Pękające pięty

Pękające piętyChyba każdy z nas spotkał się z tematem pękających pięt oraz skóry stóp na nogach. Bardzo często bagatelizujemy ten problem, być może dlatego, że tej części ciała nie eksponujemy każdego dnia. Nie bardzo też chcemy „marnować” dodatkowego czasu na pielęgnację stóp, a mimo wszystko skóra w tym miejscu jest podobna do tej, którą mamy na twarzy lub na przykład na dłoniach.

 

Oczywiście skóra stóp jest grubsza, bowiem podczas codziennych wędrówek musimy mieć zapewnioną ochronę oraz komfort. Wyobraźmy sobie, że na naszych stopach posiadamy delikatną skórę, podobną do tej, jaka występuje na twarzy… Już po krótkim spacerze musielibyśmy biec do apteki po plastry, nie wspominając o tym, co by się działo na przykład po dziesięciokilometrowym biegu.

 

Dlaczego mimo tego, że skóra stóp jest bardziej odporna, pęka? Problem zaczyna się wtedy, kiedy skóra jest zbytnio przesuszona oraz zgrubiała. Na początku pojawiają się delikatne pęknięcia, które zazwyczaj ignorujemy, a z czasem nasze pięty posiadają bardzo widoczne wgłębienia i pęknięcia.

 

Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku większości procesów pielęgnacyjnych naszego ciała, tak również tutaj systematyczność i profilaktyka ma duże znaczenie. Jeżeli doprowadzimy do bardzo dużych pęknięć, będzie trudniej z nimi walczyć. Dlatego już na początku zastosujmy szereg domowych sposobów pielęgnacyjnych na pękające pięty i pękającą skórę stóp.

 

Od siebie dodamy również, że stosujmy profilaktykę nawet wtedy, kiedy aktualnie nie mamy problemu z pękającymi piętami, ale w przeszłości one występowały. Szczególnie w okresie, kiedy chodzimy w sandałach, klapkach, czy japonkach, a obuwie zakładamy na bose stopy. Możemy też przyjrzeć się naszym stopom w zimę, kiedy obuwie jest mniej oddychające i spędzamy w nim długie godziny. To też może być czynnikiem powstawania pęknięć na stopach z powodu ciągłej wilgoci lub długotrwałego przemoczenia.

 

Dlaczego nie warto ignorować pęknięć skóry stóp?

Jeżeli doprowadzimy do bardzo głębokich pęknięć, na naszych stopach mogą pojawić się bolesne rany, a w skrajnych przypadkach możemy doprowadzić nawet do krwawienia. Wtedy też nasze stopy są bardziej podatne na infekcje, bowiem bakterie mają łatwiejszą drogę do „zadomowienia się”.

 

Podstawowa pielęgnacja stóp

Jak powszechnie wiadomo – łatwiej zapobiegać niż leczyć. Zacznijmy od moczenia stóp w ciepłej wodzie z odpowiednimi dodatkami. Może to być specjalna sól do moczenia stóp, ale doskonale sprawdzi się również ta najtańsza sól spożywcza dostępna w każdym sklepie. Możemy też dodać zioła – tutaj dobrze sprawdzi się rumianek lub nagietek. Kilkunastominutowe moczenie stóp sprawi, że skóra stanie się miękka. Kolejnym krokiem jest zastosowanie peelingu. W zależności od naszych pęknięć i wrażliwości skóry, możemy wykonać jeden z kilku zabiegów:

      • naturalny peeling cukrowy, solny lub na przykład kawowy – pisaliśmy o tym w artykule dotyczącym peelingów, który znajdziecie tutaj. Oczywiście najbardziej delikatny będzie ten kawowy, później cukrowy, a najmocniejszy będzie ten solny. Moc peelingu solnego zależy też od rodzaju soli i jej miałkości. Im mniejsze drobinki, tym peeling będzie delikatniejszy.
      • szorowanie pięt i skóry stóp pumeksem – w tym przypadku pamiętajmy, aby pumeks zmieniać co 2-4 tygodnie, ponieważ gromadzą się w nim bakterie. Wszystko zależy też od początkowego stanu naszej skóry. Jeżeli mamy problem z brzydkim zapachem stóp polecamy początkowo wymieniać pumeks nawet co tydzień, gdyż brzydki zapach stóp, może świadczyć to o nagromadzeniu się bakterii w naszym naskórku. Czasami w przypadku brzydkiego zapachu stóp wystarczy dokładnie wyszorować je pumeksem i problem znika już tego samego dnia.Jeżeli chcecie przeczytać więcej na temat przykrej woni stóp, zapraszamy do naszego artykułu dotyczącego domowych sposobów na brzydki zapach stóp.

