Facebook

Wszy

Polub nas na Facebooku:

Domowe sposoby na wszy i gnidyWesz głowowa to pasożyt niewielkich rozmiarów, którego wielkość to około 2 do 4 mm. Pasożyt ten żywi się krwią człowieka, a miejscem jego występowania jest skóra. W początkowej fazie wszawicy wszy gromadzą się głównie za uszami oraz w okolicach karku, stopniowo zwiększając swój zasięg występowania.

W aptece istnieje oczywiście cała gama preparatów, które mają pomóc w walce z wszawicą, jednak my zaprezentujemy domowe sposoby na wszy:

 

Profilaktyka

Tak jak zawsze warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób możemy uniknąć wszawicy. Przede wszystkim rzeczy takie jak grzebień, szczotka itd. służące do pielęgnacji włosów traktujmy, jako osobista własność. Nie pożyczajmy również gumek do włosów, spinek i innych ozdób, jeżeli nie mamy pewności, co do higieny drugiej osoby.
Wszawicą możemy również zarazić się w codziennym życiu, poprzez użycie ręczników, pościeli lub na przykład w kinie, bowiem wszy mają zdolność do poruszania się. Niemniej jednak takie przypadki zdarzają się rzadko, a na zarażenie wszawicą narażone są głównie dzieci w przedszkolach i szkołach.

 

Ocet

Ocet doskonale sprawdzi się, jako domowy sposób na wszy. Zabieg jest bardzo prosty i dzięki cyklicznemu stosowaniu możemy w 100% pozbyć się wszawicy. Ocet delikatnie podgrzewamy, po czym wcieramy we włosy. Następnie włosy owijamy folią spożywczą, uprzednio upinając je w taki sposób, aby wszystkie znalazły się pod nią. Po około 30-60 minutach folię zdejmujemy, po czym używając grzebienia opisanego w metodzie poniżej dokładnie wyczesujemy wszy.

 

Grzebień

W aptece możemy nabyć specjalny grzebień, którym możemy rozczesywać włosy, dzięki temu zbieramy nim wszy i gnidy. Grzebień najlepiej, aby był metalowy i posiadał bardzo gęsto ułożone ząbki. Wyczesujmy włosy tak często, jak to możliwe.
Dodatkowo podczas wyczesywania możemy namoczyć grzebień w wodzie z dodatkiem olejku tymiankowego.

 

Prostownica

Dobry domowy sposób na wszy i gnidy to prostownica. Możemy dosłownie wypalić pasożyty. Pamiętajmy, aby prostownicę stosować w taki sam sposób jak zazwyczaj, aby nie zniszczyć struktury włosa.
Olejek tymiankowy i rozmarynowy
Te dwa olejki dobrze sprawdzą się, jako domowa metoda wspomagająca w walce z wszami i gnidami. Do wody wlewamy kilkanaście kropli olejków, mieszamy a następnie płuczemy włosy roztworem. Nie suszymy włosów, tylko pozwalamy im samodzielnie wyschnąć.

 

Jeżeli już doszło do zarażenia

Na koniec chcemy też wskazać, że jeżeli już doszło do zarażenia warto zadbać o higienę w domu, wśród wszystkich członków rodziny. Wypierzmy i bardzo często zmieniajmy poszewki, zmieniajmy również ręczniki. Jeżeli pozwala na to tkanina, wypierzmy je w wyższej temperaturze.

 

Uwaga

Pamiętajmy, że w walce z wszami doskonale sprawdzą się domowe sposoby, jeżeli będziemy je stosować razem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z octu, dodatkowo płukać włosy olejkami oraz wyczesywać włosy grzebieniem. Pamiętajmy jednak, że po serii takich zabiegów włosy mogą być delikatnie zniszczone. Polecamy, zatem domowe sposoby na piękne włosy, które dodatkowo odżywią je i przywrócą im blask.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz