Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Domowe sposoby na czyszczenie biżuteriiWiele osób posiada kolekcję biżuterii, o której zapomina i nie nosi jej ze względu na jej stan. Często zadajemy sobie pytanie, jak wyczyścić biżuterię? Sklepowe środki mogą okazać się skuteczne, jednak nie zawsze są one niezbędne. Nie każdy wie, że w bardzo łatwy sposób, używając tylko domowych sposobów można temu zaradzić, nadając biżuterii „nowy wygląd”. Od teraz nasze ulubione zdobienia znów znajdą zastosowanie.

 

Pamiętajmy również o tym, aby chronić naszą biżuterię przed szkodliwymi działaniami niektórych środków i detergentów, których używamy na co dzień. Zdejmujmy biżuterię podczas sprzątania, czy też wykonywania prac, które mogą sprawić iż biżuteria się zarysuje. Dodatkowo przechowujmy biżuterię w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

 

Jeżeli chcemy wyczyścić biżuterię, przyjrzyjmy się domowym sposobom, które odmienią jej wygląd:

 

Czyszczenie srebra sodą i solą

Do czyszczenia srebrnej biżuterii potrzebna będzie soda oczyszczona, sól oraz odrobina folii aluminiowej. Na dnie miseczki układamy folię aluminiową, wsypujemy kilka łyżeczek soli oraz kilka łyżeczek sody oczyszczonej. Całość zalewamy ciepłą wodą i dokładnie mieszamy. Następnie do miski wkładamy srebro, które wymaga czyszczenia i zostawiamy w tak przygotowanym roztworze na około 20-30 minut. Po tym czasie już powinny być widoczne efekty. W miejscach gdzie srebro nabrało dziwnej barwy, możemy używając szczoteczki lub szmatki delikatnie przetrzeć srebro, a następnie zostawić ponownie w roztworze na minut. Na koniec każdy element biżuterii przecieramy delikatnie szczoteczką, spłukujemy wodą i dokładnie osuszamy.

Podobny efekt możemy uzyskać przygotowując roztwór z samej soli, bez sody oczyszczonej. W tym przypadku proponujemy wsypać więcej soli, aby działanie było bardziej skuteczne.

 

Czyszczenie srebra płynem do mycia naczyń

Inny dobry i domowy sposób na czyszczenie biżuterii to czyszczenie płynem do mycia naczyń. W ciepłej wodzie rozpuszczamy odrobinę płynu do mycia naczyń i moczymy przez kilka minut biżuterię. Po około 5 minutach wyjmujemy biżuterię i delikatnie czyścimy szczoteczką. Na koniec przemywamy wodą i osuszamy.

 

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Bardzo prosty sposób to czyszczenie biżuterii pastą do zębów. Najbardziej odpowiednia będzie zwykła biała pasta – nie proponujemy do czyszczenia biżuterii past o konsystencji żelowej. Jako, iż pasta sama w sobie może powodować lekkie niewidoczne zarysowania nie polecamy używania szczoteczki do szorowania biżuterii, a w zamian za to użyjmy wacika lub delikatnej ściereczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here