        Przedstawiamy zdjęcie tarki do stóp w wersji metalowej:
        Sól oraz tarka do stóp

      • szorowanie stóp specjalną tarką – tarki takie zakupimy w większości drogerii lub większych marketach. Do wyboru mamy tarki metalowe lub tarki ze specjalną powłoką przypominającą papier ścierny. Plusem tarki metalowej jest to, że możemy ją zdezynfekować i wyczyścić, przez co nie gromadzą się w niej bakterie a przedmiotu tego możemy używać długo, bez konieczności zakupu nowego.
      • skarpety złuszczające – co prawda nie jest to w 100% domowy sposób, ale z powodzeniem wykonamy go w domowym zaciszu bez wizyty u dermatologa, kosmetyczki czy odwiedzania salonu piękności. Do wykonania zabiegu potrzebujemy skarpetki złuszczające, które kupimy w drogerii. Jest to bardzo dobra metoda, która doskonale złuszcza skórę naszych stóp, dlatego zdecydowaliśmy się na przedstawienie jej w tym artykule.
        Możemy zakupić kilka rodzajów takich skarpetek, np. gotowe, które od razu zakładamy na stopy lub takie, gdzie skarpetki i żel stanowią oddzielne elementy. W tym przypadku najpierw zakładamy skarpetki, a później wlewamy do środka środek, który najczęściej zawiera w swoim składzie różne kwasy oraz mocznik. Substancje te nie tylko nawilżą ale również złuszczą naskórek. Efektem będą znacznie gładsze stopy. Nie przestraszmy się podczas wykonywania zabiegu, bowiem skóra może odchodzić wielkimi kawałkami!

        Poniżej prezentujemy jak wygląda zestaw do złuszczania skóry stóp:
        Skarpety złuszczające skórę stóp

       

      Wskazówka!
      Pamiętajmy, że każdy członek rodziny powinien zaopatrzyć się w swój przedmiot do pielęgnacji pięt, zarówno w przypadku pumeksu jak i tarki. Związane jest to z zachowaniem odpowiedniej higieny i nie przenoszenia ewentualnych bakterii lub grzybów z jednego członka rodziny na inne osoby.

       

      Po wyszorowaniu stóp warto na koniec odpowiednio nawilżyć stopy używając do tego zwykłego kremu, olejków lub kremu do stóp. Specjalne kremy do stóp mają bardzo często w swoim składzie dodatkowe substancje (np. mocznik), które zmiękczą skórę. Ponadto kremy do stóp mogą zawierać środki przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

       

      Uwaga!
      Jeżeli mamy bardzo duże pęknięcia lub niewielkie rany, zrezygnujmy z tarki i mocnych peelingów na rzecz cyklicznej pielęgnacji stóp kremami zmiękczającymi (z największą możliwą zawartością mocznika – 20% lub nawet 30%), bowiem dodatkowe szorowanie może tylko pogorszyć stan, a rany mogą się pogłębiać.

       

      Inne czynniki powodujące pękanie skóry stóp:

      Dotychczas jako jedną z przyczyn wskazaliśmy nieodpowiednie obuwie lub po prostu brak odpowiedniej pielęgnacji. Przyczyn pękania skóry stóp może być jednak więcej.

      Siedząca praca może powodować zaburzenia krążenia i nieodpowiedni dopływ krwi do stóp, powodując przy tym uczucie zmęczonych i ciężkich nóg. Jeżeli pękającym i szorstkim piętom towarzyszy ciągłe zmęczenie stóp, warto zadbać o odrobinę ruchu.

      Inne czynniki to słaba przemiana materii, cukrzyca, a także zmiany grzybiczne. Te ostatnie możemy rozpoznać po swędzących stopach lub złuszczającym się naskórku – szczególnie pomiędzy i pod palcami. Jeżeli wystąpią u nas takie zmiany, przed złuszczaniem skóry metodami opisanymi powyżej, warto najpierw zlikwidować zmiany grzybiczne. Pisaliśmy o tym w innym artykule, dotyczącym domowych sposobów na grzybicę. Jeżeli nasze zmiany są bardzo duże, możemy domowe sposoby połączyć z użyciem maści, kremów lub sprayów przeciwko grzybicy, które zawierają na przykład Terbinafinę. Terbinafina to popularna i skuteczna substancja o działaniu przeciwgrzybicznym.

      Inny czynnik to wspomniane wcześniej nieodpowiednie obuwie lub po prostu zbyt intensywne eksploatowanie skóry stóp. Dotyczy to szczególnie osób, które uprawiają dużo sportu, osoby biegające itd. Wynika to zarówno z uszkodzeń mechanicznych naskórka oraz potliwości stóp, co prowadzi do lekkiego przemoczenia.

      Również osoby, które chodzą w specyficzny sposób – na piętach, mogą mieć problemy z szorstką skórą pięt. To w jaki sposób chodzimy, możemy poznać po zużyciu podeszwy w obuwiu.

      Jeszcze jedną z przyczyn może być niedobór witaminy A. W tym przypadku możemy włączyć suplementację witaminą, a gdy mamy witaminę A w formie płynnej, możemy nią smarować skórę stóp, aby przyspieszyć regenerujące działanie.

      Kiedy wykonywanie tych wszystkich zabiegów nie przynosi pożądanych efektów, a wręcz mamy wrażenie, że skóra pięt jest jeszcze bardziej przesuszona, grubsza i podrażniona, możemy udać się do kosmetyczki lub lekarza dermatologa.

      Pamiętajmy – dbajmy o stopy, aby stać na nich pewnie i bez wstydu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie lodówki
Następny artykułBłonnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here