Zatoki, domowe sposoby na ból zatok

ZatokiZ problemami zatok bardzo często zmagamy się w okresie jesienno-zimowym. Częste zmiany temperatur, wiatr, deszcz mogą doprowadzić do infekcji. Wiele osób narzeka wtedy na ból w okolicy czoła, nosa lub wydzieliną, która spływa po tylnej ścianie gardła. Jest to bez wątpienia nieprzyjemne uczucie. Często czujemy również lekko „zatkane uszy”, przez co gorzej słyszymy. Dziwne uczucie bólu w głowie może zmniejszyć naszą aktywność umysłową oraz fizyczną.
Warto zatem od początku aktywnie walczyć, nawet z lekką infekcją.

 

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na zatoki:

Czosnek, jako domowy antybiotyk

Jednym z domowych sposobów na chore zatoki jest popularny czosnek, o którym mówi się jako o naturalnym antybiotyku. Czosnek zawiera substancje, które mają działania antybakteryjne a nawet antygrzybiczne (siarka).
Potrzebne nam są:
– 2 małe ząbki czosnku
– nitka i igła
Ząbki czosnku obieramy. Następnie nawlekamy je na nitkę (nitka musi przechodzić przez czosnek wystając z dwóch stron) i wkładamy do nosa. Bardzo ważne – nitka musi wystawać nam z nosa, aby pociągając za nią można było wyjąć czosnek. Ząbek nie może być włożony bardzo głęboko! Metoda ta jest polecana zarówno w przypadku problemów z zatokami jak i samym katarem, gdyż czosnek bardzo dobrze udrażnia drogi oddechowe.

Jeżeli to możliwe warto użyć odpowiednio małych ząbków, aby nie przekrajać ich na kawałki. Wydzielający się sok może podrażnić błony śluzowe nosa. W związku z tym po odbyciu „kuracji” warto posmarować nos odpowiednim kremem, gdyż nasza skóra w okolicach nosa może być wysuszona i podrażnienia.
Pamiętajcie!
Nie wkładajcie ząbków czosnku, które nie są zabezpieczone nitką oraz nie wkładajcie ich bardzo głęboko. Nasze bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli czosnek przedostanie się głębiej – konieczna będzie wizyta u specjalisty.

 

Czosnek i cebula

Jeżeli boimy się metody opisanej powyżej lub czosnek jest dla nas zbyt mocny i doprowadza do podrażnień możemy pokroić cebulę oraz czosnek w drobne kawałeczki i taką konsystencję umieścić na łyżce. Następnie przykładamy ją blisko okolic nosa i jak wdychamy.

 

Sok malinowy, sok z czarnego bzu

Jeżeli mamy dostęp do domowego soku malinowego lub soku z czarnego bzu, pijmy go profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na chore zatoki. Możemy go dolewać do ciepłej wody lub herbaty.

 

Inhalacja

Inhalacje opisywaliśmy również przy okazji domowych sposobów na katar. Do inhalacji polecamy zioła rumianku oraz tymianku. Mają one działanie przeciwzapalne i ułatwią odkrztuszanie.

 

Ciepłe okłady z soli

Domowy sposób na zatoki stosowany od bardzo dawna, również przez nasze mamy i babcie. Polega ona na rozgrzaniu soli na patelni i umieszczeniu jej w materiałowym woreczku: poszewka poduszki, skarpeta lub po prostu sól owinięta w szmatkę. Taką ciepłą sól przykładamy do czoła i trzymamy przez kilka minut. Uważajmy, aby sól nie była zbyt gorąca i nie doszło do poparzenia.

 

Kminek

Nasiona kminku zawijamy w cienki woreczek. Następnie przykładamy go do nosa i wdychamy. Kminek pomaga udrożnić drogi oddechowe.

 

Ostre przyprawy

Ostre przyprawy rozszerzają naczynia krwionośne, przez co ułatwiają udrożnienie nosa oraz zatok.

 

Herbata z imbirem i cynamonem

Dobowy sposób na chore zatoki to herbata z dodatkiem ziół. Kompozycja taka pomoże udrożnić drogi oddechowe. Podczas picia starajmy się również oddychać nosem, aby napar z herbaty trafiał do górnych dróg oddechowych. Ponadto imbir i cynamon działa przeciwzapalnie.

 

Nadmiar nabiału

Jedną z przyczyn nadmiernego wydzielania śluzu przez zatoki może być wysokie spożycie nabiału. Każdy organizm może reagować na to zupełnie inaczej. Jeżeli w naszej diecie występuje dużo przetworów mlecznych spróbujmy na jakiś czas zmniejszyć konsumpcję takich produktów i zaobserwujmy, czy problem jest mniej uciążliwy bądź ustąpił całkowicie.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie najlepiej sprawdzają się inhalację, tylko do ciepłej wody dodaję kilka kropel olejku pichtowego oleofarm. Robię je codziennie i już po 2-3 dniach są super efekty 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here