Codziennie ludzie na całym świecie piją niezliczoną ilość herbaty. W niektórych krajach jest to wręcz rytuał, bez którego nie możemy wyobrazić sobie dobrego przyjęcia gości, czy nawet luźnego spotkania ze znajomymi. Istnieje bardzo wiele odmian herbaty, o zróżnicowanym smaku, zapachu i właściwościach. My jednak skupimy się na nietypowym zastosowaniu herbaty. Być może od tego czasu nie wyrzucicie torebki po herbacie, tylko użyjecie jej do innych celów.
Cienie pod oczami i opuchlizna
Nasze babcie bez dostępu do wielu kosmetyków dostępnych dzisiaj, używały torebek po mocnej czarnej herbacie do poprawy krążenia głównie wokół oczu. Przykładając zimną torebkę na powieki pozbędziemy się opuchlizny i cieni pod oczami. Zniwelujemy obrzęk powiek po nieprzespanej nocy, a podrażnionym oczom przyniesiemy szybką ulgę. Wystarczy z takim kompresem „na oczach” poleżeć 15 minut. Jest to doskonały sposób na poprawę wyglądu po ciężkiej nocy, czy wielogodzinnej nocnej nauce…
Możemy oczywiście użyć torebki, z której wcześniej przygotowaliśmy herbaciany napar. Pamiętajmy jednak, aby torebki nie przechowywać zbyt długo. Najlepiej będzie, jeżeli użyjemy jej bezpośrednio po ostudzeniu.
Powyższe działanie zawdzięczamy taninie, która rewelacyjnie zmniejsza sińce pod oczami i opuchliznę.
Herbata dobra dla stóp
Zawarte w herbacie składniki potrafią również działać bakteriobójczo. Kilka torebek i ciepła woda w misce, pomogą pozbyć się przykrego zapachu stóp, odświeżając je i relaksując. Taki zabieg trzeba powtarzać przez kilka dni, aby efekt był odczuwalny i wystarczył na dłużej.
Zielona herbata
Torebeczki po zielonej herbacie możemy wykorzystać na oparzenia słoneczne, a takie kompresy chronią również skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zielona herbata jest pełna antyoksydantów, tonizuje uszkodzoną skórę i ściąga pory, zmniejszając przy tym krwawienia. Dlatego też dobrze sprawdzi się podczas złagodzenia podrażnień po goleniu.
Wiele badań wykazało, że zawarty w zielonej herbacie polifenol hamuje namnażanie się bakterii w jamie ustnej, co sprzyja walce z próchnicą. Poza spożywaniem, możemy również płukać nią usta. Największe stężenie otrzymujemy po pierwszym zaparzeniu zielonej herbaty. Aby wzmocnić działanie, możemy też potrzymać w ustach małą torebkę, aby składniki miały czas zregenerować naszą błonę śluzową i dotrzeć w zakamarki zębów.
Pozbycie się zapachów
Kolejną sprawdzoną już metodą jest pozbywanie się przykrych zapachów jest użycie torebeczek po herbacie. Do tego możemy użyć nawet wysuszonych torebek. Mniej istotne jest jakiego rodzaju jest to herbata. Torebeczki wystarczy rozłożyć w szafce, czy lodówce. Również włożenie kilku suchych torebek do butów pomoże nam je odświeżyć.
Pamiętajmy jednak, że torebki musza być dobrze wysuszone!
Przyciemnianie włosów
Wiele kobiet zastanawia się jak naturalnie przyciemnić włosy? Jeśli mamy ciemne, farbowane włosy i już troszeczkę tracą swoją barwę, herbata pomoże nam przywrócić mocniejsze zabarwienie. W tym celu około 4-5 torebek czarnej mocnej herbaty zaparzamy z łyżeczką szałwii. Tak przygotowaną mieszankę zostawiamy na całą noc i obficie polewamy włosy. Następnie owijamy włosy folią i trzymamy minimum 30 minut. Po tym czasie spłukujemy. Oprócz przyciemnienia zauważymy efekt wygładzenia i większego blasku fryzury. Podczas zabiegu należy uważać, aby nie pobrudzić ubrań, bowiem możemy je trwale zafarbować.
Barwienie
Zostając przy właściwościach zabarwiana, można takich niepotrzebnych torebek po herbacie użyć do postarzania papieru, lub zmiany koloru ubrań. Taką właściwości możemy wykorzystać jako doskonałą zabawę z dziećmi. Kiedy zauważymy, że ubranko nie nadaje się już do noszenia, z powodu zabrudzenia, czy też dziury, możemy przygotować taką rozrywkę naszym pociechom.
Czyszczenie
Dla osób uczulonych na środki chemiczne można używać torebek po herbacie jako płynu do mycia naczyń, wystarczy do miski czy zlewu wrzucić kilka torebek, zmyć naczynia czy wyczyścić garnki.
Odświeżanie mebli
Drewniane powierzchnie zwłaszcza te z ciemnego drewna także odzyskają świeżość i połysk po przetarciu mokrą torebką po herbacie, ważne, aby drewniane powierzchnie wytrzeć po myciu do sucha.
Herbata na mszyce
W tym celu dobrze jest wykorzystać ziołową herbatę – pokrzywę. Kilka torebek przygotowujemy pod przykryciem, w celu uzyskania bardzo intensywnego naparu, który później przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Zaatakowane poprzez owady rośliny spryskujemy. Pokrzywa posłuży odstraszająco, a herbatka z pokrzywy nie powinna negatywnie wpłynąć na rośliny. Wielu ogrodnikom znany jest bowiem przepis na naturalny nawóz z pokrzywy.
Herbata jako nawóz
Wykonanie naturalnego nawozu z herbaty jest bardzo proste. Zamiast wyrzucać torebki po herbacie możemy umieścić je dokoła rośliny w doniczce. Teraz już podczas każdego podlewania roślin, będą uwalniały się cenne substancje, które będą wnikać w glebę.