Jak usunąć kamień z czajnika

Jak usunąć kamień z czajnikaWiele osób czyszcząc czajnik decyduje się na sklepowe odkamieniacze, jednak nie każdy wie, że wystarczy bardzo prosty i domowy sposób, aby w niecałą godzinę pozbyć się kamienia i mieć czajnik, który wyglądem będzie przypominał ten ze sklepowej półki…

 

Ocet na kamień

Działanie octu opisywaliśmy już w artykule dotyczącym usuwania kamienia w łazience. Ten sam sposób możemy wykorzystać odkamieniając czajnik. Polecamy jednak stosować tą metodę do czajników metalowych, które stawiamy na palnik gazowy, elektryczny lub na płytę indukcyjną.
Jak odkamienić czajnik?
Metoda jest bardzo prosta. Do czajnika wlewamy ocet, który skutecznie rozpuszcza kamień. W zależności od grubości warstwy osadu, czas czyszczenia czajnika waha się od 30 minut do kilku godzin. Nie jest wymagane żadne szorowanie czajnika od wewnątrz.
Niewątpliwą zaletą tego domowego sposobu jest to, że ocet możemy stosować kilka razy. Po skończonym odkamienianiu wlewamy ocet z powrotem do butelki nie przejmując się lekko ciemniejszą barwą czy drobnymi zanieczyszczeniami.

Na koniec nie zapomnijmy dokładnie umyć czajnika.

Przedstawiamy zdjęcia, aby uwiarygodnić jak dobrze działa ocet w przypadku walki z kamieniem w czajniku…

Jak usunąć kamień z czajnika - stan początkowy

Jak usunąć kamień z czajnika - wlewamy ocet

Jak usunąć kamień z czajnika - 30 minut później

Jak usunąć kamień z czajnika - efekt końcowy

Celowo umieściliśmy tylko niewielką ilość octu, w celu pokazania jaka jest różnica w ilości kamienia na początku i po zaledwie 30 minutowym użyciu octu i jak wygląda miejsce, gdzie ocet miał styczność z czajnikiem. Na koniec wypełniliśmy cały czajnik octem, czego efekt końcowy możemy ujrzeć na ostatnim zdjęciu.

Uwaga!

Nie polecamy stosowania tej metody do czajników elektrycznych, które zbudowane są z materiału takiego jak plastik czy inne podobne tworzywa. Co prawda pozbędziemy się kamienia, jednak może dojść do rozszczelnienia czajnika, przez co będzie on przeciekał i finalnie nie będzie nadawał się on do użytku. Proponujemy również zamknąć czajnik lub przykryć go, aby nieprzyjemny zapach octu nie ulatniał się na zewnątrz.

Ważne jest, aby przy użyciu octu dodatkowo nie szorować czajnika, bowiem może dojść do uszkodzenia struktury  metalu i czajnik może zacząć rdzewieć.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here