Facebook

Upał

Polub nas na Facebooku:

Domowe sposoby na upałUpały, szczególnie te, które trwają kilka dni potrafią być uciążliwe. Nie każdy, bowiem preferuje temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza. Dla wszystkich osób, dla których wysokie temperatury nie są mile widziane, przedstawiamy domowe sposoby na upały.

 

Gorąca herbata

Picie gorącej herbaty w ciepłe dni popularne jest w wielu krajach, w których średnia temperatura jest znacznie wyższa od tej w Polsce. Każda osoba mieszkająca, na co dzień w Turcji, Tunezji, Maroku, Egipcie lub innym „ciepłym kraju” potwierdzi tą teorię i ten domowy sposób na upał i gorące dni. Zamiast propagowania picia zimnych napojów w upalne dni, proponują oni wypicie szklanki gorącej herbaty. Wypicie jej powoduje dodatkowy efekt pocenia organizmu, dzięki temu organizm szybciej się chłodzi. Efekt pocenia jest, bowiem naturalną reakcją organizmu w celu zmniejszenia temperatury ciała. Nie przejmujmy się, że w pierwszej chwili nasze ciało obleje pot i zrobi nam się gorąco, bowiem już po kilku minutach poczujemy znaczną ulgę.

 

Domowy napój izotoniczny

Przepis na domowy napój izotoniczny przedstawialiśmy w artykule opisującym domowe sposoby na kaca. Domowy izotonik sprawdzi się również w przypadku upałów, bowiem doskonale ugasi pragnienie i nawodni organizm.

 

Wentylator oraz butelki z zimną wodą

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na upał jest użycie wentylatora. Co prawda nie chłodzi on powietrza, tylko wprawia je w ruch, jednak dzięki temu mamy uczucie przyjemnego wiatru i chłodu. My w przypadku wentylatorów proponujemy przygotowanie kilku butelek ze zmrożoną wodą i podczas użycia wentylatora postawienie butelek bezpośrednio przed wiatrakiem. Da to dużo lepszy efekt, a dodatkowo schłodzi powietrze.

 

Chłodny prysznic

Proponujemy również zażycie chłodnego prysznica. Zacznijmy chłodzenie od stóp, nóg a następnie od prawej strony górnych partii ciała, zostawiając okolice serca na sam koniec, kiedy już organizm przyzwyczai się do wody o niższej temperaturze. Nie polecamy również rozpoczynania prysznica od polewania głowy zimną wodą. Zawsze zaczynajmy chłodzenie od stóp.

 

Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów

W upalne dni bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Nie ma potrzeby przygotowywania zmrożonych napojów, bowiem dają one tylko chwilową ulgę, a poprzez obniżenie temperatury naszego organizmu, zewnętrzne ciepło odczuwamy jeszcze bardziej.
W upalne dni poza wspomnianą ciepłą herbatą sugerujemy picie wody mineralnej. Woda może być gazowana lub lekko gazowana. Bąbelki z wody dodatkowo orzeźwią. Wybierając wodę zwróćmy uwagę na to, aby miała ona dużo składników mineralnych, bowiem wraz z potem zostają one wydalane.

 

Zimna butelka z wodą, jako kompres

Do przygotowania domowego zimnego kompresu możemy użyć butelki z wodą, którą umieścimy w lodówce bądź zamrażarce na kilka godzin. Kompresu możemy używać do chłodzenia naszego ciała. Butelkę możemy dodatkowo schować do torby, a następnie owinąć w ręcznik, aby nie zmagać się z problemem skraplania się wody i zmoczenia ubrań.

 

Ręcznik lub prześcieradło nasączone zimną wodą

Bardzo dobrym pomysłem na radzenie sobie z upałami jest również namoczenie ręcznika w zimnej wodzie. Ręcznikiem lub prześcieradłem możemy się chłodzić przykrywając się nim na kilka do kilkunastu minut (w zależności od potrzeby).
Ręcznik lub prześcieradło możemy również schować do lodówki na pewien czas, dzięki temu otrzymamy suchą wersję zimnego nakrycia.

 

Spryskiwacz

Spryskiwacz przyda się do przygotowania domowej małej „kurtyny wodnej”. Wystarczy wlać wodę i włożyć spryskiwacz do lodówki, aby woda odpowiednio się schłodziła. Kilka aplikacji chłodnej mgiełki ze spryskiwacza na pewno przyniesie znaczną ulgę.

 

Miska z wodą

Jeżeli mamy taką możliwość przygotujmy miskę, do której wlejemy chłodną wodę. Stopy trzymane w misce z chłodną wodą doskonale ochłodzą organizm.

 

Odpowiedni ubiór i nakrycie głowy

Warto pamiętać o tym, aby ubrania były luźne i przewiewne. Bardzo dobrze sprawdzi się lniana odzież, która jest cienka i bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Jeżeli już jesteśmy mocno opaleni i chcemy uchronić się przed słońcem, wbrew powszechnej opinii proponujemy założyć ubranie z długim rękawem. W taki sposób przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym chronią się osoby w krajach, gdzie słońca jest znacznie więcej niż w Polsce. Możemy też użyć kremu z filtrem. Nie uchroni to nas przed upałami, jednak rozwiążę problem nieprzyjemnego pieczenia spowodowanego nadmiernym słońcem.
Możemy również wykorzystać sposób na ochronę przed promieniami słońca rodem z Japonii. W kraju tym bardzo zwraca się uwagę na to, aby skóra była jasna i nieopalona, dlatego Japończycy poza kremami z bardzo wysokimi filtrami potrafią używać parasola w słoneczne dni, aby schronić się przed słońcem.

 

Odpoczynek

Zadbajmy również o odpowiednią ilość odpoczynku i snu. W upalne dni nasz organizm jest dodatkowo obciążony, dlatego dla osób, które ciężko znoszą upały proponujemy zadbać o znalezienie odrobiny czasu na popołudniowy odpoczynek lub dodatkową krótką drzemkę.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz