Ból zęba, sposoby na ból zęba

Ból zębaBól zęba może występować nawet u osób, które odpowiednio zwracają uwagę na higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzają stomatologa i dbają o stan uzębienia.
Ból taki może dopaść nas w najmniej odpowiednim momencie, kiedy nie możemy odwiedzić specjalisty w przeciągu kilku lub kilkunastu następnych godzin.
Kilka domowych sposobów pozwoli nam zmniejszyć ból i spokojnie dotrzeć do specjalisty.

 
Przedstawiamy domowe sposoby na ból zęba:

Goździki

Jeżeli posiadamy w domu goździki możemy przyłożyć go w miejsce bólu zęba i przytrzymać do czasu zmniejszenia dolegliwości. Możemy również skorzystać z olejka goździkowego, który wsmarowujemy w ząb. Goździki doskonale uśmierzają ból i działają antyseptycznie, przeciwbakteryjnie. Możecie zapytać się babci lub mamy, czy znają ten domowy sposób…

 

Nalewka z pietruszki

Domowy sposób na ból zęba na bazie alkoholu. Nalewka taka doskonale łagodzi ból. Sok z korzenia pietruszki mieszamy w proporcjach 50:50 ze spirytusem 70 procentowym. Takim roztworem smarujemy okolice bolącego zęba oraz policzek.

 

Roztwór soli

Na bolący ząb doskonale sprawdzi się również roztwór soli z ciepłą wodą. Do ciepłej wody wsypujemy kilka łyżeczek soli i taką mieszanką płuczemy usta.

 

Gałka muszkatołowa

Możemy przygotować domowy wywar z gałki muszkatołowej – gotujemy wodę z przyprawą, a następnie po wystudzeniu płuczemy takim roztworem usta.

 

Jodyna

Jodyna jest ciemnobrunatnym preparatem, który wykorzystywany jest do dezynfekcji błon śluzowych i skóry. Posiada ona również działanie przeciwbólowe, co będzie pomocne w walce z bólem zęba.

 

Zioła – szałwia i rumianek

Gotujemy wodę z dodatkiem ziół: szałwii i rumianku. Po wystudzeniu płuczemy usta.

 

Propolis

Propolis czyli kit pszczeli, powstaje on z żywic roślin – ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Płukanie ust lub przykładanie wacika nasączonego nalewką z propolisu doskonale łagodzi ból zęba.

 

Czosnek

W przypadku, gdy nie przeszkadza nam ostry zapach czosnku możemy obrać ząbek czosnku i przyłożyć go w bolące miejsce. Możemy również żuć ząbek czosnku przez kilka minut. Czosnek ma działanie bakteriobójcze przez co pomoże nam uśmierzyć ból zęba.

Pamiętajmy również, że w przypadku bólu zęba należy przede wszystkim znaleźć przyczynę jego występowania i udać się do stomatologa, bowiem opisane tutaj domowe sposoby na bolący ząb mogą tylko chwilowo zmniejszyć dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here