Facebook

Zgaga

Polub nas na Facebooku:

Domowe sposoby na zgagęGorzki smak w ustach, oraz towarzyszący przy tym ból w okolicy klatki piersiowej to objawy zgagi. Powstaje ona, kiedy pokarm z żołądka cofa się do przełyku. Bardzo często przyczyną zgagi jest niewłaściwa dieta oraz stres. Kilka prostych sposobów pozwoli zwalczyć zgagę, a wprowadzenie odpowiedniego żywienia całkowicie ją wyeliminuje.

 

Przede wszystkim profilaktyka

Jeżeli mamy problemy ze zgagą musimy przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Ograniczajmy tłuste i smażone jedzenie, alkohol, kawę, soki cytrusowe, pomidory, czekoladę, oraz nabiał. Zrezygnujmy z gazowanych napojów, cebuli, czosnku oraz ostrych przypraw. Pamiętajmy też, aby nie najadać się do syta, w zamian za to spożywajmy częściej mniejsze porcje. Zwracajmy uwagę na dokładne przeżuwanie pokarmów.

 

Jeżeli już dopadła nas zgaga i pieczenie w przełyku możemy wykorzystać kilka domowych sposobów:

 

Rumianek

Może się zdarzyć, że nasza dieta jest odpowiednia a mimo to zmagamy się ze zgagą. W przypadku, gdy w naszym codziennym dniu występuje sporo stresowych sytuacji, pieczenie może być spowodowane nerwami. W tym przypadku polecamy rumianek, który działa uspokajająco, a jednocześnie skutecznie zmniejsza zgagę.

 

Migdały

Ten rodzaj bakalii doskonale sprawdza się w walce ze zgagą, poprzez neutralizowanie kwasów żołądkowych. Zjedzenie kilku migdałów pomoże na zgagę, w sytuacji, kiedy nie jesteśmy bardzo mocno najedzeni i w naszym żołądku nie występuje dużo pokarmu. Metoda ta jest również polecana dla kobiet ciężarnych.

 

Imbir

O leczniczych właściwościach imbiru pisaliśmy już w wielu artykułach. W przypadku zgagi herbatka imbirowa sprawdzi się doskonale. Imbir w tym przypadku podziała uspokajająco, przeciwbólowo oraz wspomoże trawienie.

 

Szklanka wody z cytryną

Jeżeli chcemy poradzić sobie ze zgagą w prosty sposób, na pewno pomoże nam szklanka wody z cytryną. Użyjmy świeżo wyciśniętego soku – w taki sposób zneutralizujemy nadmiar kwasu w żołądku, który jest główną przyczyną zgagi.

 

Ocet jabłkowy

Kolejny sposób na zgagę to szklanka wody z łyżką octu jabłkowego. Metoda, która działa bardzo szybko i skutecznie.

 

Odpowiednia pozycja snu i odpoczynku

Możemy również zastosować prostą metodę, która polega na ułożeniu ciała w taki sposób, aby żołądek był poniżej poziomu przełyku. Utrudni to cofanie się kwasu z żołądka.

 

Pamiętajmy jednak, że tylko zdrowa dieta może całkowicie wyeliminować zgagę. Zachęcamy do przestrzegania zdrowego żywienia i zbilansowanej diety opartej na pełnowartościowych produktach, bowiem wszelkie opisane tutaj metody mogą sprawdzać się w sytuacjach doraźnych, a długotrwałe stosowanie domowych sposobów to łagodzenie skutków, nie zaś wyeliminowanie przyczyny powstawania zgagi. W sytuacji, kiedy mimo lekkostrawnej diety, zgaga występuje często, warto skontaktować się z lekarzem.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz