Czarna rzepa

Czarna rzepaZdrowy jak rzepa – powiedzenie, które zawiera dużo prawdy, bo ta roślina, zwana też – czarną rzodkwią zawiera wiele zdrowotnych oraz leczniczych składników.


W czarnej bulwie natura schowała dla nas witaminy: C, B1, B2, PP, sole mineralne: potas , żelazo, magnez, wapń, cynk, fluor, mangan. Zawiera glikozydy gorczyczne bogate w związki siarki. W czarnej rzepie mamy również mało doceniane i znane fitoncydy – substancje działające jak antybiotyk. Fitoncydy walczą z bakteriami, grzybami i pierwotniakami nie siejąc takiego spustoszenia w organizmie jak farmaceutyczny antybiotyk. Jakość i siła działania zależą od świeżości rośliny oraz czasu pomiędzy przygotowaniem, a spożyciem. Oczywiście im jest on krótszy, tym więcej wartościowych składników wniknie w nasz organizm.

 

Czarna rzepa – właściwości lecznicze

Czarna rzepa pomaga w podniesieniu odporności organizmu. Działa żółciopędnie i przeciwbakteryjnie w całym przewodzie pokarmowym, oczyszczając go. Wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby. Pomaga przy kaszlu, problemach górnych dróg oddechowych, wspiera leczenie kamicy moczowej i nerwobóli.
Wszystkie naprawcze działania wewnątrz organizmu przyczyniają się do polepszenia kondycji włosów, skóry oraz całego organizmu. Wpisując w wyszukiwarkę hasła związane z czarną rzepą na pewno natrafimy na szereg artykułów związanych z pielęgnacją włosów. To prawda, gdyż nasze włosy wręcz uwielbiają nacieranie sokiem z czarnej rzepy lub nalewkami przygotowanymi na jej bazie. Wtarte związki rafaniny i rafanolu odkażają i działają przeciwłojotokowo na naszą skórę głowy. Dodatkowo czarna rzepa zapobiega wypadaniu włosów, odżywia cebulki, a masaż głowy z dodatkiem soku z czarnej rzepy poprawia krążenie. Właśnie dlatego czarna rzepa jest składnikiem tak wielu kosmetyków do włosów, a szampony na bazie czarnej rzepy lub inne preparaty z jej dodatkiem zakupimy w większych sklepach lub aptekach.
Ogromną rolę w pielęgnacji rzepą odgrywają również minerały i witaminy, które odżywiają i pobudzają do wzrostu cebulki włosów. Aby uporać się z problemami takimi jak, swędząca skóra głowy, nadmierne przetłuszczanie włosów, czy ich wypadanie wystarczy zastosować kurację z udziałem czarnej rzepy.

 

Jak przygotować płukankę z czarnej rzepy do włosów?

Sposób jest bardzo prosty… Kupujemy w warzywniaku lub na targu (najlepiej z upraw ekologicznych) czarną rzepę, ścieramy na tarce, a uzyskaną masę odsączmy przez gazę. Uzyskujemy sok o tak wielu właściwościach – gotowy do użycia. Można go wcierać w skórę głowy, a dla wzmocnienia działania nałożyć czepek i okryć ręcznikiem. Po blisko 30 minutach myjemy włosy delikatnym szamponem.

Jest jednak mała cena za dobrodziejstwa jakie oddaje nam ta roślina, czyli zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Mocny, specyficzny i dość trudny do pozbycia się. Po umyciu i wysuszeniu włosów, jest bardzo słabo wyczuwalny, jednak po kolejnym zwilżeniu włosów staje się odrobinę intensywniejszy. Nie martwmy się, bowiem po zaprzestaniu kuracji zapach całkowicie zanika.
W celu złagodzenia intensywnego zapachu możemy również zmieszać sok z oliwą z oliwek i miodem, zapach jest delikatniejszy, a działanie na włosy i skórę głowy jeszcze intensywniejsze ze względu na substancje zawarte w miodzie oraz oliwie z oliwek.

Metodę opisaną powyżej polecamy przede wszystkim osobom, które mają różnego rodzaju problemy z włosami. Piękne i zdrowe włosy niezależnie od wieku i płci są ogromną ozdobą i dumą. Należy pamiętać, że aby efekt był satysfakcjonujący trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tak to niestety bywa, ale w przypadku naturalnych metod nasz organizm potrzebuje odrobiny czasu i systematyczności.

Uwaga, podczas kuracji z soku z czarnej rzepy należy uważać na oczy, które mogą zostać podrażnione.

 

Nalewka z czarnej rzepy

Czarna rzepa dobrze sprawdzi się również w przypadku zmian skórnych, a nalewkę przygotowuje się równie prosto jak płukankę do włosów. Do wyciśniętego soku w proporcjach około 1 do 5 wlewamy alkohol, najlepiej 40%-50%, odstawiamy na około tydzień codziennie mieszając roztwór poprzez potrząsanie butelką lub słoikiem. Następnie otrzymaną mieszankę filtrujemy przez gazę. Jako produkt końcowy otrzymujemy rewelacyjny tonik z czarnej rzepy. Taki produkt dłużej zachowa świeżość i możemy go używać do stosowania zewnętrznego na skórę.
Tonikiem przemywamy przebarwienia, trudno gojące się rany lub ukąszenia po owadach. Tonik w takiej formie doskonale wspomoże nas w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Polecamy go przede wszystkim osobom, które mimo stosowania wielu sklepowych kosmetyków nadal nie mogą poradzić sobie ze zmianami skórnymi. Wszystko to otrzymamy dzięki związkom siarki, które występują w czarnej rzepie. Znane są przecież mydła siarkowe, które polecane są w walce z trądzikiem.
Dla osób, które wolą skorzystać z gotowych produktów można polecić również dostępny w aptekach lub sklepach zielarskich sok z czarnej rzepy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here