Facebook

Biegunka

Polub nas na Facebooku:

BiegunkaBiegunka może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak np. schorzenia przewodu pokarmowego, infekcje bakteryjne i wirusowe lub zatrucie pokarmowe. Zwykle biegunka jest krótkotrwałą dolegliwością, która z upływem czasu samoczynnie ustępuje. W przypadku wystąpienia rozwolnienia możemy skorzystać z kilku domowych sposobów.

Amerykańska dieta BRAT

W przypadku pojawienia się biegunki możemy skorzystać z amerykańskiej diety o nazwie BRAT. Nazwa pochodzi od produktów, które spożywamy stosując tą metodę – banany (bananas), ryż (rice), jabłka z formie przecieru (apples), tosty (toast). Są to produkty, które dostarczą do naszego organizmu odpowiednich przy biegunce składników i pomogą szybciej zwalczyć objawy. Banany i jabłka zawierają potas, jabłka i ryż dostarczą błonnika.

 

Amerykańska dieta CRAM

Jest to inna odmiana diety BRAT, która składa się z płatków zbożowych, ryżu, przecieru jabłkowego oraz mleka. Dieta ta zawiera więcej białka i tłuszczy w porównaniu do diety BRAT.

 

Inne odmiany diety BRAT

Inna dieta, która powstała na bazie diety BRAT jest BRATT i tutaj tak samo jak w przypadku diety opartej na bananach, ryżu, startych jabłkach i tostach, do spożywanego pokarmu dodajemy jeszcze herbatę (tea).
Dieta BRATTY – oparta na bananach, ryżu, startych jabłkach, tostach, herbacie i jogurcie.

 

Odpowiednie nawodnienie

W przypadku występowania biegunki istotne jest przyjmowanie obfitych ilości płynów. Odpowiednia będzie czarna herbata lub herbaty ziołowe wspomagające odpowiednie trawienie.

 

Domowy napój nawadniający

W aptece istnieją różne saszetki, które można rozpuścić w wodzie w celu uzupełnienia braku elektrolitów. Jeżeli nie możemy dokonać zakupu takiego produktu, przygotujmy własny napój – składa się on z trzech składników, które zapewne posiadamy w domu: woda, sól i cukier.
Na około 1 litr wody wsypujemy 3 łyżeczki cukru oraz około 1 łyżeczkę soli. Po wymieszaniu składników taki napój jest od razu gotowy do spożycia.

 

Dieta ziemniaczana

Możemy zastosować dietę ziemniaczaną, która polega na spożywaniu gotowanych ziemniaków (w mundurkach lub obranych).

 

Kleiki

Podstawowym składnikiem kleików będzie delikatnie rozgotowany ryż z przecierem jabłkowym lub na przykład dżemem z owoców jarzębiny. Można również spożywać sam ryż bez żadnych dodatków.

 

Zioła i nalewki przeciwko biegunce

  • owoc dzikiej róży, jarzębiny, czarnej jagody, borówki, maliny
  • kwiat rumianku,
  • kora dębowa
  • ziele tymianku, rzepiku, przywrotnika, dziurawca
  • liść orzecha włoskiego

 

Należy pamiętać, aby po ustąpieniu objawów biegunki stopniowo wracać do normalnej diety. Na początek warto spożywać delikatne potrawy takie jak chude mięso, kleiki, gotowane warzywa, sucharki.

 Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz