobnie jak bratek, do ozdobienia potraw. Kwiaty można również gotować.

Stokrotka

 

Lebioda

Młoda lebioda, czyli ta z okresu maja, jest wspaniałym zamiennikiem szpinaku. Ta niepozorna roślina przypadnie do gustu niejednemu niejadkowi. Liście lebiody najlepiej przygotować na patelni z podsmażonym w drobną kostkę boczkiem lub szynką. Przed dodaniem lebiody, myjemy ją, gotujemy przez około 5 minut, osuszamy i kroimy. Następnie na patelni przygotowujemy boczek i dodajemy wcześniej przygotowaną lebiodę. Całość smażymy do momentu aż listki zmiękną. Następnie dodajemy jajko i przez chwilę mieszamy. Na koniec doprawiamy sola i pieprzem do smaku.

 

Pokrzywa

O pokrzywie pisaliśmy wcześniej w innym naszym artykule. Warto jednak ponownie przypomnieć, że pokrzywa to bogate źródło witamin oraz minerałów. Wystarczy liście pokrzywy poddać obróbce cieplnej np. gotowaniu czy smażeniu aby pozbyć się kwasu mlekowego odpowiedzialnego za poparzenia. Polecamy pokrzywę przyrządzić podobnie jak lebiodę lub dusić z masłem i czosnkiem. Najlepiej zrywać liście w maju, a w kolejnych miesiącach najmłodsze listki, bowiem stare liście mają niekorzystny wpływ na nerki.

 

Pamiętajmy, że wymienione rośliny najlepiej zrywać przy wczesnych etapach kwitnienia i wzrostu. Zbyt stare rośliny mogą zawierać dość sporo goryczy i być łykowate co nie przypadnie wszystkim do gustu. Unikajmy zbierania roślin przy ruchliwych drogach, roślin uszkodzonych czy chorych. Zbierajmy tylko te rośliny, które jesteśmy w stanie rozpoznać. Chcemy uspokoić, że w Polsce trujące rośliny występują bardzo rzadko, część jest niejadalna z powodu gorzkiego smaku i włóknistej konsystencji.
Pamiętajcie jednak, aby zrywać tylko te rośliny, co do których mamy 100% pewność, że są one jadalne.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCynamon
Następny artykułGuarana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here