Kac, sposoby na kaca

Kac, domowe sposoby na walkę z kacem

Definicji kaca (zatrucia alkoholowego) nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto chociaż raz wypił większą dawkę alkoholu. Dla każdego kac może objawiać się innymi dolegliwościami, jednak te najczęściej spotykane to: ból głowy, ból stawów, suchość w gardle, wymioty, ogólne rozbicie, problemy żołądkowe wraz wymiotami, nadmierna potliwość, wrażliwość na dźwięk i światło lub po prostu zmęczenie.
Jako główną przyczynę kaca wskazuje się zatrucie aldehydem octowym, niedobór witamin, odwodnienie oraz niedocukrzenie (hipoglikemia).

Pomocne w walce z zatruciem alkoholem może okazać się:

Domowy napój izotoniczny

Wykonanie takiego napoju jest bardzo proste. Potrzebna nam jest jedynie woda, sól, sok z cytryny oraz opcjonalnie miód.
Proporcje takiego „izotonika” to około litr wody, łyżeczka soli, sok z 1 cytryny oraz łyżka miodu.
Oczywiście proporcje składników można zmienić w zależności od walorów smakowych. Istnieje możliwość zamiany cytryny na sok z limonki, grejpfruta, pomarańczy lub innego cytrusa – wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań.
Pamiętajmy, że taki domowy napój jest przede wszystkim zdrowszy, gdyż nie ma w nim sztucznych konserwantów, barwników oraz innych niepotrzebnych substancji. Taki napój możemy wypić zarówno przed jak i po spożyciu alkoholu.

 

Jajecznica

To nie mit, że jajecznica pomaga w walce z kacem. Jajka zawierają cysteinę, która może być pomocna w walce z rozkładem aldehydu octowego. Ponadto jajka zawierają białko, tłuszcze oraz witaminy.

 

Kiszone ogórki

Zawierają one witaminy: C, K, E, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, wapń, cynk, czy fosfor. Dzięki zawartych w nich bakteriach kwasu mlekowego poprawiają one równowagę kwasowo-zasadową, regulują skąd mikroflory jelitowej oraz przyśpieszają przemianę materii.

 

Szparagi

Z informacji naukowców opisanych na łamach „Journal of Food Science”, możemy przeczytać iż szparagi, które bogate są w minerały oraz aminokwasy pozytywnie wpływają na pracę wątroby, a co za tym idzie – na walkę z kacem.

 

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna przyśpiesza przemianę materii, a co za tym idzie spalanie i wydzielanie alkoholu jak i negatywnych substancji powstałych po spożyciu. Pamiętajmy jednak, że organizm nasz jest obciążony. Zalecamy zatem bardzo delikatne ćwiczenia dopasowane do naszego stanu psychofizycznego.

 

Sen

Jeżeli następnego dnia nie musisz wstawać o wyznaczonej porze, poświęć jak najwięcej czasu na sen. Regeneracja organizmu zmniejszy skutki kaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here