Olejek z oregano

Olejek z oreganoWiększość z nas zna smak oregano – lebiodki pospolitej, z pizzy lub sosów, jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę z mocy jaką ta roślina posiada. Zawiera garbniki takie jak karwakrol i tymol, kwasy fenolowe, gorycze, witaminy A i C oraz magnez, miedź, niacynę. Mieszanka tych i wielu innych składników działa m. in. przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo. Nie dopuszcza przy tym do wzrostu i namnażania się bakterii. Pewnie dlatego olejek z oregano jest polecany przez wielu naturopatów, czyli osób leczących metodami domowymi i naturalnymi.

 

Na co może działać olejek z oregano i dlaczego warto go stosować? Jeżeli przyjrzymy się właściwościom olejku z oregano znajdziemy cały szereg informacji, które mogą okazać się wręcz nieprawdopodobne… Tak – to prawda, olejek z oregano potrafi zdziałać cuda. My jednak skupimy się na tych najważniejszych i najczęstszych dolegliwościach, w których olejek z oregano okaże się bardzo skuteczny.

 

Olejek z oregano na przeziębienia i infekcje

Olejek z oregano wychwalać będzie każdy, kto ma częste problemy z przeziębieniami, infekcjami gardła i górnych dróg oddechowych. Jeśli zdążymy przy pierwszych objawach przyjąć olejek z oregano, nie dopuścimy do namnożenia bakterii i obronimy się nie tylko przed chorobą, ale również przed przyjmowaniem aptecznych preparatów czy antybiotyków. Najlepiej przyjąć go od razu kiedy tylko poczujemy, że coś kłuje lub drapie nas w gardle, albo przełykanie zaczyna być odczuwalne i bolesne.

W sytuacji kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie, pojawia się uczucie zatkanego nosa lub mamy kaszel możemy przyjąć maksymalną dawkę preparatu. Dlatego nie wyrzucajmy ulotki i zawsze miejmy ją „pod ręką”.

 

Inhalacje z dodatkiem olejku z oregano

Na zatkany nos również działają inhalacje z olejku oregano. Wystarczy umieścić kilka kropli na łyżeczkę, a następnie wdychać opary. Możemy też przygotować tradycyjną parówkę, gdzie do garnka z gorącą wodą wlejemy kilka kropli olejku z oregano.

Przy regularnym stosowaniu wewnętrznym i zewnętrznym dodatkowo odblokujemy sobie zatoki.

 

Inne właściwości olejku z oregano

Olejek oregano powinien zostać nazwany przyjacielem kobiet, gdyż rewelacyjnie i na bardzo długo pomaga zwalczyć wszelkie nawracające infekcje pochwy, te o podłożu grzybiczym jak i bakteryjnym.
Lekarze wspierają się nim przy leczeniu salmonelli, bakterii E coli i drożdżaków Candida Albicans, jak i pasożytów opornych na leczenie farmakologiczne.
Dodatkowo olejek polecany jest przy wszelkich zatruciach pokarmowych, ze względu, iż zwiększa produkcję śliny, soku żołądkowego i żółci.
Olejek ten jest też naturalnym sprzymierzeńcem osób odchudzających się i pragnących pozbyć się tkanki tłuszczowej – olejek przyspiesza trawienie.
Olejek z oregano pomoże także przy detoksykacji organizmu pomagając usuwać złogi z przewodu pokarmowego, jak również z całego ciała poprzez wspomaganie pracy gruczołów potowych.
Olejek oregano jest też bardzo dobrym antyoksydantem – walczy z oznakami starzenia za pomocą licznych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i opóźniają procesy degradacji komórek.
Łagodzi objawy alergii, działając rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli.

 

Jaki olejek wybrać?

Ponieważ najważniejszą rolę zdrowotną w oregano spełnia karwakol i inne garbniki, nie jest obojętne jaki preparat spożywamy. Aby uzyskać odpowiednie stężenie, ważne jest zebranie lebiodki pospolitej dziko rosnącej i uzyskanie olejku o jak największym stężeniu. Najprościej jednak zakupić olejek oregano w aptece lub sklepie zielarskim z naturalnymi produktami.

Olejek z oregano możemy zakupić w formie płynnej jak również w formie kapsułek. Na pewno wygodniejszą formą będą kapsułki, gdzie w bardzo prosty sposób możemy odpowiednio dawkować preparat.

 

Jak stosować olejek z oregano?

Należy pamiętać, iż w olejku smak i zapach jest tak intensywny, że wyciska łzy z oczu, a spożywając olejek bezpośrednio, możemy wręcz mieć uczucie odrętwienia i „znieczulenia”. Nie polecamy zatem przyjmowania olejku bezpośrednio w formie nierozcieńczonej. Wystarczy nam olejek z oregano o 20% – 30% stężeniu, ale i taką zawartością możemy wręcz poparzyć sobie przełyk czy skórę, przy stosowaniu zewnętrznym. Dlatego polecamy przyjmowanie olejku rozpuszczonego w innym łagodnym oleju, np. oliwie z oliwek czy oleju lnianym. Możemy też przygotować odrobinę pieczywa, które na początku nasączamy oliwą, a dopiero później umieszczamy na nim dawkę olejku z oregano.

W przypadku olejku z oregano w formie kapsułek taki problem nie występuje, a wiele kapsułek zawiera wyższe stężenie niż olejek w formie płynnej.

 

Olejek z oregano stosowany zewnętrznie

Podobnie postępujemy w przypadku stosowania zewnętrznego – tutaj też używamy rozcieńczonego olejku z oregano (np. w oliwce dla dzieci).
Stosując olejek z oregano zewnętrznie możemy smarować obolałe stawy, mięśnie, kark, czy też okolice zatok. Pamiętajmy jednak, aby przede wszystkim uważać i omijać okolice oczu!

 

Inne zastosowanie olejku z oregano

Ze względu na mocną woń, możemy odstraszać nim komary, pchły, pluskwy czy inne robaki.

 

Ważna informacja

Pamiętajmy, że olejek z oregano należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do preparatu. Nie możemy polegać na informacjach znalezionych w innych źródłach, bowiem każdy olejek może zawierać różne stężenie substancji i dawkowanie jego może być zróżnicowane.
Każdy kto przynajmniej raz spróbuje olejku z oregano w formie nierozcieńczonej będzie wiedział dlaczego przestrzeganie dawki ma tutaj bardzo duże znaczenie…

 

Olejek z oregano dla dzieci

Przed podaniem olejku z oregano dzieciom, należy bezwzględnie upewnić się, że można go stosować u naszych pociech. Sprawdźmy tą informację na ulotce dołączonej do preparatu! W przypadku olejku w formie płynnej ta wyrazista mikstura będzie nie do przełknięcia u naszych maluchów. Możemy go jednak dodać do bulionu lub innych płynnych potraw.

1 KOMENTARZ

  1. Olejek z oregano stosuję od dłuższego czasu i trzeba przyznać, że jak zaczynam brać go na jesień to udaje mi się całą jesień i zimę przetrwać bez przeziębień, które łapały mnie bardzo często 🙂 Wiadomo, że jak coś mocnego się przyczepi to nie ma zmiłuj, ale jest dużo dużo lepiej niż było kiedyś. Polecam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here