Domowe sposoby na oparzenia

Domowe sposoby na oparzeniaOparzenia powstają między innymi w wyniku kontaktu skóry ze zbyt wysoką temperaturą lub długiego kontaktu ze słońcem (promieniowaniem słonecznym), przez co następuje uszkodzenie skóry.


Jeżeli chodzi o rodzaje oparzeń wyróżniamy kilka stopni oparzeń. Im wyższy, tym oparzenia są bardziej dotkliwe, zatem oparzenie I stopnia jest najbardziej łagodne i występuje np. w wyniku dłuższego opalania się. W naszej kulturze ten typ oparzenia występuje bardzo często. Kiedy tylko pojawi się słońce potrafimy spędzać wiele godzin opalając się. W Japonii z kolei, ludzie unikają słońca do takiego stopnia, że chowają się przed promieniami pod parasolem.

 

W sytuacji, gdy przesadzimy z opalaniem i doznamy oparzenia słonecznego możemy zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie się skóry. Takie same metody możemy zastosować kiedy dojdzie do oparzenia ciepłą parą, gorącą wodą lub poprzez dotknięcie gorącego materiału. Niemniej jednak wskazane poniżej metody polecamy tylko w przypadku lekkich i delikatnych poparzeń, np. słonecznych.

 

Schłodzenie miejsca poparzenia

Jeżeli nasze oparzenie wystąpiło poprzez kontakt z ciepłym materiałem/parą należy schłodzić miejsce wystąpienia poparzenia. Najprostszy sposób to polewanie wodą przez kilkanaście minut miejsca oparzenia. Pamiętajmy, aby stopniowo schładzać ranę, a nie umieszczać miejsca poparzenia od razu pod „lodowatą” wodą.

 

Chłodząca kąpiel lub prysznic

Metoda polecana głównie dla osób z oparzeniami słonecznymi. Na początek możemy złagodzić ból poprzez kąpiel bądź prysznic. Woda powinna być chłodna, jednak nie powinna być bardzo zimna.

 

Jogurt lub kefir

Bardzo stary i sprawdzony sposób na oparzenia to posmarowanie miejsc dotkniętych oparzeniem kefirem lub jogurtem. Dzięki niskiej temperaturze złagodzimy ból jak również pomożemy w naturalny sposób nawilżyć skórę. Jogurty i kefiry są bowiem bardzo często składnikiem domowych maseczek nawilżających.

 

Nagietek

Nagietek stosowany jest powszechnie w różnego rodzaju dolegliwościach skóry. Poza zmniejszeniem bólu, potrafi on również przyspieszyć gojenie się ran, działa też bakteriobójczo. Możemy go stosować zarówno na oparzenia, skaleczenia, odmrożenia oraz zadrapania. W celu przygotowania ziół należy zalać je wrzącą wodą i odstawić do ostygnięcia, następnie nasączony wacik pozostawiamy w miejscu oparzenia.

 

Dziurawiec

Dziurawiec podobnie jak nagietek od dawna stosowany był do leczenia ran. Aby uzyskać roztwór do stosowania zewnętrznego postępujemy tak samo jak w przypadku nagietka.

 

Aloes

Sok z aloesu lub obrane liście z aloesu (miąższ) możemy stosować bezpośrednio na poparzenia. Jest to bardzo ceniona roślina, która ma wiele zastosowań – zewnętrznie, jak również wewnętrznie (sok z aloesu do picia). Na pewno doskonale sprawdzi się w przypadku uszkodzeń skóry i oparzeń, bowiem jej sok posiada wiele składników, które łagodzą stany zapalne – od delikatnych zadrapań nawet po owrzodzenia.

 

Pamiętajmy, iż domowe sposoby zalecane są w przypadku lekkich oparzeń. Jeżeli dojdzie do dotkliwych oparzeń należy zgłosić się do lekarza lub skontaktować z pogotowiem ratunkowym (pod numerem 112).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here