Oczyszczanie organizmu - podstawy

Oczyszczanie organizmu - podstawyNiezdrowe jedzenie, szybkie życie, stres, nieodpowiednia ilość snu i brak przestrzegania potocznie nazywanej higieny wewnętrznej może doprowadzić do zaburzenia podstawowych funkcji organizmu, zmniejszenia odporności i chorób. Nasz organizm posiada własne mechanizmy obronne i oczyszczające organizm jednak warto mu w tym pomóc. W zależności od tego w jaki sposób żyjemy, dobrym rozwiązaniem będzie przynajmniej raz w roku przeprowadzić naturalne oczyszczanie organizmu.

Na początku jednak zastanówmy się, czy coś możemy zmienić w naszej diecie i stylu życia i wprowadźmy odpowiednią profilaktykę. Zrezygnujmy z fast-foodów, używek, alkoholu, starajmy się spać dłużej, zwiększmy ilość owoców i warzyw w naszej diecie i jedzmy jak najmniej przetworzone jedzenie. Być może dla niektórych wskazówki będą banalne i oczywiste, jednak przyglądając się osobom, które nas otaczają możemy odnieść wrażenie, że jednak nie wszyscy znają nawet takie proste zasady.

W związku z tym, że samo oczyszczanie organizmu jest procesem bardziej złożonym i rozpoczęcie oczyszczania wymaga przestrzegania odpowiednich zasad i przygotowania organizmu do oczyszczania, zacznijmy najpierw od wprowadzenia kilku zasad, dzięki czemu nasz organizm nie przeżyje szoku, a przez sam proces oczyszczania przejdziemy łagodnie.
Przedstawione tutaj informacje to nic innego jak zmiana nawyków żywieniowych i nie są to typowe przepisy na oczyszczanie organizmu. Już po wprowadzeniu i cyklicznemu stosowaniu zaleceń zawartych w artykule możemy zauważyć pozytywne efekty. W początkowych dniach może też wystąpić reakcja organizmu, uczucie jeszcze większego zmęczenia, bóle głowy, zmiany skórce – jednak to znak, że nasz organizm zaczyna oczyszczać się z toksyn i złogów.

 

Woda zamiast napojów

Woda, którą określa się potocznie „źródłem życia” odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wybierajmy zwykłą wodę niegazowaną, w żadnym wypadku nie smakową. Woda smakowa bardzo często zawiera niepotrzebne cukry, a sam smak nie jest tworzony naturalnie. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do wody smakowej, możemy dodać odrobinę soku z cytryny, pomarańcza, grejpfruta lub innego cytrusa.

 

Herbaty

Zielona herbaty pomaga w odchudzaniu, przyśpiesza metabolizm i wspomaga przemianę materii. Dodatkowo zielona herbata pobudza wydzielanie soków trawiennych. Nie zalecamy picia zielonej herbaty na czczo, bowiem może podrażnić żołądek.
Herbata czerwona przyśpiesza metabolizm, pobudza wytwarzanie soków trawiennych i pomaga spalić tłuszcz, jak również dzięki moczopędnemu działaniu przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu.

 

Woda z cytryną lub woda z sokiem z grejpfruta

Sok z cytryną pijemy na czczo z ciepłą wodą. Starajmy się nie zalewać soku z cytryny wrzątkiem. Pamiętajmy, żeby wodę z cytryną wypić dopiero po porannym umyciu zębów – nigdy przed! Soki zmiękczają bowiem szkliwo i szczotkowanie zębów zaraz po, doprowadzi do erozji i nadwrażliwości. Zamiast soku z cytryny możemy dodać soku z grejpfruta lub limonki.

 

Soki

Aktualnie na sklepowej półce istnieje bardzo dużo soków tych dosładzanych jak i tych, które są promowane na te bez cukru. Pamiętajmy, aby wybierać soki tzw. „jednodniowe”. Zwracajmy uwagę na termin ważności. Jeżeli sok posiada termin ważności jeden lub dwa dni, będzie to najprawdopodobniej sok naturalny. Oczywiście są one droższe niż w kartonach, jednak ich jakość i smak jest zauważalny.
Jeżeli posiadamy wyciskarkę do cytrusów lub sokowirówkę spożywajmy własnoręcznie przygotowane soki. Z kilograma cytrusów uzyskamy około 1-2 szklanki soku, jednak jego jakość, liczba witamin i wartości odżywcze będą nieporównywalnie większe.

 

Kasze

Kasze są bogatym źródłem witamin i tych zdrowych węglowodanów. Zrezygnujmy z frytek lub codziennego jedzenia ziemniaków na rzecz kaszy gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, pęczak i innych zdrowych kasz. Zawierają one bowiem błonnik, dużo witamin i minerałów, pomogą utrzymać zdrową sylwetkę, dają uczucie sytości, posiadają niski indeks glikemiczny.

 

Przekąski

Przekąski są jedną z przyczyn „zaśmiecenia” organizmu i zwiększenia masy ciała. Przekąski typu chipsy, chrupki i paluszki są smaczne, jednak niekoniecznie zdrowe. Zrezygnujmy z tego typu jedzenia na rzecz orzechów, suszonych owoców (zwracajmy uwagę, aby nie były dosładzane) lub własnych przekąsek. Proponujemy przygotować pojemniczek ze świeżymi warzywami lub owocami, który możemy zabrać do szkoły lub pracy.

 

W kolejnym artykule na temat oczyszczania organizmu przedstawimy przepisy na soki, koktajle i napary ziołowe pomocne przy oczyszczaniu organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here