Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzikCera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i uwagi. Bardzo częstym błędem jest brak odpowiedniej higieny zewnętrznej jak również wewnętrznej. Nieprawidłowe odżywianie, stres, niedostateczne odżywienie skóry to tylko niektóre z przyczyn powstawania trądziku. Inną przyczyną są również zmiany hormonalne w okresie młodzieńczym, które powodują nadmierne aktywność gruczołów łojowych.

Przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:

Nie dotykajmy twarzy w ciągu dnia, bowiem na naszych dłoniach oraz w okolicach paznokci gromadzą się bakterie, które dodatkowo zwiększają ryzyko pojawiania się nowych zmian. Częstym błędem jest również tzw. wyciskanie wyprysków. Jeżeli już decydujemy się na taką czynność zadbajmy o dokładną higienę twarzy oraz rąk oraz późniejszą dezynfekcję tego miejsca. Również rozdrapywanie ranek powoduje dłuższe gojenie i możliwość dodatkowego rozprzestrzeniania się trądziku na dalsze partie.
Jeżeli zauważyliśmy zależność spożywania określonej grupy posiłków oraz pojawiania się wyprysków, zrezygnujmy z niej. Bardzo często słodycze powodują wypryski, a nie jest to przecież produkt niezbędny do naszego prawidłowego funkcjonowania. Niektóre osoby negatywnie reagują na ostre przyprawy i często wyeliminowanie ich pomoże w poprawie wyglądu cery.

 

Maseczka z aspiryny

Bardzo skuteczna maseczka składa się z kilku niedrogich składników, które bardzo często posiadamy w domu. W naczyniu ucieramy kilka tabletek aspiryny, dodajemy jogurt naturalny oraz łyżeczkę miodu – taki roztwór rozprowadzamy w miejscu występowania zmian trądzikowych i zostawiamy na kilkanaście minut. Maseczkę możemy stosować raz w tygodniu.
Aspirynę możemy stosować również punktowo. W wersji prostszej wystarczy sama aspiryna zmieszana z wodą – aby powstała papka.

 

Maseczki z przypraw

W walce z trądzikiem z pomocą przychodzą przyprawy dostępne w kuchni – kurkuma, gałka muszkatołowa, cynamon oraz imbir. Przyprawę możemy zmieszać z odrobiną wody, aby powstała gęsta mieszanka, której użyjemy punktowo. W przypadku cynamonu i imbiru należy sprawdzić, czy nasza skóra nie zareaguje negatywnie – może wystąpić uczucie szczypania i podrażnienia w zależności od rodzaju przyprawy. Możemy wtedy spróbować łagodniejszej wersji z jogurtem naturalnym lub zrezygnować z zastosowania imbiru i cynamonu bezpośrednio w formie maseczki, a w zamian za to dodać odrobinę przyprawy do kąpieli w wannie.

 

Pasta do zębów

Skuteczna w walce z wypryskami będzie pasta do zębów – najlepiej miętowa. Pasta do zębów pomoże zabić bakterie, tak jak czyni to w przypadku bakterii występujących w jamie ustnej. Pamiętajmy, aby pastę do zębów stosować tylko punktowo i nie dłużej niż kilka/kilkanaście minut, bowiem pasta może zbyt mocno wysuszyć skórę i doprowadzić do podrażnień, uczucia swędzenia i pieczenia.

 

Mleko – tonik do twarzy

Wiele osób poleca mleko jako tonik do twarzy. Likwiduje ono niedoskonałości, poprawia cerę oraz odżywia ją. Odpowiednie będzie zwykłe sklepowe mleko 3,2% tłuszczu (nie UHT). Twarz przemywamy mlekiem, a następnie spłukujemy wodą. Możemy pozostawić mleko na dłużej, jeżeli posiadamy chwilę czasu. Używamy do tego zwykłej chusteczki – nasączamy ją mlekiem i taki domowy tonik zostawiamy na kilkanaście minut na naszej twarzy.
W wersji rozszerzonej naszego toniku, do mleka możemy dodać zmiksowany ogórek, następnie dokładnie mieszamy i używamy do przemywania twarzy. Ogórek dodatkowo zmiękczy skórę, nawilży i wygładzi ją, dzięki czemu efekty stosowania domowego toniku z mleka będą szybciej widoczne.

 

Maseczka drożdżowa

Zapewne wiele osób słyszało jak pozytywny wpływ na naszą cerę mają drożdże. Możemy zastosować drożdże bezpośrednio na nasza skórę. W celu wykonania maseczki mieszamy odrobinę drożdży (dostępne w większości sklepów spożywczych) z wodą i przygotowujemy papkę. Do maseczki drożdżowej możemy dodać odrobinę soku z cytryny lub kilka kropli olejki herbacianego. Następnie nakładamy w miejscach występowania zmian trądzikowych. Po kilkunastu minutach zmywamy zaschniętą maseczkę ciepłą wodą. Maseczkę drożdżową możemy stosować na nie tylko na twarz, ale również plecy lub inne miejsca ze skłonnością do powstawania wyprysków.

 

Drożdże do kąpieli

Jeżeli lubimy dłuższe kąpiele, dobrym rozwiązaniem będzie rozpuszczenie odrobiny drożdży w wannie. Drożdże będą działać całościowo na naszą skórę i dodatkowo ją odżywiać.

 

Pamiętajmy, że skóra, a w szczególności twarzy i okolice wymagają odpowiedniej pielęgnacji i w przypadku zdecydowania się na opisane tutaj metody, należy sprawdzić czy nie występuje u nas niepożądana reakcja, np. alergiczna, swędzenie, pieczenie. W przypadku metod mających na celu osuszenie wyprysków nie korzystajmy z metody zbyt często i zbyt długo. W przypadku, gdy zmiany trądzikowe są intensywne, a stosowanie domowych sposobów nie przynosi rezultatów warto udać się do dermatologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here